Ostatní

PSYCHOLOGIE SÉRIOVÝCH VRAHŮ

Byla jsem 26.2.2019 na přednášce Psychologie sériových vrahů od Andreje Drbohlava. Psychicky náročné, ale opravdu dobře provedeno. Velký zážitek.

Bude mít i přednášky na téma Psychologii masových vrahů, pokud by někdo chtěl. Protože teď končí doba sériových vrahů (sériový postupně páchá) a bohužel nastává doba masových vrahů (usmrtí naráz velké množství), jsou to hodně odlišné kategorie a moc optimisticky mi to vlastně neznělo.

Moment večera: Když se na plátně objevil údaj, že Richard Kuklinski zavraždil přes 200 lidí a několik lidí se v tom okamžiku zvedlo a odešlo. Přemýšlím, co měli z dějepisu, že je děsí toto.

Začnu od konce. Mezi dotazy po přednášce padlo, jak je možné, že toto děsivé téma vyprodá mj. Scalu…několikrát po sobě. Andrej na to měl několik teorií. 1) V každém z nás je spící predátor, takže vlastně jdeme za svým prostředím. 2) Udržujeme se v obezřetnosti. 3) Mladé ženy ve fertilním věku (těch prý je na semináři většina) potřebují prozkoumat teritorium, než mají dítě…jestli je bezpečno. 4) Potřebujeme porozumět.

No a já jsem ta poslední kategorie. Vrah (natož sériový, nebo masový) je pro mne nepochopitelná osoba. Zjistila jsem, že narozdíl od nich evidentně neovládám proces „depersonalizace“. Tohle je vlastně slovo, pro které jsem si šla. Jakmile to řekl, proběhl AHA efekt, takže to byl správně.
https://www.wikiskripta.eu/w/Depersonalizace

Pokud jsem si něco chtěla odnést o sériových vrazích, tak jsou to tyto dvě věci
– Sériový vrah ví, co dělá, ale není ochoten to změnit.
– Sériový vrah způsobil neuvěřitelné množství bolesti, ale i přesto byl sám většinu života obětí.

Zaujaly mne ale samozřejmě další věci, protože přednáška je skvěle udělaná:

– 9 z 10 sériových vrahů jsou psychopati, proto se hodně mluvilo o psychopatech. Nejvíce psychopatů najdete (ne podle počtu) mezi právníky (no, moc se mi nesmějte!), pak šéfkuchaři, novináři, moderátoři, kněží, generální ředitelé, státní úředníci ve vysoké funkci, chirurgové, obchodníci… Určitě si leckoho představíte. Hodně psychopatů je i v politice – třeba Donaldu Trumpovi vyšlo bodové score skoro stejně jako Hitlerovi, na druhou stranu Hillary Clinton na tom prý byla jen o trošinku lépe.

– Ale pozor, ne každý psychopat je masový vrah, psychopatů je v populaci cca 2-10%, kdežto sériových vrahů je ještě méně než šafránu. Nepodařilo se mi najít přesná data a hledat v těch údajích není moc veselé, tak jsem se nakonec spokojila s tím, že v USA, které má 75% sériových vražd, tak je počet mužských sériových vrahů (a těch je 75 % proti ženským 25%…oxytocin works) průměrně 0,238 % populace. Takže si spíš dávejte pozor na infarkt, nebo rakovinu, než na chlápka s nožem…
https://venngage.com/blog/serial-killers-infographic/
https://ec.europa.eu/eurost…/statistics-explained/index.php…

– Jiné názvy pro psychopata jsou třeba arankan, kunlangeta, nebo cathard. Efektivita dlouhodobé léčby je 2-14%, proto to většina dřívějších kultur řešila různými formami usmrcení psychopatických osob.

– Je samozřejmě spousta podnětů pro rozvoj psychopatie, jedním z významných jsou drogy. A z nich negativně vynikají syntetické kanabinoidy. Takže umělá „tráva“ bude něco, čemu se chcete vyhnout v každém případě.
https://www.wikiskripta.eu/w/Syntetick%C3%A9_kanabinoidy_(t…

– Velmi zásadní je také dědičnost, v první linii je to 44-72% dědičné (po rodičích), pokud dítě takto zatíženým rodičům odeberete, má už jen 18% šanci, že z něj bude psychopat (ne seriový vrah). Na druhou stranu, psychopat má úplně jinak fungující mozek, takže když to jednou podědí, má hodně těžko rozdané karty.

-Měla by se u nás zavádět VICAP databáze. To prý velmi pomůže odhalování zločinů, akorát to má nevýhodu, že dříve půlhodinový výslech s tímhle trvá 2,5 hodiny, takže to policisté nemají rádi. Je to zjednodušeně o tom, že se sbírá velké množství dat, která se vyhodnocují a podle toho to nabízí možné výsledky.
https://en.wikipedia.org/…/Violent_Criminal_Apprehension_Pr…

– Charlize Theron ztvárnila roli jedné reálné sériové vražedkyně Aileen Carol Wuornos ve filmu Zrůda (Monster). Film má na ČSFD 80% a Oskara za nejlepší ženský výkon v hlavní roli. Nemám na něj koule, ani trochu. Kdo by se díval, poreferujte.
https://www.csfd.cz/film/91621-zruda/prehled/

– Čemu nevěřím je, že by Mattel vyrobil Zabijáckou Barbie. Toho je sice plný internet, ale vidím jen naaranžované fotky, nic jiného jsem nenašla. Na druhou stranu, když existují plyšáci rozjetých zvířátek, z kterých lezou vnitřnosti…

– O Jacku Rozparovači (Jack the Ripper) jste asi slyšeli všichni. Existuje ale studijní obor ripperologie, na jehož konci sice nedostanete diplom, ale samo o sobě mi to přijde bizardní, že někdo studuje jeden zločin, navíc nedošetřený.

– Příběhy těch jednotlivých vrahů byly takové, že se vlastně nemůžu vůbec divit, co se z těch lidí stalo. Není to pro slabé povahy a nemám chuť to vypisovat, ale na druhé straně….děje se to. Které sériové vrahy Andrej zmínil a kazuisticky rozebral:

Jeffrey Lionel Dahmer
https://en.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Dahmer

Edmund Emil Kemper III
https://cs.wikipedia.org/wiki/Edmund_Kemper

Jack Rozparovač (anglicky Jack the Ripper)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jack_Rozparova%C4%8D

Aileen Carol Wuornos
https://cs.wikipedia.org/wiki/Aileen_Wuornosov%C3%A1

Richard Kuklinski
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Kuklinski

John Hudges
https://www.thepitchkc.com/…/john-hughes-gets-life-in-priso…

Charles Manson (sám ale prý nezabil nikoho)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Charles_Manson

Tommy Lynn Sells
https://en.wikipedia.org/wiki/Tommy_Lynn_Sells

Richard Ramirez
https://cs.wikipedia.org/wiki/Richard_Ramirez

Více seriových vrahů?
https://en.wikipedia.org/…/List_of_serial_killers_by_country

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *