Bezlepkové · Ostatní · Rychlé a snadné · Zimní a vánoční

DRINK SNOWBALL – SNĚHOVÁ KOULE

Tradiční sváteční zimní pití v anglicky mluvících zemích

Tenhle drink mi představila (jakkoliv na videu mluví jako matka všech alkoholiků) před cca 10 lety Nigella Lawson. Od té doby jsem si pořád jen představovala, jak to chutná (mám dokonce i kuchařku, kde ten recept je – Vaříme Express na str. 254). A říkala jsem si – no to je ale…jak to asi může chutnat? A trvalo těch skoro 10 let, než jsem našla pár odvážných, aby se mnou vyzkoušeli tuhle neobvyklost. Nebo možná mě trvalo tak dlouho to někomu nabídnout 😀

A tak se Snowball stala (je to ženský rod – „ta“ sněhová koule) drinkem vánoc 2021. Alespoň u nás doma.

Variant receptů je samozřejmě hodně, ale já jsem vybrala ten, který na mne vykoukl z Apetitu v prosinci 2021 a tím se asi připomněl. Obrázek i recept z BBC food, protože Apetit až moc často přebírá – sice nemám maraschino třešinky ani dekorativního soba, ale jinak by to šlo :-). Rozdíl proti Nigellinu receptu je v tom, že tenhle má větší podíl likéru a méně sodovky.

Nemám ráda limetku, takže používám citron. V tom mne asi nezměníte. Ano, samozřejmě že všechny záměny ovlivňují chuť, jak jinak.

DRINK SNOWBALL – SNĚHOVÁ KOULE – 1 porce

Potřeby:

  • 50 ml vaječného koňaku (čím víc vám chutná samotný, tím víc bude chutnat samotný drink, použijte klidně domácí)
  • 50 ml citronové limonády s bublinkami (podle vaší chuti, viz. níže)
  • 1 lžíce citronové šťávy (ideálně čerstvý citron, nebo co nejlepší citronka)
  • kostky ledu

Postup: Do sklenice dejte všechy ingredience, promíchejte. Přidejte kostky ledu.

A hotovo, můžete pít! Mě to chutná a zatím se nikdo netvářil, že je to hnusné. Vlastně snad všichni řekli, že by si to dali znovu. Je to taková krémová a lehce osvěžující záležitost.

Recept je nějak moc jednoduchý, tak co na tom je?

Aha, teď začíná legrace. Nějak jsme se doma nemohli shodnout, co je nejlepší citronová limonáda, která do drinku patří. A za mne teda už i pojem „citronová limonáda“, který jsem neuměla definovat. Co to jako je? No, naštěstí na rohlik.cz mají kategorii citronové limonády :-D. A tak jsem zjistila, že to je minimálně podle ostatních Sprite, 7UP a podobné věci…které jinak vůbec nepiju. Ale nevadí! Co bych neudělala pro zkoušení nového receptu.

Vidíte „vaječňáček pro Minnie“, to je tenhle

Vidíte ten arzenál? Domácí vaječné koňaky, koupené, různé typy limonád, citron i lemonka. Ano, i vy můžete zkoumat, co bude nejlepší zrovna pro vás.

No a já jsem po otestování kde čeho všeho zjistila….

Že mě chutná Snowball nejvíc se Spritem (takový ten punc plastových devadesátek mi asi v mém repertoáru chybí). Ale kdybych do ZONky přidala o polovinu víc citronu, asi by to bylo taky moje oblíbené a rozhodně elegantnější.

Že mojí mamince nejvíc chutná Snowball s 7UP a…pro mne je skoro nepoživatelná. Jednoduše proto, že 7UP má v sobě nějaké konkrétní tóny hořké chuti, což já nemám ráda a naopak maminka ano.

A korunu tomu všemu nasadil můj přítel, který prohlásil (pardon, ale poněkud správně), že Sprite je trochu plastový a víc by se hodil tonik. A co byste ode mne čekali? Jasně, že jsem udělala ještě další test, a to Snowball s tonikem (který tonik stojí a nestojí za to jsem řešila už dříve). Mě Snowball s tonikem tolik neoslovila a maminku taky ne, ale přítel říkal, že takto by si to dal…takže příteli nejvíc chutná Snowball s tonikem. Jakkoliv v tonikové verzi trochu „zavazí“ bublinky, tak to nevadí moc a je to fajn.

Pokud vás nezaujal vaječný likér se spritem, můžete ho ještě smíchat s griotkou 😀

Myslím, že tohle je přesně ten druh testování, který by se hodil k PF buchtě. A co to celé znamená? Že už je za námi další rok…na blogu plný receptů, v médiích plný covidu, ve vašich životech…kdo ví. Přeji vám, ať máte radost ze života, všemu navzdory. Hodně štěstí v roce 2022!

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *