Zastudena louhovaný sirup ze smrkových výhonků
Už dlouho jsem chtěla zase (!) zkusit tady tento sirup. Jednou jsem ho totiž zkoušela, ale ne louhovaný zastudena, takže….jsem ho samozřejmě spálila příliš vysokou teplotou. A další várku zelené krásy na pokusy už jsem neměla. A teď mne inspirovala kamarádka tím, že se mě zeptala, jestli mám osvědčený recept. No….nemám 😀 A tak se jde na to. Mamince a vesmír jsem zadala přání, že když se bude zakracovat živý plot, tak vím, kam s tím. No a představte si, že ono se to stalo. Jednou mi maminka donesla pořádnou tašku plnou tady té zelené voňavé pryskyřičné nádhery.
Pracovat s takto nádherným materiálem, to je jako procházet se jarním svěžím lesem, kdy se trochu prodíráte mezi podrostem, takže to všude kolem intenzivně voní.
Je evidentní, že nemálo lidí ví, že je to moc fajn, protože jsem během doby louhování šla v Brně po Pekařské a tam ve výloze/okně podniku Večerka louhovali taky. Tak to mne moc potěšilo. Takový ten pocit sounáležitosti 🙂
No, nicméně když jsem hledala recepty na internetu, tak jsem se dověděla tolik různých informací, že mi šla hlava kolem. Zdrojem mi nejvíc byl tento a tento recept. Už tady je například rozptyl v doporučené době louhování jestli 3-6 týdnů, nebo 4-8 týdnů. No a podle kamarádčiny zkušenosti spíš 2 týdny. Podle mojí 2-4 týdny. Tak tohle je ten svět sirupů…nikdy mi to nešlo, to přiznávám.
Co se týká trhání smrkových výhonků, tak
- fakt to nedělejte někomu cizímu na zahradě, můžete mu úplně zničit stromek
- ideálně berte z každého stromku jen pár, vždy s citem, neoškubat
- pokud to děláte v lese, tak nějaký samovysazený podrost, nic pěstovaného
- ideálně to berte na vlastním, nebo u známých s dovolením
- netrháte středový výhonek (ta větvička uprostřed)
- berte jen ty mladé, světle zelené
SMRKOVÝ SIRUP LOUHOVANÝ ZASTUDENA
Potřeby:
- smrkové výhonky
- bílý pískový cukr
- větší sklenice s víčky
- fresh folie
- na dokončení voda + citron
Postup:
Začněte tím, že si umyjete sklenice v jarové vodě. Opláchněte čistou. A když dělám takovéhle bakteriově-citlivé hokusy pokusy, ještě samotné sklenice tak 10 minut „peču“ v troubě vyhřáté na 150 stupňů. A víčka 5 minut povařím v horké vodě. Odkládám vždy na zcela čistou utěrku.
Do sklenic navrstvěte cukr a smrčí. První a poslední vrstva bude cukr. Cukru dáváte cca 1 cm, smrčí cca 3-5 cm.
Pokud se vám na hrdlu sklenice usadil nějaký cukr, nebo něco, setřete ubrouskem.
Aby bylo opravdu dobře uzavřeno, tak přes hrdla sklenic napněte fresh folii. Přes ni zavřete víčka.
Teď umístěte sklenice na okno. Ideální je oslunění asi na půl dne. Úplně bez slunce to asi nepůjde, ale na plné celodenní slunce to kamarádce nefungovalo.
První den
Cca třetí den
Po 4 týdnech
Po třetím týdnu už jsem váhala, jestli nemám slít, ale všude píšou „než se rozpustí cukr“. No, k tomu nedošlo u mě, ani u přítelovy maminky, která to zkoušela taky ze stejné várky na jiném okně, v jiných sklenicích…. Takže jsem sundala po 4 týdnech i s cukrem. Jinak změna barvy překvapivě neměla moc efekt. Každopádně, když sirup slíváte, musí vonět svěže a po lese.
Příště sliju po 3 týdnech, protože teď byla jedna sklenice nakonec špatná (chytila plíseň – vždycky pečlivě kontrolujte, než slijete).
Nejdřív jsem nechala vykapat všechen sirup, co to šlo. Ten dejte do sklenice zvlášť, to je „ten“ sirup. Uchovávejte v chladnu.
No a protože se nic nevyhodí a zbytky cukru jasně vidíte, tak zbylé větvičky dejte do hrnce. Přilijte trochu vody, ideálně trochu citronové šťávy, nebo pár koleček citronu. Nechte společně rozpustit a přejít varem. Pak přeceďte do sklenice. Uchovávejte v chladnu.
Oba dva sirupy šup do lednice. A protože já neumím uchovávat sirupy dlouho, tak mohu jen doporučit, ať je vypijete brzy a na zdraví. Jinak se píše, že prý ten zastudena louhovaný umí v lednici vydržet rok.
Smrkový sirup by měl pomáhat na kašel a rýmu (rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání) a zastudena louhovaný má dost vitaminu C. Mě prostě jen chutná 🙂
A prý se stejně dá dělat třeba levandulový sirup.