Věci

SPIRALIZÉR

Už delší dobu jsem zvažovala spiralizér. Tak jsem si ho ve slevách pořídila a těším se s ním na léto.

Ještě bych ráda předeslala, že za to vlastně může sousedka. Ta se totiž přišla zeptat, jestli ho náhodou nemám, že kdyby ho někdo měl, tak to budu určitě já. A tím mi zase připomněla, že jsem si ho chtěla pořídit. Teď už je mi po sousedce akorát smutno, protože se nám odstěhovala, ale spiralizér doma zůstal 🙂

Zkoušela jsem studovat různé recenze a informace. Obvykle byly recenze dost rozporuplné. U těch dražších mi přišlo, že někdy ty dobré spíš zaplacené. A tak jsem neměla moc důvěru v dražší stroje. Zároveň se mi moc nezdálo, že bych to zvládla s nějakými spiralizéry typu „ořezávátka“ (např. https://eshop.tescoma.cz/spiralovy-krajec-handy-3-cepele ), protože už to vidím, jak zvládnu plynule ořezávat rukama několik mrkví…
Třeba celkem mne lákal spiralizér Handy od Tescomy, protože Tescomě hodně věřím
https://eshop.tescoma.cz/spiralizer-handy-3-cepele
https://www.tescoma.cz/spagety-z-mrkve-nebo-cukety-konecne-je-tu-poradny-spiralizer
Nicméně vyšel z toho spiralizér Brava od Delimano, protože mi to přišlo jako „to stejné za méně peněz“. Bohužel napřímo srovnat neumím. Je to teda typu „znáte z TV“, což je vždycky podezřelé, ale cena byla 349 Kč (jakože zlevněno z 899 Kč), tak jsem to zkusila.
https://www.delimano.cz/spiralizer-brava

Takže Delimano – Má to čepel na tenké i tlustší nudličky. A pak taky na spirálky. Když jsem se zpětně podívala na fotky a video, tak jsem tam viděla vše, co mne při použití překvapilo. Takže stačí asi lépe koukat 😀

Nafotila a okomentovala jsem pro vás čepel na tlusté nudličky. Možná časem přidám i plátky a tenké nudličky, ale uvidíme.

Nejdřív pokusy s mrkvemi.
Vzala jsem různé typy mrkví – tlusté, tenké, dlouhé, krátké. Můj předpoklad, že nejdelší a tlustší mrkev mrkev bude nejvhodnější se nepotvrdil.Tady jsou použité mrkve.

A tady jsou výsledky. Máte tam vždycky ten střed, pak množství spirálek a pak potrhané (nedokonalé) spirálky tzn. spíš nahrubo strouhaná mrkev. U mrkve č. 2 zleva se třeba spirálky nezdařily vůbec.
Vzhledem k tomu, že tam vznikne střed, kolem kterého se to krájí (viz video v popisu výrobku, tam to pochopíte), tak tenké mrkve nefungují. Hodně dlouhé mrkve se lámou a mají pak nevýhody jako krátké mrkve. Krátké mrkvi zase chvíli trvá, než se čepele pořádně zakousnou a dělají spirálku a pak…už je po mrkvi.
Nejlepší poměr nedokonalých odkrojků a hezkých spirálek měla mrkev o průměru cca 3 cm a délce cca 12-13 cm.

Takže obecně vzato – pokud chystáte mrkev ve spiralizéru, vyberte správnou délku a šířku. Kromě toho počítejte s tím že buď sníte nějaké ty mrkve rovnou, nebo si uděláte mrkvový salát, nebo použijete „strouhanou“ mrkev do polévky. Pokud s tím počítáte, všechno je ok.

Pak pokusy s cuketou.
Vzala jsem jednu mladší celou cuketu

Pak jsem zjistila, že se mi tam nevejde (má to omezenou délku vkládané zeleniny), takže jsem musela cuketu ukrojit na délku cca 20 cm. Čím rovnější cuketa a čím tvrdší cuketa, tím budou lepší výsledky, to je asi vcelku intuitivní.

I při práci s cuketou se potvrdilo to, co jsem zjistila už u mrkve. Nemá cenu tam dávat dlouhý kus zeleniny, stejně se to rozlomí. A tak výsledky z „celé“ jedné cukety byly takovéto. Rozlomila se na 3 kusy. Opět je tam ten střed (u cukety stejně semínkovitý, takže to neva), pak první hromádka jsou hezké nudličky, druhá hromádka špatné nudličky.

Celkový dojem je takový, že si zeleninové nudličky ze spiralizéru ráda udělám, ale je to samozřejmě trochu gymnastika v kuchyni. Zároveň si ale promyslím, na co použiju odkrojky (polévka, salát). Z nudliček rozhodně můžete dělat smažené bramborové věci, cuketové raw špagety, mrkvovou nudlovou přílohu lehce prohřátou na másle, osmažené mrkvové nudličky jako ozdobu jídel (měla jsem jednou v již zavřeném My Kitchen a bylo to úžasné).

Různé tipy na recepty se spirálami:
http://www.mamincinyrecepty.cz/bezmase-pokrmy/cuketova-hnizda-s-vejcem
https://www.idnes.cz/jenprozeny/zenaazivot/zeleninove-spiraly.A180711_080025_jpz-zenaazivot_jph1
https://domoelektro.static.s3.upgates.com/6/659d392deb2396-spiralizer-recepty.pdf
https://www.vitalvibe.eu/cs/clanky/216-4-recepty-se-spiralizerem-ktere-si-zamilujete
https://www.pecenevarene.cz/ty-nejlepsi-kombinace-pro-spiralizer/detail/2876/
https://blog.mall.cz/technologie/spiralizer-promente-zeleninu-ve-spagety-816.html
https://www.receptyprimanapadu.cz/vareni/hrave-a-zdrave-se-spiralizerem/
https://www.delimano.cz/clanky/5-druhu-zeleniny-skvelych-pro-spiralizer
https://www.prozeny.cz/clanek/dietni-varianta-spaget-vyzkousejte-spiralky-z-repy-cukety-nebo-batatu-9117
https://www.idnes.cz/recepty/imunita-recepty-zazvor-kren-redkvicky-zdrave-vareni-obranyschopnost.A200210_142747_recepty_job#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ona&utm_content=main

Kdo je mi blízko a přinese a odnese si sám, tomu jsem ochotná půjčit. Ono se to nepoužívá zas tak často.

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *