Ostatní

ALMA A FICHEMA

Obchod specializující se na pomůcky pro výrobu domácí kosmetiky a drogerie + jeden zajímavý balzám na rty

Nedávno jsem dost koukala, když jsem si šla vyzvednout balíček ze Zásilkovny. Na Úvoze 13 (a taky ještě v Líšni, Úlehlova, budova č. 8, areál bývalého Zetoru) je prodejna FICHEMA, kde mají ingredience na výrobu domácí kosmetiky a drogerie. Různě lahvičky, flaštičky, krabičky….různě velké, plné ingrediencí (esence, másla, pigmenty, vazelíny, vosky, jíly, vitamíny…..), ale i prázdné, ať to máte do čeho nalít. A já jsem si podle názvu myslela (a teď teda ale vůbec nevím proč), že je to nějaké elektro. Tak jsme se tomu s pánem podrouškově (podroušeně?) zasmáli. Mají i e-shop, takže si to tam můžete prohlédnout, co nabízí. Většinu prý mají i na prodejně a píšou, že za stejné ceny.

Mě tohle pozitivně překvapilo, protože některé věci občas sháním a shání se mi opravdu špatně. Moc se mi líbí, jak na webu píšou „Cílem naší firmy je propagace kultury DIY (Do It Yourself) především v oblasti domácí drogerie a kosmetiky, nabídka bazénové chemie, podpora lokálních výrobců přírodní kosmetiky a mnoho dalšího.„. Výroba domácích věcí je mi blízká (nejlepší deodorant i balzám na rty mám právě domácí). Uvidíme, jak dlouho tam obchod vydrží v téhle těžké době – držím palce.

Chtěla bych doplnit, že takto si představuji, že by měly fungovat pobočky Zásilkovny. Jdete si pro balíček, ale zároveň objevíte nový a zajímavý obchod, kam se rádi vrátíte pro nákup.

https://fichema.cz/

foto z webu https://fichema.cz

Mají tam i nějaké hotové výrobky – jak pan prodavač říkal „My odebíráme od dodavatelů ingredience a někdy i to, co oni z nich vyrábí“. Pan prodavač byl velmi příjemný, takže jsem si nejen vyzvedla balíček, ale také jsem se rozhlédla, co tam mají. Padly mi do oka balzámy na rty, ale jen jsem prodejnu proběhla a okoukla to na netu Fichemy. Podruhé už jsem věděla, co chci a balzám poputoval ke mě do tašky. Pan prodavač říkal, že ty balzámy a nějaké další výrobky firmy Alma zahrnul do nabídky na doporučení svojí ženy a že by rád věděl, co si o tom myslím. Asi si nepředstavoval, že to udělám takto, já vlastně taky ne 🙂 Nicméně už jsem si s ním popovídala před zveřejněním příspěvku.

Alma – VANILKOVÁ MÁTA

Plusy – Balzám je opravdu extra příjemný na rtech. Hutný, ale dobře se rozmazává. Pokrývá rty, ale nedělá nepříjemnou vrstvu. Vůně je přiměřená a jemná, ale všimnete si ji a příjemně vás obklopí, když si balzám dáváte. Máta je tam cítit, ale tak nějak pro mne akorát. Je zabalený v ekologickém 100% rozložitelném ručně vyráběném obalu. Složení má vzorné. Vyrábí se nejspíš přímo v Brně, protože majitelky Alma jsou brňačky a mají v Brně i sídlo. Je to jeden z nejlepších balzámů, který jsem kdy testovala.

Mínusy – Cena 140 Kč nebude pro každého. Balzám v takovémto obalu bych se bála nosit v létě v tašce (to nosím po zkušenostech zásadně v něčem plastovém a šroubovacím). Už po několika použitích je papír kolem balzámu takový umolousaný (pouze estetický problém, minimálně zatím). Balení by prý mělo fungovat tak, že půjde normálně zatáhnout a vytáhnout tlakem – přiznám se, že se to bojím vyzkoušet, protože přiměřenou silou mi to nejde a nechci si rozlomit výrobek, takže mi to zůstává vytažené, ale asi to vyloženě nevadí.

Popis z webu Fichema a stejný je i na webu Alma:Přírodní bezbarvý balzám na rty s jemně pálivou, svěže sladkou vůní. Vhodný pro: všechny typy rtů, Vhodný také pro muže a děti starší 3 let.
Jestli milujete čokolády, především pak slavné After Eight, tak si tento balzám přímo zamilujete. Vůně balzámu je jemně pálivá, svěže sladká. Díky vanilce působí proti úzkostem a depresi. Máta naopak osvěžuje a povznáší.
Díky mangovému máslu má balzám výborné hydratační účinky. Jojobový olej je plný antioxidantů a přirozeně obsahuje vysoký podíl vitaminu E, který pomáhá udržet rty hladké, jemnější a zdravější. Včelí vosk dodáváme od lokálních včelařů, kteří se o včelky starají s úctou. Jeho předností je, že ochraňuje rty proti vnějším vlivům jako je sluneční záření, či zimní mráz. Macerát vanilky rty příznivě zklidňuje. Navíc je vanilka je známá tím, že vykazuje antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.
Složení: Mangifera Indica Seed Butter (Mangové máslo), Cera Alba (Bio včelí vosk), Simmondsia Chinensis Seed Oil (Jojobový olej lzs), Vanilla Planifolia Fruit Extract (macerát Vanilky), Tocopherol (Vitamin E), Vanilla Plantifolia Fruit Extract (Esenciální olej Vanilka), Alcohol (obsažený v EO vanilky), Aqua (obsažený v EO vanilky), Mentha Viridis Leaf Oil (esenciální olej Máta klasnatá), Limonene*.
lzs = lisované za studena. *přirozeně se vyskytující v silicích
.“

Přiznám se, že přirovnáním k After Eight mne ulovili. Standardně nemám ráda vanilku, ale tady mi vůbec nevadí. A máta je v tom opravdu příjemná. Boží!

S čím srovnávám? Já standardně používám nejčastěji

  • balzám na rty s bambuckým máslem od Mary Kay, 8 g za 390 Kč plná cena, ten je proti Almě takový méně hutný a trochu více aromatický, ale má výhodu šroubovací tubičky a je malý a placatý, takže ho s sebou nosím v kabelce,
  • zázračný kelímek od Oriflame, 15 ml za 199 Kč plná cena (lze ho sehnat v akčním katalogu i kolem 80 Kč), ten má opět výhodu, že je šroubovací a já si kupuji pachově neutrální, takže ho lze namazat i na muže/děti, nevýhoda (někdy výhoda) je, že se do něj musí prstem. Je řidší jak Alma (výhoda u prasklin ve rtu v zimě), beru s sebou na cestování kvůli multifunkčnosti,
  • domácí balzám na rty, ke kterému bohužel nemám recept, protože byl dělaný od oka a dostala jsem ho, ten je asi nejpodobnější Almě, ale voní „jen“ po včelách a trochu sladce a je fenomenální, cenu nevím a mám ho v malé šroubovací skleničce,
  • balzám s SPF 20 od Neutrogena, ten mi také hodně vyhovuje, z těch, co mám, tak má asi nejlepší poměr cena výkon, ale neberu ho na cesty, dostala jsem ho, ale dá se sehnat cca za 74-90 Kč, balení 4,4 ml, není nijak parfémovaný, je podobně hutný jako Alma,
  • na stole mám ještě jemně barvící Labello Cherry Shine, 5,5 ml za 60 Kč, ale to je je spíš guilty pleasure než balzám, obal je plastový, ale v létě ho rozhodně musím nechat doma, protože jeden takový už se mi roztekl, barví trochu a voní jako třešňové aroma v bonbonech (ne sladce, spíš plastově).

Jestli bych si balzám od Alma koupila znovu? Hmmmm….fakt těžká otázka. Rozhodně je velmi dobrý, o tom není sporu. Pokud bych si ho koupila, tak proto, že se zamiluji do nějaké jeho vůně a nechám si ho na domácí používání. Z praktického hlediska (poměr cena/výkon) mi přijde lepší třeba ta Neutrogena. Ale Alma je ekologičtější, podporuje místní dodavatele, je úžasná, má kvalitní suroviny, skvěle voní. Tak si to přeberte.

P.S. Pozor na zkoumání webových stránek Almy. Já jsem se chytla například na parfém Bohyně, protože je v něm arabský jasmín. Ještě jsem ho ale neobjednala, protože jsou v něm i další složky a musím tedy prvně vyzkoušet. Zkoušení tohoto konkrétního zboží by mělo být možné (po skončení karanténních opatření) třeba v Baby Place na Čápkové, kde Almu také prodávají.
Arabský jasmín je moje nejblíbenější vůně (samostatnou bílou gardénii jsem zatím nesehnala, dokonce i v Yankee Candle ji přestali vyrábět). Nechám si svůj jasmínový parfém jako jednosložkový „míchat“ u Alchymisty. A jeden z mých přátel, který pochází z Indie, tak přesně poznal, že je to právě arabský jasmín. Tu rostlinu měla totiž jeho babička na zahrádce – mady my day.

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *