Jídlo

KOMPOSTOVATELNÉ NESPRESSO KAPSLE

Bristot je Manon, Bristot je včela, Bristot je růže vhozená do kostela…trochu trapný, že? No, ale chtěla jsem tím vyjádřit, že je megaskvělé a extra poetické, že konečně vyrábí kompostovatelné kapsle do Nespressa – tak nějak bych si to představovala. Jak to ale funguje – funguje to?

Když máte kávovar na kapsle  a zároveň vám není ukradená ekologická stopa, máte u Nespressa několik možností. Nespresso proto, že chcete-li dobré espresso, tak z Dolce Gusta to fakt nevymyslíte, protože to není jejich meta. Jestli to umí třeba Tassimo, to jsem nezkoušela.

Já se třeba do klasického kávovaru nepouštím, protože nechci věnovat tu péči každému šálku. A bez péče to je o ničem. Automat si domů pořídit nechci (a já jsem u nás doma ten hlavní kávomil), Sada baristický kurz + pákovka + mlýnek prostě nepřebije moji lenost. A pak mi pořád poměr cena/výkon (dobré kafe) dává smysl pouze u kapslí. Už jsem to promýšlela ze všech stran a řešila jsem to i se svými milovanými kavárníky (https://www.saggio.cz/) a vždycky to tak vyšlo. Na extra šálek si prostě zajdu a doma budu mít něco, za co se nestydím 🙂

Takže k té recyklaci:

a) Použité kapsle vrátíte zpátky k recyklaci, buď osobně na některé z prodejen, nebo přes PPL a recyklační pytlík. Funguje to dobře. Nevýhoda je, že pokud přece jen nechlemtáte kávu po litrech, tak vám můžou kapsle plesnivět, neskladujete-li je dokonale vysušené, ale košíček na radiátoru/slunci to řeší.
https://www.nespresso.com/cz/cs/recyklace-kavovych-kapsli

Z recyklovaných kapslí se vyrábí (kromě nových kapslí) třeba zavírací nože, značková pera (z mojí oblíbené kapsle Dharkan), recy-šperky…
https://www.nespresso.com/cz/cs/recyklace-kapsli/
https://www.penaddict.com/blog/2018/7/13/caran-dache-849-nespresso-ballpoint-pen-in-dharkan-a-review
https://www.fler.cz/zbozi?ucat=362000

b) Koupit si kapsle, které si budete sami doplňovat vlastní kávou – ať už budete mít sadu plastovou, nebo nerezovou, trochu bych se bála, jaký to bude mít vliv na kvalitu zážitku a životnost stroje. Přece jen odhadnout, jak namlet kávu pro takovéhle použití, to není jen tak – většina lidí (a tady včetně mě) to bude vědět ani pro espresso/džezvu/kávovou konvičku…natož tohle. A pokud byste špatně naplnili, tak se bude moc zatěžovat motor a káva bude hnusná a nezdravá (poteče to dlouho), nebo z toho budete mít hruškovou vodu, což jste asi nechtěli, když máte Nespresso.

https://www.ebay.com/itm/Refillable-Stainless-Steel-Metal-Coffee-Capsule-Cup-Reusable-Pods-For-Nespresso/362758605283?hash=item54761909e3%3Ag%3AuicAAOSwMSddggUm&LH_BIN=1
nebo
https://www.ebay.com/itm/5-Capsule-per-Nespresso-Ricaricabile-Riutilizzabile-Caffe-Pod-Coppa-Plastica/183973484240?hash=item2ad5ac96d0%3Am%3Am6DPLmNXcrp_wcY_arhjeuQ&LH_BIN=1

c) Koupíte si kompostovatelné kapsle, které po použití ladně vyhodíte na kompost, nebo do popelnice na biodpad (kdy už je konečně v tom Brně budeme mít?!?). A tady nastupuje Bristot, protože mě se vážně moc líbí, když někdo tohle realizuje. Proti tomu vůbec nic nemám. A s cenou 9,90/kapsle jsou plnou konkurencí pro nablýskané Nespresso s cenami – 9,90 – 12,40 Kč/kapsle.

Co je v nabídce u Bristot (k dispozici třeba na rohlik.cz):

1) 100% Arabica, intenzita 6 z 10. Píšou čokoláda a sušené ovoce a já souhlasím. Dost mne mrzí, že nedělají silnější Arabicu, protože já jsem zvyklá na intenzivní kávy (ne, neznamená to více kofeinu). Tahle mi chutnala, ale odpovídá spíš Vollutu (4 z 10), nebo Livantu (6 z 10) od Nespressa, kdežto já jedu Dharkana (11 z 10..hehe, zas ta větší polovina z vás nedává pozor), nebo Arpeggio (9 z 10).

2) Cremoso, intenzita 9 z 10, směs arabiky a robusty, píšou čerstvě upečený chleba a obiloviny, stejně jako tóny tmavé čokolády a já souhlasím s popisem vůně/chuti, ale na mne je to moc hořké (moc robusty in da house). Bohužel určitě 5-6 z 10 kapslí hůř protéká (pomalu), což kazí chuť kávy. 1-2 z 10 neprotečou vůbec, což zvyšuje cenu za kus.

3) Bio, intenzita 7 z 10, směs arabiky a robusty, píšou zralé citrusové aroma následované tóny mandlí a vanilky, já opět souhlasím. I tady jsem smutná z toho, že některé kapsle natekly pomaleji. Poměr není tak zlý jako u Cremoso, ale tak 4 z 10 určitě tekly pomaleji (kdyby mne to napadlo, dělala bych si poznámky, myslela jsem si, že je to výjimka).

Obecně jsou Bristot kapsle stejně praktické jako Nespresso tzn. hezky zapadají do stroje a zaseknou se prakticky stejně často. Třeba když koupíte kompatibilní kapsle (nerecyklovatelné) z Lidlu, tak na ty musíte být jak ostříž a stejně se každou chvíli vzpříčí.

Jinak Bristot je jedna ze značek italské společnosti Procaffé, což může být důvod, proč do všeho (jako správní Italové) cpou robustu. Za ty kompostovatelné kapsle jim tu snahu o robustu odpustím.

https://www.vybornakava.cz/2014/arabica-nebo-robusta/

No ale abyste teda neřekli, že jsem krysa, tak jsem se podívala i v jiných vodách, jak jsme na tom s kompostovatelnými kapslemi. A máme tady další varianty, které jsem ale zatím netestovala

MUST v různých druzích (od 7,90/kapsle + případné poštovné)
https://www.nejkafe.cz/bio-kavove-kapsle-kompostovatelne-must-supremo-do-nespresso-10-kusu/

nebo třeba

ORIGEN ECO (lze sehnat i od 5,70/kapsle, ale standardně berme od 7,90/kapsle  + případné poštovné)
https://www.uprazeno.cz/supervyhodny-balicek-origen-eco-20-kapsli-pro-nespresso-P/

U Bristotu tedy mohu říct, že je dobrá a funkční jejich méně silná 100% arabica a kdybych měla kompost, tak ji určitě budu používat. Škoda jen, že u nás na Brně-střed to teď nemá tolik význam, když se odpad stejně pálí. Takže je tu stále jedna zásadní otázka? KDY BUDOU V BRNĚ STŘED TY HNĚDÉ POPELNICE, SÁKRYŠ?!? Komu si mám jít kleknout před kancelář?

Je pro vás teď už kapslový kávovar alternativa?

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *