Bezmasé a málomasé · Sladké nepečené · Věci

DOMÁCÍ NUDLE S MÁKEM Z MAKOMLÝNKU

Mletí máku je moje velké téma. A na počet testování různých mlýnků na mák jsem udělala domácí nudle….samozřejmě servírované s mákem.

Předem avizuji, že tady se budeme bavit pouze o tom, že si chcete namlít mák sami doma těsně před jeho použitím. Ze srovnání s koupeným již předem mletým mákem, nebo koupenou makovou směsí/nádivkou mne jímá hrůza – holt rozmazlené dítko z vesnice.

Kdo ochutnal rozdíl, tak moc dobře ví, že je rozdíl mezi mákem mletým (tedy rozdrceným mlecími kameny nějakého typu) a mákem sekaným (projedete mixérem s čepelemi). Ten opravdu mletý je jemnější a šťavnatější – stlačením mlecími kameny totiž uvolníte olej, který v makovém semínku je…a tady vzniká ta šťavnatost. Kdežto když semínko máku pouze rozseknete, tak se nic takového neděje. No jo, jenže tady nastává praktický problém…kde vzít a nekrást (myslím dobrý a praktický mlýnek na mák). Vzhledem k tomu, že ČR (a třeba i Slovensko) je dost specifická oblast, kde se zralý mák nepovažuje za drogu, ale za normální jídlo, tak to má vliv na dostupnost makových mlýnků – jinak řečeno, jsme moc malý trh na to, aby se někdo vymýšlel s dobrými mlýnky na mák pro domácnost. A tak nám zbývají vlastně tyto varianty:

1) Rezignujete a po máku smutně koukáte

2) Máte mlýnek po babičce, který je skvělý, ale máte z něho svaly jak starý dobrý Arnie (https://www.youtube.com/watch?v=mL24xiL-bRI )

3) Koupíte nový mlýnek ve starém formátu a hodně doufáte, že bude mlít aspoň z poloviny tak dobře, jako ten babiččin. To se trochu děje – nějak s tou kreaturou porci máku namelu, ale znechutí mne to na hodně dlouho. Babiččin starý bude vždycky mnohem lepší!
Já jsem pořídila něco takového https://www.mkuchyne.cz/cz-detail-540261-mlynek-na-mak.html

Nevýhoda pro obě řešení 2) a 3) je stejná – musíte mít nějaké místo, kam mlýnek připevnit. A třeba u nás doma se vhodné místo nenašlo. Všechny stoly byly buď nevhodné typem stolní desky (nechcete si asi zničit stůl), nebo byly moc široké, nebo moc úzké. Takže každé mletí probíhá stylem „podložit…čím…trhá se to…co tvrdý papír….co tenhle špalík…už je to zas uvolněný…mě bolí ruka“. No a to vše vždy už po první lžíci namletého máku. Navíc jsem úplně nepochopila konstrukci té mlýnkové „nožky“, která tam má takový výstupek, asi aby se „zakousla“ do dřeva. Jenže to v moderní domácnosti nechci. Takže jedině řešení, které mi poradila kamarádka – mít pro účely mlýnků všeho druhu nějakou dřevěnou stoličku se správnou deskou. To se ale u nás moc neujalo.

4) A tak stačí mít kamarádku, která vyzkoumala, že se na mák dá použít mlýnek na kávu. O tom jsem už slyšela vcelku dávno, ale když ho někdo vyzkouší a pak ho přinese na testování, to je úplně něco jiného :-). Do mojí pozornosti se tak prodral celkem malý a skladný mlýnek na kávu Kávomlýnek Bosch TSM6A011W bílý (https://www.datart.cz/kavomlynek-bosch-tsm6a011w-bily.html?fbclid=IwAR3VjTAeMvO9L_oy7TqSVNuFnbjYhatFYqCR57tFOONT_FgMwSUtJTlhe_s ). Nicméně káva se v něm nikdy nemlela, pouze mák. Přiznám se, že jsem byla hodně skeptická a bez vyzkoušení bych ho nechtěla. Udělaly jsme ale přímý test na 2 různých druzích máku, přičemž jsme oba pomlely na každém z mlýnků. A pak jsme přísně ochutnávaly. Nakonec mi přišlo, že ten elektrický to „namlel“ dokonce jemněji, když jsem mu dala ten čas. A mnohem rychleji. A míra znechucení nad procesem nula, i když stále je tu pochybnost ohledně rozsekávání zrnek máku na drobno… Nicméně to kluk vyhrál a od Vánoce u nás bydlí.
Ještě je varianta, že by se pořídil elektrický mlýnek na kávu s mlecími kameny. To bych jak konzervativec preferovala, ale ten nemám od koho konkrétně ozkoušet a naslepo do toho nepůjdu, když jsem přečetla spoustu rozporných a neuspokojivých recenzí (jakkoliv vztažených pouze na kávu).

Co se týká zdroje máku, tak to taky není jen tak, aby nebyl hořký. Vyzkoumala jsem doporučení na tento zdroj http://www.crhakboritov.cz/produkty.html

A když už máme namletý mák, tak bychom se měli pustit do nudlí. Samozřejmě, že čerstvé těstoviny
a) chutnají úplně jinak než sušené
b) už se dají koupit kde všude.
Ale někdy můžete mít chuť se trochu upatlat od těsta.

Dobrým pomocníkem na přípravu nudlí (válení) je strojek na nudle. Já jeden sice doma mám, ale používám ho jen na Fimo 😀 (modelovací hmota… https://www.stoklasa.cz/jak-na-fimo-x3834 ). Takže pokud byste se zamilovali do nudlí, můžete strojek pořídit už od nějakých pár stovek. A samozřejmě můžete mít i strojky, co rovnou nějak těstoviny krájí, některé jen těsto vyválí – dneska už seženete asi všechno. A rozhodně to můžete ještě svěřit starému dobrému válečku na nudle, nebo prý i hladké umyté skleněné lahvi od vína (o důvod víc ji vypít).
https://www.mall.cz/strojky-testoviny/banquet-strojek-na-testoviny-culinaria

Ať už máte mlýnek, nebo ne. Rozhodně potřebujete babičku…na ty nudle. Takže jsem nažhavila telefonní dráty a snažila jsem se o nudlích dozjistit, co jsem podle mého názoru zapomněla, protože jsem je už nějakou dobu nedělala. No jo, jenže já jsem si to fakt pamatovala správně – u nás se to vždycky dělalo od oka a žádné poměry a pravidla k tomu nejsou 😀

DOMÁCÍ TĚSTOVINY

P: vejce (1 na osobu), polohrubá mouka (babička tady řekla polohrubou, často se ale dělají z hladké)

PP: Uděláte důlek z polohrubé mouky na válku (čisté lince) a do něj klepnete vajíčko/a. Kolik mouky? No…přiměřeně. Z babičky jsem vytáhla pouze to, že když je mouky moc, tak se od kraje odebere. Evidentně se jí to už dlouho nestalo 🙂

No a pak vezmete vidličku a jakoby uvnitř důlku vajíčko prošleháváte a promícháváte s moukou. Cílem je, aby to nevyteklo, takže prošleháváte uvnitř důlku souměrně. Jasně, že to můžete dělat rukou (jako třeba Gemma https://www.biggerbolderbaking.com/homemade-pasta-2-ingredient/ ), ale copak chci skončit přilepená?

Vidličkou to jde zpracovat opravdu do pokročilého stádia. Kousky, které vidíte bokem, tak se ještě zapracují.

Až to téměř nelepí, můžete do toho rukama. Kdybych byla trpělivější, tak nemám ruce špinavé vůbec. Což ale znamená, že stárnu – jako dítě mne babička vždycky musela od těsta odlepovat 😀

Těsto nesmí být moc tuhé ani moc řídké – no přece „tak akorát“. A pamatujte, že můžete přidat mouku, ale nikdy nechcete přidávat tekutinu (vejce/vodu), to z toho budete mít opravdu děsivě ulepený zážitek. Jakmile je těsto pružné a hebké, vezmete váleček, rozvalujete a podsypáváte, až to je rozválené.

Jak se pozná rozválené těsto? No…podle mne patří tenší, než jsem ho měla já. Obecně platí, že přes ně musíte vidět vzor na utěrce…tady je vidět prosvítající mouka.

Rozválené těsto necháte chvíli (5-10 minut) posušit na čistých utěrkách/ručnících). Ne úplně dosucha, jen trochu poschnout. Bude se to lépe krájet a nudle budou takové hladší.

Rozválené těsto nakrájíte (naradýlkujete) na požadované útvary…třeba proužky, když se chystáte na nudle.

Proužky těsta naskládáte na sebe a krájíte nudle. Nezapomeňte, že plát těsta musíte mít lehce pomoučněný z obou stran. Zapomenete na to jen jednou, protože tlakem při krájení se vám nudle slepí k sobě. Naštěstí jsem tu chybu udělala už před spoustou let, tak už znovu nemusím.

Nakrájené nudle drží pěkně od sebe, kdyžtak prosypte ještě lehce další moukou. Babička řekla „neskladovat, nejde sušit“. Já si myslím, že by to šlo (třeba vlasové sušíme normálně), ale pokyny jsou jasné a vlastně jsem to nikdy nezkoušela.

Pak už jen šup s nudlemi do vroucí osolené vody. Vaří se….hm….to taky nebylo řečeno. Je to cca 2-3 minuty. Je to opravdu hned hotové. S nudlemi se dá dělat leccos. Třeba právě promíchat s mletým mákem, moučkovým cukrem máslem (já musím napůl máslo a sádlo, nebo jen sádlo, protože…prostě tak je mi to nejblíž).

Přijdou vám nudle složité? Vůbec ne! Nebojte se jich, nic na tom není. Maximálně budete mít zpočátku trochu víc ulepené ruce, než na to přijdete.

Ráda bych taky poznamenala,, že babička a moje máma je stejně dělají lepší. No jo, babičky 🙂

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *