Filmy, knihy

KUCHAŘKY DITY P.

Mám období kuchařek, které jsem kdysi chtěla číst, ale nikdy jsem je nechtěla vlastnit. Děkuji přátelům, že mi půjčováním plní vtipné, malé/velké sny a nemusím kvůli tomu pořizovat další knihovnu.

Dlouho jsem neměla v ruce něco pro mne tak rozporuplného, jako jsou kuchařky Dity P. Recepty vypadají velmi dobře, propracovaně, vyzkoušeně. Obrázky a foodstyling také zdařilý, pár receptů mne i zaujalo (celkem 15 z 217, proto si kuchařky nekupuji, většinu běžných receptů mám). Kdysi jsem koukala na její televizní pořad (https://www.ceskatelevize.cz/…/10588743864-denik-dity…/dily/), a tak hodně receptů vlastně znám. Na pořadu byl vždycky pro mne nejzajímavější její projev – nemohla jsem se rozhodnou, jestli ho nesnáším, nebo je super. Rozhodně byl signifikantní. A ke kuchařkám mám podobný vztah (lze-li mít vztah k návodům na přípravu pokrmů).

Ty kuchařky jsou vlastně dost pitomé. Nejsou uspořádané podle typů jídla, ale po nějakých dost náhodných kapitolách. Když chci hledat třeba recept na salát, abych přečetla všechny názvy receptů. Ke každé kapitole patří předmluva, která je natištěná na různých obrázcích tak, že je někdy špatně čitelná…a rozhodně je „ale úplně špatně“ umístěná na stránce, zarovnaná a tak. Kdo se nesrovná s chlebem, nesrovná se s tiskem! (Tak nějak to bylo, ne?) Dita P. o sobě prozrazuje různé střípky a informace, které mi bez ohledu na cokoliv v hlavě skládají obraz lenošné obézní kuřačky posedlé jídlem. Některé historky pro jistotu v druhém díle knihy opakuje. A taky měla v druhém díle asi zadaný minimální (a dost vysoký) počet textů o těhotenství a dětech, takže bych to označila spíš jako kuchařku pro těhotné a prvorodičky – první díl byl v tomhle mnohem lepší svou rozmanitostí. A strašně mne rozčiluje, jak píše. Jenže teď nastane ten průšvih – já bych ji asi doporučila. Kdybyste mne totiž viděli – já čtu kuchařku! Ty její texty jsou asi v něčem geniální. Všechno to, co mne rozčiluje, mi dalo originální prožitek. Dita P. nějak dokázala vyvolat emoce, a to se u kuchařky nestává každý den.

Takže pokud chcete dobré recepty, pořiďte si, pokud se chcete povztekat/potěšit, taky si pořiďte. Za mne je jednička lepší. A s tím rejstříkem to určitě nějak vymyslíte, lepíky to jistí.

P.S. Kuchařka, z které nevařím, mám ji doma a zbožňuji ji, je Jamie at home, samozřejmě od Jamieho Olivera. Žádná další tuto speciální výsadu nemá. https://www.enbook.cz/catalog/product/view/id/3131504…)

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *