Co nám (ne)fungovalo na mravence
Nevím, jak vy, ale u nás doma je poslední dobou velký souboj s mravenci. A kdo vyhrává, to není tak moc jisté. Nejčastěji máme asi malé faraony, ale odborník na druhy zrovna nejsem. Jsou hodně malí a tmaví, mají rádi opravdu všechno a naštěstí nekoušou nás.
Co nám na ně nezabralo ani trochu byly Raid domečky.
Co zabralo perfektně loni, ale letos to nebylo úplně ono byl Loxiran Mravenčí bufet. Sice úplně nerozumím tomu, proč mají na krabičce nápisy typu „Myslíme na přírodu“ a „Bez chemických přísad“, ale nebudu to moc pitvat. U Loxiranu se mi víc osvědčilo koupit jen tekuté náhradní náplně a nalít je do víčka od malé zavařovací sklenice, je to levnější a do těch originálních návnadových domečků nějak nelezli. Nevýhodou tady tohoto přípravku je, že je tam tekutina tzn. vysychá a může se vylít (u víčka samozřejmě ještě trochu větší riziko, jak u originálního domečku). Ale pokud najdete dobré/bezpečné místo, tak je supr.
No a letos se osvědčilo něco, co jsem vůbec nečekala. Přítelova maminka nám poradila posypat mravenčí cestičky kypřícím práškem. Ano, prostě normální kypřící prášek. A to zafungovalo úplně magicky. Sice jsme měli 14 dnů různě obsypanou domácnost bílým práškem, ale mravenci opravdu zmizeli. Nejdřív zkoušeli dosud neobjevená místa v kuchyni, ale to jsme jim zatrhli stejným způsobem.
Ono jim prý vadí, že na jejich vlhkých tlapičkách začne kypřící prášek reagovat, tak tam prostě nejdou. Kypřící prášek se dá samozřejmě koupit i ve velkých baleních, ale my jsme ho potřebovali jen pár pytlíčků i tak.
Rozsypávat po domácnosti kypřící prášek je zatím nejlepší způsob, který jsem našla. Přijde mi to v rámci možností ještě dost bezpečné. Obecně nemám nástrahy všeho druhu ráda kvůli psům/dětem/náhodným konzumacím/mojí citlivosti na umírající zvířata všeho druhu…ale pohybující se škůdce taky doma nechci.
Aby nedošlo k mýlce – na venkovní mraveniště, ať nikdo ani nesahá. Na ty se ráda půjdu i někam podívat.
POZN. Titulní obrázek je z ŽENA-IN