Bezlaktózové · Bezmasé a málomasé · Hosté · Ostatní · Slané a pečení · Vegan

DOMÁCÍ CHLEBA MOJÍ BABIČKY PRO VYTÍŽENÉ HOSPODYŇKY

V minulém příspěvku jsem vzpomínala na dobrůtky, které pro nás chystala (a stále chystá) babička z maminčiny strany. Musím ale dodat, že i babička z tatínkovy strany je vyhlášená pekařka, cukrářka a také kuchařka. Právě od této druhé babičky jsem dostala recept na výborný domácí chleba, který je ale také nenáročný na přípravu.

hotový voňavý chleba s křupavou kůrčičkou

Celková příprava chleba zabere přibližně 18 hodin, ale neděste se, chlebík se o sebe skoro celou dobu stará sám. Mou asistenci odhaduji na maximálně půl hodiny.

Na bochník 500-600 g těžký (tedy menší chleba) budeme potřebovat:

  • 2 hrnky hladké mouky
  • 1 hrnek chlebové mouky
  • 1,5 hrnku vody
  • 1 lžičku sušeného droždí
  • 1,5 lžičky soli
  • 1 lžičku drceného kmínu
  • kmín na posypání,
  • vodu na postřik

Nemám ráda hrníčkové recepty, protože mi to vždycky připadalo strašně nepřesné- jak velký hrníček byl myšlen, mám ho naplnit po okraj nebo jak to teda je. Navíc z laboratoře jsou zvyklá na docela vysokou přesnost.

Na to, jak z toho ven mě přivedly americké soutěžní pečící pořady. Je zajímavé, že téměř nikdy nikdo nic v tomto pořadu neváží, všechno odměřují na lžičky a hrnečky. Ale nepoužívají k tomu opravdové hrnky nebo lžičky, ale sadu odměrek. Tak jsem si ji rozhodla zakoupit také, objednávala jsem z ALIEXPRESS a od základu to změnilo můj život. Sada obsahuje nejen celé hrnky/lžíce/lžičky, ale také poloviny, třetiny a čtvrtiny požadovaných nádobek. Použití je jednoduché- vždy se k tomu určená nádobka naplní tak, že je okraj zarovnán a je to. A přesnost se do vaření a pečení opět vrátila.

Moje sada vypadá takto:

Dá se ale sehnat i v ČR např. zde.

Teď ale zpět k chlebu- všechny suroviny se jednoduše smíchají dohromady v míse, zakryjí se potravinářskou fólií a nechají se 12-18 hodin pracovat.

Po 12-18 hodinách (prostě jak Vám to vyjde) je chléb krásně nakynutý.

Vyklopíme ho na pracovník plochu. Pokud se hodně lepí, tak ho trochu pomoučíme a uděláme z něj placku (neválíme, jen ho opatrně pomocí prstů rozprostřeme).

chlebová placka

Placku několikrát přeložíme, až nám vznikne hezký balíček.

chlebový balíček, přeložila jsem asi 3x

Balíček vložíme do formy, ve které budeme chleba péct. Já použila silikonovou formu z Ikee, ale už jsem zkoušela i menší dortovou formu s průměrem 20 cm a také to šlo. Ve formě necháme ještě přibližně 15-20 minut před pečením odpočinout. Troubu mezitím rozehřejeme na 200 °C. Připravíme si kmín na posypání chleba.

chleba před pečením

Těsně před vložením do trouby chleba pečlivě zakryjeme. V tuto chvíli by se asi docela hodila taková ta dvojdílná skleněná forma, ale alobal také stačí.

Vložíme do trouby a pečeme zakryté 30 minut. Po 30 minutách troubu otevřeme, sundáme alobal (opatrně, vyletí pára), chleba postříkáme trochou vody z rozprašovače a pečeme dalších 20 minut, dokud kůrčička na chlebu není krásně zlatavá.

chleba po sejmutí alobalového krytu

Po dopečení chleba položíme na nějakou mřížku, aby se nezapařil a okamžitě postříkáme trochou vody z rozprašovače. Tím získáme krásně lesklou kůrku. nebojte, chleba bude stále krásně křupavý, protože po vytažení z trouby je tak horký, že se voda ihned odpaří a zůstane opravdu jen ten lesk.

Chleba vydrží asi 2-3 dny, podle počtu hladových krků a také v závislosti na skladování. Já ho balím do bavlněného plátna a skladuji v chlebníku. Chleba je krásně vláčný, nadýchaný a přitom křupavý.

Díky babi za recept! Dobrou chuť!

POZNÁMKY OD MINNIE

Přítel přišel do kuchyně, znalecky se kouknul do trouby a říká….áááá, karanténa. Peče se chleba. Bude i jóga? 😀
Jojo, bude….acroyoga. Hned, jak to zas půjde.

Chleba jsem musela vyzkoušet, protože vypadal skoro tak jednoduše jako nedávno testovaný soda bread, ale sliboval pro mne oblíbenější chuť. A taky že jo 😀

Mouku jsem použila klasickou hladkou a pšeničnou chlebovou – já na žitné moc nejsem. A jak vidíte, i já používám odměrky, protože stejně jako Ivet nemám ráda hrníčkové recepty. Ale musím přiznat, že Ivet má moc dobrou sadu. Tu moji určitě zlámou děti, jak se k tomu dostanou.

Těsto jsem měla v lednici 12 hodin zakryté oblíbeným voskovaným ubrouskem. Míchala jsem ho v robotu, nikoliv ručně.

Takhle vypadalo moje těsto po vykynutí. A taky se stalo méně tekuté, takže to vycházelo krásně.

Chlebovou formu nemám, použila jsem cca 20 cm v průměru dortovou formu.

Zakryla jsem to alobalem, fungovalo to skvěle.

Chleba jsem podle mne měla péct o pár inut déle, aby měl křupavější kůrku. Ne že by nebyl upečený. Je to přesně taková ta hranice preferencí – někdo vybírá puklé, někdo radši méně upečené, někdo více upečené. Já ráda střed.

Chleba krásně chlebovitě voněl, byl měkký a příjemný. Dali jsme si ho k obědu s hustou polévkou a moc jsme si pochutnali. Určitě ho nepeču naposled. Super, díky Ivet! A díky i babičce!

P.S. recept celkem funguje při nahrávání do https://www.rohlik.cz/chef/. Je potřeba to upravovat. Tam si totiž můžete nahrávat přes odkaz recepty a ono vám to automaticky nabízí vhodné suroviny k nákupu. A můžete je tam mít uložené a připravené na později.

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *