Hosté · Jídlo

TEST TONIKŮ

Že není tonik jako tonik, to jsme se přesvědčily na vlastní chuťové pohárky!

Mám kolem sebe milovníky různých věcí, a tak došlo i na tonik (tonic). Můj oblíbený nápoj to není, takže jsem si na to pozvala „odborného“ testera, resp. testerku 🙂

U toniku je zajímavé, že pokud obsahuje pravý chinin, tak světélkuje pod UV zářením. Dokonce i na přímém slunečním světle! Podle toho tedy poznáte, že v něm je pravý chinin… Nicméně na sluníčku ho nenechávejte 🙂

Nakoupila jsem všechny základní a neochucené toniky, co měli na rohlik.cz. Vynechala jsem i light/slim/skinny atp. Rozhodně tedy existují i další, ale obecně jsem vlastně získala sama dobrou představu, o čem to celé je. A přiznám se, že bych měla asi „strach“ ochutnat ty nejlevnější z edice Tesco atp., kde je to do 10,- Kč/l. Co tam tak asi za tu cenu můžou dát, že…. Celkově mne překvapilo, jaký rozdíl v tonicích je – nikoli nutně jen v ceně.

Můj nejčastější problém s toniky je v tom, že si někde dám gin s tonikem a chutná to jako mýdlo/jar. Tohle jsem si uvědomila, když jsem svojí testerce nejdřív dost náhodně předložila plechovkové gin-toniky, který je lepší. Ono se to hodí na nějaký piknik, cestovní párty (na hotelovém pokoji) atp. A to byl vlastně i podnět k tomuto testování. Takže v této předskokanové minikategorii rozhodně vyhrál Marks & Spencer, který prostě chutnal dobře a ne mýdlově jako Beefeater. Přesně oproti mému očekávání a také proti ceně.
1) Marks & Spencer, Gin a Tonik, 180 Kč/l, balení 250 ml za 45 Kč
2) Beefeater Gin&Tonic, 200 Kč/l, balení 250 ml za 50 Kč

No a tedy k těm tonikům. Tady máte celou partu poskládanou od nejlevnějšího po nejdražší – tzn. od 13 Kč/l po 325 Kč/l. Netestovaly jsme je postupně, spíš lehce chaoticky, abychom byly co nejméně zaujaté. Pily jsme je všechny v pokojové teplotě, protože já studené moc pít neumím. To by teoreticky mohlo být zavádějící, ale já (ani testerka) prostě nepijeme věci studené, takže na druhou stranu v našich měřítkách by se neměla odchylka projevit 🙂 A v teple jsou chutě obvykle výraznější, tak to je jednodušší.

1) River Tonic original
13,- Kč/l
Chutě nevyvážené. Výrazněji hořké. Chutná jako „klasický tonik, na který jsme zvyklí“. Nemá žádné jemné podtóny. Mě po něm (nevysledováno proč) trnou trochu přední zuby. Obsahuje benzoan sodný – už za to palec dolů.

foto rohlik.cz

2) Schweppes Indian tonic
20,- Kč/l
Výrazně bublinkuje. Má až příliš jemnou vůni (jako čichat k vodě). hodně hořký a hodně sladký, ale nezůstává dlouhý chuťový ocas.

foto rohlik.cz

3) Kinley Tonic
20,- Kč/l
Velmi slabá vůně. Chuť příjemná, ani moc sladká, ani moc hořká. Jsou cítit citrusy. Obsahuje sorban draselný, také mi vadí umělé sladidlo Acesulfam.

foto rohlik.cz

4) ZON Tonic
33,- Kč/l, dá se sehnat i ve větším balení, což by ho zlevnilo
Díky bohu, že jsem koupila jen malé balení. Shodli jsme se i s dalšími, že to ani nevoní, ani nechutná jako tonik. Ne moc příjemná vůně květinového jaru, plastová hořkost. Jedním slovem „divný“. Obsahuje benzoan sodný (palec dolů) i sorban draselný.

foto z rohlik.cz

Tady si všimněte rozdílu v ceně- přesouváme se do kategorie drahé/dražší.

5) Organics BIO Limonáda Tonic Water
143,- Kč/l
Příjemná vůně s trochou bylinek. Méně hořký. Jsou cítit citrusy a bylinky. Vyvážená chuť s více tóny. Bonus je, že je BIO – supr.

foto z rohlik.cz

6) Thomas Henry Tonic Water
170,- Kč/l
Vůně jemnější, ale bohatá. Hodně hořký a hořkost trvá nejdéle z testovaných (dlouhý chuťový ocas). Není moc sladký.
Název má po objeviteli sodovky – Thomas Henry v roce 1773, poprvé v historii, úspěšně obohatil vodu s oxidem uhličitým. Oficiálně tak byla vynalezena sodovka!

foto z rohlik.cz

7) Double Dutch Indian tonic water
220,- Kč/l
Hodně sladký a hodně hořký, ale složky jsou vyvážené – moc dobrý. Výrazností chuti se blíží levným tonikům, ale kvalita chuti je dobrá.
Ten název mne zaujal – firma Double Dutch má své kořeny v Holandsku a za názvem Double Dutch se skrývají dvě sestry-dvojčata.

foto z rohlik.cz

8) Fentimans limonáda Tonic water
250,- Kč/l
Kořeněná nahořklá vůně (komplexní). Nejkyselejší chuť z testovaných. Kořeněná – hořká chuť. Výrazný kyselý ocas (dlouhý konec chuti). Hořký trochu jinak, spíš jako bílá část citronové kůry.
Označuje se jako PREMIUM a pyšní se tím, že v jejich toniku jsou jen samé přírodní látky.

foto z rohlik.cz

9) 1724 Vantguard Tonic
325,- Kč/l
Jemněji hořký. Úplně jiná chuť a vůně než levné značky. Je cítit spoustu chutí a vůní. Jsou cítit citrusy. Chuť vyrovnaná a sladěná.
Název tohoto toniku odkazuje na místo původu – pohoří Andy a Inca Trail. Číslo 1724 pak označuje nadmořskou výšku, odkud pochází chinin pro výrobu Vantguard toniku.

foto z rohlik.cz

Vítěz?

Osobně jsem podle složení měla svoje favority v každé kategorii (levné a drahé) a to byly č. 2 a 8 tzn. Schweppes a Fentimans, ale toto se vůbec nepotvrdilo.

Shodly jsme se úplně jednomyslně, že
– v kategorii nejlevnějších bychom sáhly po Kinley London Style Tonic Water (3),
– v kategorii „cena je mi ukradená“ jasně vítězí nejdražší 1724 Tonic Water (9), a to s velkým náskokem,
– v kategorii poměr cena/výkon bych rozhodně vzala Organics by Red Bull, Tonic Water (5).

Překvapilo nás, že při přímém srovnávání byly rozdíly tak obrovské. Obecně (nikoliv vždy) platí, že ty levné toniky jsou výrazné a chuť málo bohatá, drahé toniky jsou jemné, sofistikovanější a v chuti toho najdete mnohem víc. Nikdy jsem toniku nevěnovala moc pozornosti, teď už budu. A bude záležet na tom, na co tonic budu chtít použít. Pokud budu chtít udělat radost milovníkovi toniku, který to ocení, vzala bych 1724 Tonic Water. Pokud bych chtěla ukázat novou verzi někomu, kdo není až takový tonikový fanoušek, nebo pokud bych si chtěla dát samotný dobrý tonik, tak beru Organics by Red Bull, Tonic Water. No a pokud bych chtěla koupit tonik na párty, kde se bude jíst a pít kdeco + ještě míchat (s kdovíčím), tak s klidným svědomím beru Kinley London Style Tonic Water.

Tohle sdílím!

1 komentář: „TEST TONIKŮ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *