Jídlo · Ostatní

VÁNOČNÍ TRHY 2019

…aneb když se v Brně trhy netrhnou.

Dala jsem si jeden večer takový malý trhový marathon a zašla jsem v Brně na Moravské náměstí, na Náměstí svobody, na Dominikánské náměstí a ještě na Zelný trh. Trochu jsem se uťapkala, to přiznávám. Nicméně mám výhodu zážitku tak nějak pohromadě.

Co mne na začátku opravdu dobře naladilo bylo kluziště u Jošta

Sice u nás v posledních letech ani moc nemrzne, ani nepadá sníh, ale dětem to náladu nekazí. Naopak umí nakazit úsměvem všechny, kdo jdou okolo. Takového nadšení 🙂 Krásně to působilo.

Letos už jsem jednou na trzích byla s kamarády a to jsem měla klasický problém: všechno nealkohokolické pití je strašně sladké (+ já nerada ani jablečný, ani hruškový základ) a jídlo je mastné nebo/a moc velké. Takže to napoprvé jsem odcházela hladová, žíznivá a tím trochu otrávená. Když jsem tedy šla podruhé, tak jsem se soustředila na to, co se vlastně na těch trzích dá jíst.

Vyzkoušela jsem malý pytlík čerstvých lupínků (50 Kč), po kterých jsem se už delší dobu dívala na různých akcích. Jsou chuťově dobré (ani jsem je dál neochucovala, jen to základní jemné posolení od nich), akorát větší pytlík by byla moje smrt v rámci tuku 😀

Protože jsem přišla hladová, tak jsem fakt vymýšlela, co tak sníst. Jeden z mála stánků, který jsem našla jen na Svoboďáku, byly americké palačinky. Jako….bratru s jednou polevou (nutella) a jednou posypkou (lotus sušenky) za 120 Kč (a to se mi bagely na Moraváku za 129 Kč zdály drahé…uff). Ale zase byly opravdu chutné, nebyly mastné ani přeslazené. A vlastně jsem se z nich naveřečela.

Z jídla jsem si dala ještě i grilovaný oštěpok, který taky mají na každém rohu. Asi byl se zlatými plátky, protože za 70 Kč si to jinak vysvětlit neumím. Ale s tou brusinkovou omáčkou nahoře byl fajn, i když mě na tom vadí, že je to uzené. Jenže lepší slané jídlo (potřebovala jsem zajíst to sladké) jsem pro sebe prostě neobjevila.

Tohle tedy byly jídla, která jsem se odvážila ochutnat a nebylo mi z toho ani blbě. Takže extra úspěch 😀 Předloni jsem se odvážila bramboráku, to už dlouho neudělám.

Kromě jídla si člověk třeba chce dát i něco k pití. Z první návštěvy jsem věděla, kde všude ne (skoro všude…). Velmi příjemně mne ale překvapil úplně uprostřed Svoboďáku stánek Statku Samsara, kde měli málo sladké nealko teplé pití – horké zázvorové mojito za 69 Kč. Já bych tam potřebovala víc citronu, ale to je vyloženě osobní preference. Dávám palec nahoru.

Pak jsem chtěla ochutnat nějaký svařák, a tak jsem si říkala „Kde asi tak bude nejlepší“. Tak to asi u vinaře. A našla jsem na Zelňáku stánek vinařství Bukovský (http://www.vinarstvibukovsky.cz/ ). U nich jsem byla i ve vinárně na Úvoze 4 a byl to fajn, tak jsem jim věřila. Chyba! Sice jsem chtěla svařák spíš tak ochutnat, ale tady jsem skoro všechen nakonec vylila. Tak moc mi přišel nedobrý. Vlastně to bylo jenom ohřáté víno v kvalitě „dá sa Pražákovi“, ani jsem tam necítila žádné koření.

Asi znáte ten nekorektní vtip o druzích vína, na který jsem narážela?
Jaké máme druhy vína?
1) Dá sa
2) Dá sa svařit
3) Dá sa pražákovi….

A moje připomínka k nabídce nápojů je i v tom, že bych ocenila menší kreativitu v názvosloví. Minimálně…když už, tak nasměrovanou tak, aby to spíš podporovalo chuť si to koupit, než naopak. Roztahovák mne neláká už od názvu, ani mne pak nezajímá, co to je. Škoda, že jsem nenašla ten díl Ano Šéfe, kdy se Pohlreich rozčiloval nad názvem receptu „Měsíčky paní hraběnky“….no ano, to je totéž jako Horká láska. Pro nás ostatní je to vanilková zmrzlina s horkou malinovou omáčkou.

Vyřezávaný betlém letos (možná kvůli velikosti) už není na Náměstí svobody, ale je nahoře na Dominikánském náměstí. A je to hezké, pokud se přes lidi fotící selfíčka proderete k zábradlí 😀

Jistou nevýhodou vánočních trhů jsou ceny. Myslím, že zkazit si žaludek můžeme i levněji (hned kousek je McDonald a KFC) a opít se lze i něčím chutnějším. Někdo (já třeba) si ale tu atmosféru světýlek prostě nechce nechat ujít. Trochu mne ale mrzí, že mi přijde, že pestrost stánků je horší a horší. Většinou je to tak, že jsou to větší stánkaři, kteří mají na každém náměstí stánek. Takže je to na jedno brdo. Když má někdo stánek jen na jednom místě, je to spíš výjimka. A že jsem si toho schválně všímala.

Co je moje oblíbená vychytávka v rámci pití je to, že si i v době opakovaně využívaných kelímků, nosím svůj ( KeepCup Original ve velikosti M, 350 ml). Proč? Má totiž víčko…takže mi v něm pití nechladne (nenutí mne to vypít ho dřív, než opravdu chci), líp se drží a hlavně se s ním nepoliju…

Program, který je na jednotlivých pódiích/ve stanech může být příjemný. Moje zkušenost je zatím taková, že když tam byl program, tak jsem spíš utíkala někam bokem, protože tam bylo moc lidí a hluk (povídat si s někým pak fakt nejde).

A co si na trzích můžete koupit? Pokud jste byli na trzích posledních pár let, tak už nejspíš nic. Je tam pořád to stejné, často i na stejném místě. Jen ty dřevěné korále jsem tam neviděla. Ne, že bych je chtěla koupit, chtěla jsem se jednou za rok pokochat 😀

AKTUALIZACE Z DRUHÉ PŮVODNĚ NEPLÁNOVANÉ NÁVŠTĚVY:
Zkoušela jsem dětský nealko svařák na Moravském náměstí v jednom ze stanů. Psali 100% hroznová šťáva. No….a ona to byla jen hroznová šťáva. Proč to sákryš neochutí- co mě má pro příště nalákat na teplý džus bez ničeho? Já bych byla fakt hodně šťastná, protože základ dobrý (40 Kč za 2 dcl).
Na Zelňáku jsem si dala nealko punč u punčového stánku, který je standardně ve spodní polovině úplně levé strany (koukáno zespoda nahoru) a chutnal mi hodně. A předchozí roky mi tam chutnaly ty alkoholické, takže tam bych se nebála jít. 40 Kč za 2 dcl, ale konečně jsem si pochutnala.
Na Zelňáku jsme si také daly s kamarádkou cca v půlce úplně levé strany (koukáno zespoda nahoru) klobásu z grilu. Byla hodně šťavnatá, takže nechci vědět, co v ní bylo napíchané, aby udržela tolik vody. Ale jinak byla stylem šunková a chuťově středně ochucená a dobrá. K tomu 1 krajíc chleba a křen a lup…70 Kč v luftu. Jako od dědečka to samozřejmě není a celou bych nesnědla. Ale takhle v pohodičce.

Jestli půjdu na trhy i příští rok? No beztak, já se nepoučím 😀 Ale možná si s sebou už vezmu svačinu a pití…

Tak Veselé Vánoce všemu navzdory!

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *