Dárkové recepty · Sladké pečené

PF BUCHTA

Přeji sladký rok 2020, přátelé! Doslova…

Stejná pachatelka (kamarádka si říká), která mne „donutila“ vyrobit kuličky s malinami (https://minniemalistka.cz/tmave-malinove-kulicky-s-ovesnymi-vlockami/), tak mi poslala recept na buchtu s nápisem/čísly uvnitř (https://www.youtube.com/watch?v=SORytBGJjrA). No a kdo jsem já, abych to nevyzkoušela. Já na to teda upřímně narazila už předtím, ale když mi to takhle poslala, to už byla provokace. Ve skutečnosti už jsem kdysi něco trochu podobného dělala podle receptu Moniky Brýdové (https://www.brydova.cz/2012/06/14/malovana-rolada/ ) a povedlo se mi to 🙂

Celá tahle legrace vyžaduje přípravu předem, ale vlastně to není nic složitého. A už jsem to viděla i ve verzi třeba pro podzimní hodování. Další možnosti si asi domyslíte sami.
https://www.youtube.com/watch?v=iyviyOinrS8

Já jsem samozřejmě nepoužila žádné předmíchané směsi na dorty, na to mne neužije. Vzala jsem recept na osvědčenou buchtu s pevnějším těstem a jen jsem zvětšila množství tam, kde bylo potřeba.

V rámci barev už dlouho používám gelové barvy Wilton.
https://www.eshop-lilie.cz/kategorie/gelove-barvy–beloba-wilton/

BUCHTA S NÁPISEM UVNITŘ

P barevná vrstva: 200 g Hery (máslové, nebo klidně másla), 300 g hl. mouky, 250 g cukru krystal, 4 vejce, 7 lžic mléka, prášek do pečiva, gelová barva, kůra z 1 citronu, bílek z 1 vejce na potírání

P klasická vrstva : 300 g Hery (máslové, nebo klidně másla) , 6 vajec, 11 lžic mléka, 375 g cukru krystal, 450 g hladké mouky, 1,5 prášku do pečiva, kůra z 1 citronu

P: polevy, marmelády, krémy, ozdoby….dle nálady, času a preferencí

Na barevnou vrstvu
Tuk utřeme se žloutky a cukrem a citronovou kůrou, pak přidáme mléko, mouku s práškem do pečiva a sníh z bílků. Obarvíme gelovou barvou do požadované intenzity. Doporučuji spíš výraznější. Oranžová by fungovat nemusela.

Upečeme ve formě na chlebíček, já peču na 170 stupňů cca 40 minut. Já mám královskou formu od Tupperware tzn. rozměry 29 x 11,5 x 9 cm / 1,5 l
https://www.tupperware.cz/cs/vyrobky/prehled-vyrobku/7543/SilikonovaformakralovskaL23

Upečenou barevnou buchtu nakrájejte na plátky tlusté jako výška vybrané formičky/formiček.


Formičkou vykrájejte, co potřebujete. K vyproštění vykrojeného se nakonec opravdu nejlépe osvědčil čistý „uchošťour“, což dělají i v původním videu.

Vykrájené tvary si rozložte na nějakou podložku (doporučuji předem na to dát pečící papír, nebo něco podobného…jakože pro případ, že by to pak chtělo přimrznout). Potřete bílkem z jedné strany a dejte mrazit na několik hodin, lépe přes noc. Odkrojky fialové části se ničím nemažou a samozřejmě se nevyhodí, to se prostě sní „jen tak“, nebo existují recepty na různé kuličky z upečeného těsta – něco jako https://www.pidak.cz/recept-medovnickove-koule-naprosto-luxusni , ale vyzkoušený recept nemám, to jen demonstruji možnosti.

Na normální vrstvu
Tuk utřeme se žloutky a cukrem a citronovou kůrou, pak přidáme mléko, mouku s práškem do pečiva a sníh z bílků. Do pekáče vyloženého pečícím papírem (abyste později buchtu uměli vyndat pro lepší servis/dekorace) nalijte trochu světlého těsta. Pak naskládejte číslice/písmena/co jste chtěli.

Nedávejte úplně namačkané na sebe, aby se těsto dostalo typicky do mezery v čísle nula a podobně. Takhle to bylo ok.

Po naskládání nalijte těsto nejdřív dokola kolem naskládaných tvarů, aby je to drželo ve správné pozici. Pak teprve lijte těsto na ně. Když to neuděláte, nebo vám to dojde později a budete to mít jen na část plechu, tak budete mít trochu zombie nápisy 😀

Můj pekáč má rozměry cca 20 x 30 x 8 cm. Po upečení se to tam celé vešlo přesně. Pekla jsem cca 160-170 kolem 50 minut. Možná budete potřebovat zapnout chvíli pečení jen shora, nebo dopékat na 150 stupňů – přece jen pečení s zmrzlými kousky uprostřed může chtít více pozornosti, aby bylo řádně dopečeno.

Chtěla jsem původně buchtu vyndat, trochu okrojit do nádherného tvaru, namazat marmeládou a polít čokoládou/pomazat krémem. Ale nějak na to nedošlo. Přesto si myslím, že udělala radost – mě při možnosti zase něco vyzkoušet a ostatním při „věštění“ z nápisu, který si ukrojili.

Tak krásný rok 2020 přeji!

A tuhle buchtu můžete udělat klidně ve strašidelné variantě s očičky a nějakým podzimním tématem uvnitř 🙂

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *