Variace na mexicke nachos z pita chleba, bezmasá varianta k tomu
Originální recept je prý z nějaké libanonské restaurace (tam asi jako Beef and aubergine fatteh), ale ke mě se dostal přes Nigellu Lawson a její pořad At My Table S01E02. Jak sama říká, je to variace na mexické nachos, která neztrácí nic ze svojí perfekce.
Mám kamarády, kteří dělají úplně úžasné klasické nachos se vší tou přípravou. Do toho se nepouštím a raději je pozvu na návštěvu (už proto, že jsou fajn). Ale mohli jste si všimnout, že práce s nachos mi není cizí – jako třeba prastaré Italian-codůmdal-nachos, nebo novější a skvělé party nachos.
Pokud budete potřebovat bezmasou verzi, která bude taky naprosto skvělá, tak to můžete zkusit uělat tak, že nahradíte hovězí maso buď bílými fazolemi v plechovce, nebo vařenou cizrnou (jako já). A zbytek udělejte stejně akorát ty luštěniny před vhozením do pánve ještě trochu pomačkejte mačkadlem na brambory tzn. budou tam nějaké „kusy“, ale nebude to na kaši 🙂 + přidejte trochu olivového oleje navíc. Jinak je to opravdu úplně totéž. No a musím říct, že jsem byla v rozpacích, která verze byla lepší. Dělala jsem je obě naráz, abych někoho nevyloučila od společného pochutnání.
Tady ta bezmasá verze prý k sobě volala ještě po černých olivách. Pro mne za mne může být.
Vegan verze je taky zcela k dispozici. Místo masa se použijí ty luštěniny a jogurt lze použít rostlinný. Tam bych možná přidala trochu víc česneku. Takže recept je skvěle variabilní.
HOVĚZO-LILKOVÉ NACHOS
(pro 4 osoby na plnou večeři, pro 8 osob na uzobávání)
Potřeby:
- 500 g pita chleba
- 5 lžic olivového oleje
- 2 cibule
- 1 lilek
- 2 lžičky mletého římského kmínu
- 2 lžičky mletého koriandru
- sušené chilli vločky (pokud snesete, já jsem nedávala)
- sůl
- 500 g mleté hovězí (pro vege verzi luštěniny)
- 400 g bílý jogurt (bezlaktozový)
- 5 lžic tahini pasty
- 1 citron
- 1 stroužek česneku
- trochu semínek granátového jablko (to je nahoru, ale má to význam)
- piniová semínka (to je nahoru, ale má to význam)
- čerstvá máta (to je nahoru, ale má to význam)
Postup:
Pita chleby nakrájejte na trojhránky, rozložte na suchý plech a dejte do trouby vyhřáté na 180 stupňů 20 minut. Nakonec jsem to měla opečené tak, že byla křupavá jedna strana a zbytek zůstal trochu měkký. Originál receptu to měl plně křupavé, ale mě to nakonec takhle měkoučké přišlo i lepší. Můžete experimentovat.
Na olivové oleji opékáme najemno nakrájenou cibuli dosklovata.
Pak přidáme do pánve na cca 1×1 cm nakrájené kostky lilku.
V pánvi opékáme lilek, až je opečený a takový měkký.
Přidejte mleté hovězí, římský kmín, koriandr, chilli vločky (podle chuti a pokud chcete) a osolte. Opečte až do propečeného hněda (už nebude další vaření) a u toho vařečkou rozkrajujte hrudky. Opečené vypněte. Má to být na konci celé opečené a oddělené kousky masa.
Do vodní lázně (jakože dolů hrnec s horkou vodou na sporák, nad to jiný hrnec) dejte bílý jogurt, přidejte tahini, citronovou šťávu. Osolte. Přidejte utřený česnek. Ve vodní lázni omáčku za stálého míchání zahřívejte jen tak, až je to zlehka teplé (nesmí to být horké, zdrclo by se vám to!).
Vyloupejte si granátové jablko. Nasekejte mátu.
Já jsem si věci nějak předpřipravila – nakrájela trojhránky, podusila cibule s lilkem, rozmíchala ingredience na omáčku, nasekala mátu, vyloupala granátové jablko. A pak až přišli hosté, tak jsem dodělávala vše tak, aby to bylo teplé (opékala maso, opékala pitu, nahřála omáčku). Fázování je můj oblíbený postup, protože si stihnu uklidit kuchyň, převléknout se, vykoupat dítě…a pak už se věnovat hlavně přátelům.
Opečené trojhránky naskládejte na servírovací talíř/mísu. Ano, budete ty mísy potřebovat spíš dvě 🙂
Na opečené pita trojhránky dejte masovou směs.
Na to dejte omáčku. Posypte semínky granátového jablka, piniovými semínky a nasekanými lístky čerstvé máty. A vůbec se toho nebojte, klidně i víc, než vidíte.
Musím říct, že já obvykle nevařím jídla, která obsahují římský kmín a mletý koriandr (to jsem si musela jít půjčit, abych to nekupovala extra). Stejně tak už má tohle jídlo neobvykle rozsáhlý seznam ingrediencí na moje poměry. Měla jsem tudíž takovou základní nedůvěru k tomu, jestli se mi to bude líbit. A líbilo. Teda to byla dobrota! Absolutně je potřeba tam mít i ty věci nahoře. Každý kousek skládačky má svůj význam a já jsem naprosto nadšená. Rozhodně to uvařím znovu a už budu vědět, jak na to :-D. Absolutní mňamka!
P.S. Je zázrak, že mám z konečné fáze vůbec nějaké fotky, protože na to obvykle zapomínám, když mám společnost + nerada nechávám lidi čekat na jídlo kvůli focení + měla jsem už taky fakt hlad 😀