Rozuzlení hádanky, jaktože ti američané mají rádi jablečný koláč – článek od báječné domácí cukrářky Ivet.
Výsledný koláč- chutná stejně báječně, jako voní a vypadá
Jablečný koláč, snad každý o něm musel slyšet, je pro USA totiž stejně typický jako Socha Svobody nebo Bílý dům. I já ho pravidelně potkávala v nejrůznějších filmech i seriálech a tak jsem se rozhodla a vždycky vypadal tak lákavě, že jsem věděla, že ho prostě musím ochutnat.
Varování- v supermarketu tento koláč nikdy nekupujte, přijdete o všechny iluze. Ani následná ochutnávka v kavárnách můj dojem o moc nezlepšila- těsto nebylo křehké, spíše mazlavé a náplň nebyla šťavnatá, ale vysušená. Na nějaký čas jsem na tento koláč zanevřela. Neustále mi však vrtalo hlavou, cože ti američané na tom koláči mají a tak jsem se rozhodla, že ho prostě zkusím upéct doma a rozhodně jsem nelitovala.
Než se ale pustíme do receptu, mám tu pro Vás ještě pár zajímavostí z historie této pochoutky:
- Ačkoliv se jedná o AMERICKÝ JABLEČNÝ KOLÁČ, nejedná se o originální americký recept. Tento recept je původem z Nizozemska, Švédska nebo Anglie.
- Konkrétně v Nizozemsku byl prý nalezen recept z 16. století.
- V Americe si na koláč museli chvíli po kolonizaci ještě počkat- museli nejdříve zasázet evropské druhy jabloní.
- První zaznamenaný recept na Americký jablečný koláč je tak z 18. století.
V originálním receptu je odrůda jablek Granny Smith, ale může být také Braeburn, Gala, Cortland, Bramley, Empire, Northern Spy nebo McIntosh, v podstatě se může jednat o jakoukoliv šťavnatou a kyselkavou odrůdu.
A teď konec předmluvy, jde se vařit!
AMERICKÝ JABLEČNÝ KOLÁČ
- krok- PŘÍPRAVA JABLEČNÉ NÁPLNĚ
- 8 velkých jablek
- 125 g cukru krupice
- 2 lžíce citrónové šťávy
- 1/2 lžíce mleté skořice
- 2 lžíce bramborového škrobu (schováme na později)
- 1 lžíce másla (schováme na později)
Jablka oloupeme, nakrájíme na kostky cca 2×2 cm nebo jak se povede, zasypeme cukrem a skořicí, zakápneme citrónem a necháme přibližně hodinu odpočívat (mezitím si připravíme těsto- krok 2).
2. krok- PŘÍPRAVA KŘEHKÉHO TĚSTA
- 220 g studeného másla
- 350 g hladké mouky
- 5 lžic ledové vody
- 50 g cukru krupice
- špetka soli
- celé vejce (rozšleháme a schováme na později)
Smícháme máslo, cukr, mouku a sůl. Pokud máte neustále studené ruce jako já, tak máte velkou výhodu, pokud ne, strčte ruce na chvíli pod studenou vodu. Když je z těsta taková drobenka, tak je čas do něj postupně vlévat vodu a zapracovávat. Není cílem mít těsto hladké, ale stačí, když bude držet po hromadě a nebudou v něm velké hroudy. Právě nezapracované kousky másla při pečení vytvoří lístkování v těstě a těsto bude křehké, křupavé a nadýchané. Vypracované těsto zabalíme do fólie a vložíme cca na 40 minut do ledničky.
Tím, že jsme začínali jablky, tak nám „karanténa“ pro těsto i jablečnou náplň končí zároveň.
Všechnu šťávu z jablíček si slijeme do kastrůlku a opatrně vaříme, až nám šťáva zhoustne do karamelu. Úplně na závěr vaření do karamelu přidáme máslo na zjemnění. Do zbylých jablíček zamícháme škrob.
Těsto si rozdělíme na 2/3 a 1/3. 2/3 rozválíme a dáme opatrně do papírem vyložené formy na koláč. Okraje ostřihneme/okrojíme, kde nám chybí, tak dolepíme přebývajícím těstem. Do takto připraveného těsta vysypeme jablka a zalijeme je karamelem. Z 1/3 si vyválíme plát a nařežeme 10 stejně širokých (proužků), které použijeme na překrytí koláče. První skládání mřížky je taková trochu vyšší dívčí, ale napodruhé, napotřetí to půjde už bez přemýšlení. Návod, jak mřížku poskládat najdete třeba u Cuketky tady ve videu.
Poté, co takto hezky vytvoříte mřížku, tak celý koláč potřete rozšlehaným vejcem a šup s ním do trouby, která bude předehřátá na 170°C, počítejte s tím, že se bude péct cca 50-60 minu.
POZOR! Nikdy teplý koláč nevytahujte z formy, rozpadne se Vám a vyteče veškerá náplň- otestováno za Vás. 🙂 I vytažení vychladlého/vlažného koláče chce trošku zručnosti. Hotový koláč je ale tak lahodný, křehký, šťavnatý, že se zaručeně sní i když nějaký ten šrám utrží.
Koláč nejlíp chutná ještě vlažný, s kopečkem vanilkové zmrzliny nebo trochou šlehačky. U nás se sní vždycky téměř okamžitě a pokud zůstane do druhého dne, tak si ho vždycky na prasáka dám do mikrovlnky (15- 30 s) , protože vlažný je prostě nejlepší!
Po vyzkoušení tohoto receptu se Americký jablečný koláč stal stálicí na mém pečícím repertoáru a konečně jsem pochopila, co na tom ti Američani mají!
Podzim a zima je na vychutnání si tohoto koláče asi nejlepší období, tak hurá k troubě!
DOBROU CHUŤ!
POZN od Minnie: Ne že bych Ivet nevěřila, že to bude vynikající, ale zajímalo mne, jestli to taky zvládnu. Protože já žádné speciality zas tak často nepeču. A zvlášť ne, když zrovna nemám kvůli nemoci uplňe chuť a čich – takže nejenže nevím, jak by výsledek chutnat měl, ale ani nezjistím, jestli tak chutná. Ale počkala jsem si od nákupu jablek 14 dnů a pak to šlo 🙂
Tentokrát jsem nedělala žádné experimenty a dokonce jsem dělala těsto rukama. To obvykle opravdu nedělám – myslím, že jsem robotické zpracování tohoto typu těsta viděla u Jamieho Olivera dělat ve food procesoru, ale netestovala jsem. Dovedla bych si představit, že se to dá upéct s Alsanem a vyrobit ve vegan variantě, ale nezkoušela jsem ani to. Dokonce jsem se totiž neodvážila ani vyměnit jablka…
Když jsem vzala 8 standardních jablek Granny Smith, oloupala a odstranila jaderníky, tak mi vyšlo 950 g jablečné hmoty. Tato jablka jsou pevná a celkem kyselá (i zralá), takže abyste dosáhli stejné chuti, nelze je nahradit náhodně. Také bych určitě neubírala s těmito jablky množství cukru. Naopak je super si dát koláč se šlehačkou, nebo /a vanilkovou zmrzlinou – není to jen tak, harmonizuje to nakyslost jablek a vytváří jistou formu…dokonalosti 😀
Nenašla jsem doma nic, co by splňovalo moji představu kulaté formy na jablečný koláč, tak jsem použila Tescoma pánvičku s odnímatelnou rukojetí, která se dá dát do trouby.
Ivet zazlobila technika, tak jsem já podruhé nafotila to, jak se dělá mřížka. Složitě to fakt jen vypadá. Jakmile uděláte prvních pár kroků, už to jde samo a dává to smysl. A kdyžtak to zkuste přes odkaz na to video od Cuketky, to jsem udělala já.
Zbyl mi jen malý kousek těsta, takže jsem dala doprostřed srdíčko – nerada vyhazuji.
Po upečení koláč vypadá takto. A největší problém je udržet se, aby se nenakrojil koláč moc teplý, protože by náplň vytekla.
Koláč je tak pro 10-12 lidí a dá se servírovat cca 1,5 hodiny po upečení, aniž by vytekl víc, než takto.
Jedli jsme koláč vlažný s vanilkovou zmrzlinou. A zkusila jsem ho i druhý den ohřát jako Ivet „na prasáka“ 20 sekund v mikrovlnce a nic prasečího na tom není – je to lepší jak neohřáté 🙂
P.S. recept celkem funguje při nahrávání do https://www.rohlik.cz/chef/. Je potřeba to upravovat. Tam si totiž můžete nahrávat přes odkaz recepty a ono vám to automaticky nabízí vhodné suroviny k nákupu. A můžete je tam mít uložené a připravené na později.