Věci

KLIMA BEZ DÍRY DO ZDI

Já myslím, že problém s vysokou teplotou v bytě řeší v létě kdekdo. Kanceláře bývají mnohem častěji klimatizované, i když kolikrát je to spíš na nemoc a ostudu. Každopádně když chcete přidat klasickou klimu, má to nevýhodu, že prostě potřebujete díru ven. Existují na to speciální sady „když to nejde jinak“, ale to například na kastlová okna (ač nová) na památkově chráněném domě nasazujete poněkud obtížněji, nedejbože kdyby to bylo okno do rušné ulice – jinak se to jmenuje těsnění pro mobilní klimatizace, kdyby něco (např. https://www.gavri.cz/prislusenstvi-pro-mobilni-klimatizace/). Lepší než drátem do oka.

Dřív jsem používala větrák, ale to lítají papíry a je to vynikající na zatuhlý krk – protože jak jsem byla poučena „průvan je průvan, ať je teplo, jak chce“. A větrák jen míchá vzduch, to taky nic moc neřeší.

Tak jsem se rozhodla otestovat si ochlazovač vzduchu. Tedy něco, na co nepotřebujete díru do zdi a je to vlastně jako když necháte otevřená dvířka do lednice 🙂 Používá to na ochlazování vodu/led. Neumí to snížit teplotu tolik jako klasická klimatizace, ale zase to zvlhčuje vzduch a je to méně invazivní pro tělo. Tenhle drobek váží 7 kg a má kolečka, takže během dne může cestovat po bytě. Dokoupila jsem k němu ještě další chladící elementy (prostě normální jak do piknik tašky), aby mohly být vždycky jedny v mrazáku a jedny v něm. Používám ho v malých místnostech, koneckonců je určen do max. 26 m²/65 m³ (u vysokých stropů radši nepočítám). Trochu bych ocenila, kdyby byl tišší, ale je to jednotvárný zvuk, takže mě nebudí. Přijde mi, že to tvoří takové trochu skleníkové podnebí (dost dává smysl) a když jsem po pár hodinách z místnosti vyšla, okolní místnosti mi přišly „chladnější“. Ve skutečnosti ale chladnější okolní místnosti nebyly, když jsem to měřila.

Slibovala jsem si od toho trochu víc, ale je zase pravda, že to umí například to, že můžeme usnout v místnosti, kde bychom jinak absolutně nebyli schopni vydržet. A to se počítá.

Nevýhodou je, že je to kráva veliká a kdykoliv mimo pár dní v létě může zavazet a budu ji muset někam zastrčit.

Ještě je tu taková teorie, že když použijete led, tak stejnou energií, kterou v mrazáku nacpete do ledu, tak oteplíte byt, který si zase chladíte tady ochlazovačem, ale na to já nevěřím… Abych zjistila, jestli to funguje i se studenou vodou, která rovnou teče z kohoutku, na to jsem (asi díkybohu) neměla dostatek příležitostí, protože když není nad 30 stupňů, tak je to u nás přežitelné.

Trotec PAE 25

https://klimatizace.heureka.cz/trotec-pae-25/specifikace/#section

Za podobnou cenu se dá sehnat i Sencor SFN 9011SL. Ten jsem zase testovala na víkendu v Jeseníkách. Tam ale byla celkově nižší teplota a trochu větší pokoj, tak úplně neumím porovnat, který byl lepší. Minimálně ale působil srovnatelně, ne-li líp.

Čím jste se ve vedrech snažíte chladit vy?

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *