Ostatní · Prostě blog · Zajímavosti

PRATELNÁ HOUBIČKA NA NÁDOBÍ

Co takhle houbičku na nádobí místo vyhazování…vyprat?

Kamarádka mne podarovala věcí do domácnosti, která mne opravdu nadchla a zaujala. Pratelná houbička na nádobí! Přiznám se, že jsem to neznala. Aktuálně jsem používala klasickou houbičku na mytí nádobí něco jako

foto z http://www.b-trade.cz/

a k tomu houbičkovou utěrku na stírání kuchyňských povrchů něco jako

foto z rohlik.cz

a taky kartáč na nádobí z Ikea

foto z ikea.cz

a ještě v záloze drátěnku, když je nejhůř. Něco takového placatého

foto z https://www.hornbach.cz/

A teď jsem vyzkoušela houbičku vyměnit za tuto pratelnou. Jsem zvyklá měnit houbičku každý týden (je to standardní doporučení, odbornou studii jsem nečetla, máte-li sem s ní), v tomto případě tedy prát každý týden. Mám dvě houbičky, takže to nějak vychází. Dovedu si představit, že to by pro někoho mohl být problém, protože dříve (doba předdětná) jsem také na 60 stupňů moc často neprala. Tak to může být pro někoho nevýhoda.

Velikost mi přijde poměrně akorát. Zvládám s ní mýt i malé věci, dá se bez problému ohnout. Krásně se s ní myje i jemnou stranou i hrubší.

V návodu nic moc speciálního a neočekávaného neřeší.

Co může někomu vadit je cena. Tuto houbičku pořídíte asi nejlevněji cca za 100 Kč/kus. Pokud já si potřebuji pořídit dvě, abych je nějak stíhala prát, tak to je 200 Kč. Když pořídím houbičky, které po týdnu vyhodím, tak ty stojí cca 3 Kč/kus. Tedy za 66 týdnů se mi to finančně vrátí, zanedbávám-li cenu praní, protože jen samotnou houbičku prát nebudu. Také tím musím zanedbat to, že někdy člověk něco umyje tak moc špinavého, že musí vyhodit celou houbičku, protože to nejde zachránit. U téhle by to byla trochu drahá sranda. Také ještě nemám osvědčeno, jestli houbičky vydrží při této frekvenci aspoň rok a půl, aby se to vyplatilo. Možná to tedy bude „jen“ ekologické. Kamarádku jsem vyzpovídala, prala ji tak 6x, pere jednou za 14 dnů. Zatím je za mne jako nová.

Mě se tenhle nápad moc líbí. Znamená to, že vám nikdy nemusí dojít houbičky na nádobí. Méně toho vyhodíte. A s touhle se i fakt dobře myje nádobí. Na oplátku se buď budete o houbičku hezky starat, nebo si připlatíte. Rozhodně bych ji klidně koupila jako dárek někomu, kdo se zajímá o to, kolik odpadu vyhodí. A sama bych u ní ráda zůstala.

Ještě jeden tip: Moje maminka třeba používá hlavně obyčejný bavlněný hadr a jejím trikem je, že se nádobí myje hned. Na připečené věci má drátěnku (nemá víceméně nic poškrábatelného). Na mastné věci hodně horkou vodu, protože nemá ráda jar. A víte co? Jde to i bez speciálního vybavení 🙂

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *