Zajímavosti

JAK SE JÍ V PORODNICI

Když mi kamarádka s blahopřáním k narození syna napsala „přežij to jídlo“, říkala jsem si, že bude švanda. A byla…

Je celkem známé, že na začátku února 2020 jsem se stala maminkou. Rodila jsem v porodnici na Obilním trhu v Brně. Celkově bych ráda předeslala, že si vůbec nestěžuji na personál. Myslím, že všichni, s kterými jsem se potkala, dělali, co nejlepšího uměli + naprostá většina byla velmi milá a usměvavá.

O jejich stravě se v superlativech už moc mluvit nedá. Přemýšlím, jestli to jí i ten personál, to bych jim dala metál za dlouhodobou konzumaci! Naštěstí jsem neměla skoro vůbec hlad, takže mi vlastně nic nechybělo. Nicméně….nahlásila jsem bezlaktozovou dietu. Jak si s ní poradili?

Slovníček – UHO – univerzální hnědá omáčka

3 snídaně

  • 2 rohliky, marmeláda, vegan margarin, banán
  • 2 rohliky, vegan margarin, rýžový malinový desert Amuňáček, jablko
  • 2 rohliky, vegan margarin, broskvová přesnídávka Cvrček, jablko

Normálně nejím ani margarín, ani marmeládu. Ale co už. Dejme tomu, že bychom to uznali. Jak jsem pochopila z internetu, může být mnohem hůř. Množství plnidla bylo za mě v pořádku.

Jedna ze snídaní

3 obědy (jednomu jsem těsně unikla, takže to nevím, co bylo)

  • frankfurtská polévka s jedním (opravdu 1 kus) půlkolečkem párku, salát z čínského zeli, těstoviny s UHO, šlachovité vařené hovězí (měla jsem problém najít něco, co ukousnu – nepřeháním!)
  • kuřecí vývar se zeleninou a masem (ten byl fajn), salát z čínského zelí, kuřecí stehno pečené, UHO, brambory
  • asi zeleninová polévka s vaječným kapáním (tu fakt nemám ráda, neochutnala jsem, ani nebyl hlad), dušená rýže, masová směs se zeleninou a UHO

Mám výhodu, že mám opravdu ráda UHO, takže mě jeho množství nerušilo.
Netuším, proč servírovali čínské zelí. Měla jsem pochybnosti, zda není nadýmavé (pro kojící ženu??), internet tvrdil, že je, takže jsem ho nejedla. Bylo fajn, že nádobí bylo porcelánové a příbory nebyly hliníkové.
Ne, že by mi chyběly párky v polévce, ale je zajímavé, kam se tak asi poděly všech párky, které teoreticky měly být v mojí porci.
Co se týká množství, tak si na oběd rozhodně stěžovat nemůžu, akorát část toho byla nepoživatelná/nevhodná a jednu polévku jsem výjimečně jíst ani nechtěla.

Jeden z obědů

3 večeře

  • 2 rohlíky, vepřová šunka standard, vegan margarin
  • 2 rohlíky, vepřová šunka standard, vegan margarin, banán
  • zeleninová hladká omáčka (skoro jak rajská, ale bez rajčat, nebo svíčková bez mléka s málo zeleniny) s knedlíkem a kuřecím prsem na kousky

Absolutně nemám tušení, co byla ta zeleninová omáčka, která byla jeden den k večeři, chutnala hodně inertně, ale to už je pak asi jedno. Takové vylepšené UHO od oběda, řekla bych. Jinak šunku standard jsem teda neměla už hodně dlouho, trochu výlet do historie, kde v obchodě jiná nebyla.

Jedna z večeří

2 svačiny

  • rohlík a mléko
  • rohlík

Při první svačině jsem dost koukala, když jsem dostala…mléko. V bezlaktozové dietě. No, naštěstí alespoň já umím číst. Takže reálně jsem dostala dvakrát k svačině…suchý rohlík. Aha, moc díky. Ať žije výživa.

1 ze svačin

Celkový dojem

Já si myslím, že jsem vlastně dost pohodový strávník, protože mám ráda UHO i rohlíky… Ale na druhou stranu za necelé 3 dny dostat 12 rohlíků, to už je teda moc i na mne. Já standardně jím rohlíky maximálně jednou týdně a rozhodně ne každý týden. Spíš se jim trochu vyhýbám. Kromě toho, že je to jen bílá mouka a kde nic tu nic, tak teda variabilita jídla je dost slabá. Nechtěla bych tam být delší dobu.
Reálně se ke mě nedostal ani kousek čerstvé zeleniny, protože nadýmavý salát si nechte. Doma jsem se vrhla na okurku/mrkev/cokoliv jak vlčák. Je fajn, že dávají alespoň ovoce.
Nechci se v tom pitvat moc, ale jsem si prakticky jistá, že pokud bych spočítala doporučený energetický a výživový příjem pro kojící ženu po porodu (i když teprve kojit začíná), tak to nemůže vyjít ani smykem. Ne že by na to nebyl speciální obor výživové poradenství – buď jim všichni poradci utekli, nebo si ten jejich musí trhat uši.
Časový rozptyl mezi jídly byl dost divný – ráno nosili snídani kolem sedmé, oběd v poledne, svačinu kolem třetí a večeři nejpozději v šest. Mezi šestou večer a sedmou ráno je to 13 hodin – a v té sobě samozřejmě nespíte, buď vás vzbudí dítě (méně čast), nebo průběžně někdo z personálu (velmi často).
Ani nevím, jestli je problém, že jídlo vozili sotva vlažné – oni se stejně málokdy trefili, abych ho mohla sníst v době, kdy ho přivezli, tak je to asi jedno. Měla jsem jen polonadstandard (díky bohu za něj, to jsou dva samostatné pokoje + společná sprcha a WC), takže bez mikrovlnky na dohřátí jídla. A je to vlastně zajímavá změna, když pak doma najednou máte jídlo a…ono je teplé.

O podobném tématu se samozřejmě mluví na internetu a není to žádná novinka. Týká se to nejen porodnic, ale bohužel i nemocnic. A pokud jsou některé fotky opravdu pravdivé (blesk.cz jako zdroj není zrovna dobrý), tak to je už snad výživa v hladomorně lepší.
http://sestinedelky.cz/jak-neumrit-hlady-uz-v-porodnici/
https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-tehotenstvi-a-porod-porod-porodnice/632702/blafy-z-porodnice-podruhe-tohle-musely-jist-nase-ctenarky.html
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/630762/znechucene-a-hladove-maminky-temito-hnusy-nas-krmili-v-porodnicich.html?kapitola=1604836
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jidlo-v-porodnicich-nemocnicich-test-mf-dnes.A140910_220930_domaci_hro

Asi neznají takové to „co jíš, mělo by tě i léčit“? Přijde mi to škoda. Věřím, že by to šlo – prý je to z japonské porodnice, no je to nějaké hogofogo, tak nevím https://www.maminka.cz/clanek/v-porodnici-jako-v-restauraci-japonka-fotila-pokrmy-pro-rodicky-budete-koukat

Doporučení? Poproste návštěvy o něco, co si budete chtít dát + rozhodně s sebou mějte nějaké jídlo v zásobě pro případ, že vám přinesou čočku, nebo zelí (viz internet), něco, co při svojí dietě nemůžete, nebo prostě „jen“ budete mít hlad.

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *