Bezlaktózové · Bezlepkové · Dárkové recepty · Letní · Pro děti · Rychlé a snadné · Sladké nepečené · Vegan · Zimní a vánoční

MANGOVÉ KULIČKY S KOKOSEM

Nepečené cukroví s mangem a kokosem – absolutní nádhera a úžasná chuť bez klasického cukru

Naše letošní cukroví je typické tím, že mi chutná, je sladké, ale není v něm klasický cukr. Tím mám na mysli sacharozu (disacharid). Nepoužívám tedy ani řepný, ani třtinový cukr. Je to proto, že jiné sladivé látky mají na našeho juniora méně destruktivní účinky. Vlastně ne – junior je v pohodě, ale my máme nervy nadranc 😀 Takže pro sladké a veselé vánoce jsem se rozhodla pro alternativu. Navíc mi nepřijde ok se cpát sladkým a synovi říct, že je to pro dospělé, protože on by svítil. On sice občas nějaký cukr dostane, nejedeme to drsně, ale vždycky je to pak o tom, že milé dítě se cukrem mění na příšeru s chapadly a vuvuzelou…

Takže co používám, protože to u nás tolik nevadí

 • březový cukr – strašlivý název xylitol, pod kterým to najdete v obchodech, ale je to cukr z březové kúry s nižším glykemickým indexem a také nižší kalorickou hodnotou, pozor, nesmí ho psi!
 • čekankový sirup – důležité je dát si pozor na složení, jsou hodně různé verze
 • javorový sirup
 • med
 • přirozeně nasládlé věci – mandle, kokos

Můžete namítnout, že tyhle věci jsou finančně náročnější. A já souhlasím. Každý si vybere, co ho potěší. Můžete se inspirovat.

Tento úžasný recept na mangosky jsem našla, když jsem hledala alternativní cukroví pro letošní vánoce. Opravdu na tom odkazu je, srolujte níže. Vyzkoušela jsem ho asi 6 x než jsem udělala verze, se kterými jsem byla opravdu spokojená. Protože…mám nevýkonný mixér. Na druhou stranu třeba ho máte taky, takže to dává smysl to zkusit.

Zkoušela jsem tedy oproti původnímu receptu verzi s kokosovým nápojem, s kokosem, s kokosovou moukou. Různé gramáže atp. Nejhorší pokus byl s levným kokosem z Lidlu. Já vím, že levný kokos je takový suchá dusivá potvora, ale tohle bylo teda už fakt moc – spotřebovala jsem do toho skoro 100 ml kokosového mléka, aby se to dalo nějak spojit. Takže prosím NEKUPUJTE LEVNÝ KOKOS. Budete smutní.

Pokud koupíte levný (tedy hodně suchý kokos), je možné, že poměry nebudou odpovídat. Pro ten případ funguje doplnit to kokosovým mlékem, což ale zase vlastně zvyšuje cenu. Takže radši koupit lepší kokos, jako fakt.

Mega suchý kokos

Co se týká kokosového nápoje, tak tam samozřejmě můžou být různá složení. Já použila Allnature. Složení má Extrakt z dužiny kokosového ořechu 97 %, maltodextrin 2,5 %, arabská guma 0,5 %. Ano, není to tedy 100% dokonalé. Ale máte kdyžtak ještě druhou variantu.

Kokosová mouka je vlastně najemno namletý kokos, což řeší můj problém s méně výkonným mixérem. Značek je více. Pokud máte výkonný mixér, tak se klidně pusťte do originálního receptu (níže na stránce, ale je tam).

MANGOVÉ KULIČKY S KOKOSEM – víc jako lanýže, moje absolutně mega oblíbené, snědla bych to na posezení, pro mě dokonalé, krémové

Potřeby:

 • 100 g sušeného manga bez přidaného cukru
 • 200 g kokosového nápoje (můj měl složení Extrakt z dužiny kokosového ořechu 97 %, maltodextrin 2,5 %, arabská guma 0,5 %)
 • 2 lžíce tekutého medu
 • strouhaný kokos na obalení
 • malé papírové košíčky

Postup:

Mango namočte na 30 minut do vody.

Jojo, v míse předtím byl kokos…

Slijte a nechte okapat.

Do mixéru se sekacími noži dejte všechny ingredience.

Rozmixujte dohladka.

Směs je poměrně tekutější, ale později zhutní, takže jsem dál nezahušťovala (a taky se mi nechtělo rozdělat další balení nápoje). Lžičkou jsem nabrala trochu, vhodila do strouhaného kokosu (kokosová mouka by to mohla zahustit, což nechceme). V kokosu jsem to dotvarovala na kompaktnější tvar a dala do košíčku, který to podržel.

Hotovo, skladujte v chladničce. Absolutní mňam

Některým ale víc chutnala varianta tahle…

MANGOVÉ KULIČKY S KOKOSEM – víc jako kokosové kuličky

Potřeby:

 • 100 g sušeného manga bez přidaného cukru
 • 80 g kokosové mouky
 • 2 lžíce tekutého medu
 • strouhaný kokos, nebo kokosová mouka na obalení

Postup:

Mango namočte na 30 minut do vody.

Jojo, v míse předtím byl kokos…

Slijte a nechte okapat.

Do mixéru se sekacími noži dejte všechny ingredience.

Rozmixujte dohladka.

Směs je příjemné těsto jako plastelína. Dobře se z něj dělají kuličky

Obalte v kokosu, nebo kokosové mouce (strouhaný kokos kvůli tomu nekupujte, pokud nemáte doma).

Hotovo, skladujte v chladničce. Košíčky nutné nejsou.

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *