Bezlaktózové · Bezlepkové · Bezmasé a málomasé · Dárkové recepty · Jarní a velikonoční · Rychlé a snadné · Slané a pečení

NALOŽENÁ VEJCE

Kdysi jsem podobný recept zkoušela, ale až teď se vydařil. A vydařil se tak strašně moc, že ho rovnou zařazuji do zlatého fondu pro jeho jednoduchost a vynikající chuť.

Tenhle recept je v mém oblíbeném stylu – stručně, jasně, věcně 🙂

Ještě v dobách, kdy Jana Florentýna Zatloukalová psala blog a ne kuchařky, tak jsem u ní přečetla recept na nakládaná vejce. Mluvila tam o tradičním postupu, o babičce, o slanině a takové ty krásné věci. Prostě mne to fakt zaujalo. Zkusila jsem ho, ale jedna věc se mi nezdála. Do nálevu se vkládala vejce vařená natvrdo ve skořápce. Říkala jsem si ale „kdo jsem já, abych tomu rozuměla“? Jsem snad židovská babička z Třebíče? No jo, jenže já jsem ten recept musela asi špatně pochopit – samozřejmě, že přes skořápku se žádný lák nedostal a měla jsem prostě obyčejná vejce natvrdo, jen s mastnou „slupkou“. Takže od té doby jsem si jistá, že skořápka nějak porušená být musí. A nebo jako v tomto receptu – že se vejce mohou zcela oloupat.

Nakládaná vejce

P: 150 ml černého čaje s bergamotem (tzn. 1-2 pytlíky Earl Grey na 150 ml vroucí vody), 100 ml sojové omáčky, 100 ml javorového sirupu, 1 lžíce sezamového oleje (fakt to mění chuť i vůni), 2 prolisované stroužky česneku (doporučuji bez vnitřního klíčku, který je ta dráždivá část), zelená část 1 stonku jarní cibulky, 1 lžíce nasekaného/nastrouhaného čerstvého zázvoru, 6 vajec
PP: Vejce si uvaříme ve skořápce tak, jak je chceme (třeba něco mezi natvrdo a naměkko), ale aby se daly loupat a vydržely vcelku (nahniličku se už fakt nehodí). Vejce oloupeme. Smícháme všechny ingredience na nálev – tedy všechny kromě vajec. Vejce naskládáme do nádoby, kde kolem nich nebude moc místa. Zalijeme nálevem. Necháme alespoň 12 hodin, lépe 24. V nálevu by měla vydržet 5 dnů bez ztráty kytičky.
V originálním receptu jsou ještě chili papričky. Ty jsem nedávala, protože jsem to chtěla nabídnout i milovníkům jemnějších chutí.

Asi „nejnáročnější část“ receptu je nákup sezamového oleje, protože ten možná doma nemáte. Já jsem ho sehnala na rohlik.cz, ale určitě ho budou mít i v Tescu, nebo v nějakém asijském obchodě, nebo třeba v kořenářství u Sindibáda ( http://www.koreni-sindibad.cz/ ) bych ho hledala. A ten olej je opravdu podstatná část, bez toho to bude chutnat hodně jinak. Neříkám špatně, říkám jinak.

Podle autorky původního receptu se taková naložená vejce dají použít na ramen (bohužel u mne bleah https://minniemalistka.cz/ramen-v-brne/ ), nebo jen tak ve vývaru, nebo s rýží a kimči. Za mě prostě všude, kde si chcete dát nějaké to ochucené vejce 🙂 Třeba jen tak s chlebem. Nebo je můžete přivézt na Silvestra místo nakládaného Hermelínu. A na Velikonoce tím můžete vyřešit přebytek nadílky, protože takto zpracovaná vejce opravdu chutnají hodně jinak.

Chuť mne absolutně nadchla. Jednoduchost přípravy je bonus. určitě si je vyrobte.

Zdroj receptu tady
https://www.zasadnezdrave.cz/recepty/cajova-vejce/

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *