Filmy, knihy

RAMBO 1-4

Jak si tak doplňuji klasické filmové vzdělání, došlo i na Ramba. Viděla jsem teď postupně všechny jeho díly, které jsou k dispozici tzn. 1-4.

Jednička (1982) má na CSFD 85% a je to 215 nejlepší film – nějak nevím proč, asi nostalgie. Dvojka (1985) a trojka (1988) mají horší hodnocení, čtyřka (2008) se vydrápala na 79%.  Myslím, že by díly šly rozdělit na skupiny 1-3 a 4.

V 1-3 je to takové ještě celkem v pohodě. Nějaké to násilíčko, ale lehce kečupová varianta. Nic děsivého pro milovníka akčních filmů z devadesátek. Objevuje se zde vzorec spočívající v tom, že nejdřív Rambo dojde do nějakého nepřátelského tábora, trochu to tam rozčalamáduje, pak odejde, něco se stane a teprve pak se vrátí, doosvobodí zbytek a zlikviduje vrchního zlouna.

Ve 4.díle je to úplně jiný level. Brutální násilí proleze skrz obrazovku a já měla problém se zůstat koukat. Naštěstí u toho něco dělám, takže jsem neměla noční můry. Ne nadarmo se to jmenuje Do pekla a zpět. Na rok 2019 je naplánovaný pátý díl, na ten už se podívat nezvládnu, pokud to bude mít pokračující tendenci. Je jisté, že nebudu cílová skupina.
Na druhou stranu už jsem přesně viděla, odkud pochází některé reference ze Žhavých výstřelů (1991 a 1993) a z Mistra Kickboxu (1992), předtím jsem jen tušila

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *