Prostě blog · Zajímavosti

NOCLEŽENKY

Zaujal mne projekt Armády spáry – Nocleženky. Co jsem k tomu zjistila i nezjistila?

Nocleženka ( https://noclezenka.cz/ ) je zjednodušeně o tom, že koupíte pro někoho bez domova poukaz na nocleh a jídlo na jednu noc. Poukazy nejčastěji pak přidělují přímo pracovníci noclehárny podle zkušeností s danou osobou – jestli nepožívá omamné látky a alkohol, jak se chová, jak moc je osoba ohrožena pobytem venku, jak se snáší s jinými uživateli služeb apod.

Já obecně nerada dávám lidem peníze, protože si myslím (+ čerpám z informací od přátel z terénu), že 80% darovaných peněz skončí v alkoholu. Můžete tuto moji informaci otestovat tím, že žebrající osobě nabídnete, že mu/jí půjdete koupit konkrétní jídlo, nebo nabídnete jízdenku na MHD…Mě se ve většině případů stalo, že jsem byla nevybíravě odmítnuta s tím, že dotyčná osoba preferuje peníze. A proto mi nocleženky přišly zajímavé.

Malé ekonomické okénko
– cena nocleženky je 100 Kč, zahrnuje nocleh na 1 noc, polévku s pečivem a teplý nápoj, možnost vykonat osobní hygienu, zdravotní prohlídku a ošetření v ordinaci (https://armadaspasy.cz/osetrovna-v-brne/ ), schůzka se sociálním pracovníkem, možnost pokračovat v systému služeb Armády spásy
– cena přímo pro klienty je 45 Kč a zahrnuje to samé
Shrnuto a podtrženo to znamená, že nocleženka stojí o 55 Kč víc, než zaplatí přímo klient. Vůbec neříkám, že je to špatně. Je to dar pro Armádu spásy, která díky tomu může zaplatit ať už reálné výdaje na nocleh a jídlo, nebo financovat další dlouhodobé projekty. Mě osobně by se víc líbilo, kdyby to z toho bylo jasné.

Nocleženky můžete koupit obecně (a neadresně) od Armády spásy a oni pak rozdělují do jednotlivých měst podle počtu potřebných. Další varianta je zajít na konkrétní noclehárnu (v Brně pracoviště Mlýnská) a tam koupit papírové poukazy, které někomu můžete osobně dát. Nevýhoda osobního darování je v tom, že během jednoho rozhovoru obtížně zjistíte, zda daný člověk nocleženku opravdu využije „správně“. O tom naopak mohou mít lepší přehled sociální pracovníci, kteří přidělují ty neadresné.
https://armadaspasy.cz/pobocky/brno/brno-centrum-socialnich-sluzeb-josefa-korbela/#3

Nocleženky, které koupíte mimo dobu provozu (duben-listopad), nebo se nevyužijí v sezoně, nepropadnou, použijí se v další sezoně. Nehodí se k tomu ale ty papírové poukazy, to by obdarovaní mohli ztratit.

Protože mám kamarády, kteří s osobami bez domova pracují, a také něco vím o fungování Armády spásy, tak jsem se zajímala o některé detaily, než bych se rozhodla zapojit. Zkoušela jsem informace zjistit neoficiální cestou….od známého toho známého (známe to), ale také oficiální cestou, kdy jsem přímo napsala email. Ani z jednoho zdroje jsem se nic nedověděla. Chtěla jsem ze strany Armády spásy vědět
– Když koupím nocleženku a předám ji někomu konkrétnímu, znamená to, že se ten den určitě (tedy přednostně) vyspí v noclehárně?
– Nebo je tam ještě prvek toho, že si musí vystát nějakou frontu, aby se na něj dostalo?
– Pokud jsou fronty, jak jsou obvykle dlouhé? Jsou k dispozici alespoň nějaká čísla ohledně uspokojení poptávky a naplnění kapacit?
– Jaké je cca procento osob bez domova, které nezíská během dne ani těch 45 Kč, což je podle ceníku cena za jednu noc? Jak často tedy odpouštíte poplatek?
Pochopila bych, kdybych získala odpovědi jen na něco, ale třeba na email jsem ani po 2 měsících nedostala vůbec odpověď.  

AKTUALIZACE
Na email jsem po urgenci z 14.11. jsem dostala odpověď 17.11. s omluvou, že původní skončil ve spamu. Absolutně beru. Email byl příjemný, vstřícný, i když bych potřebovala ještě trochu více odpovědí. Nové informace z emailu:
– upřednostňovaní jsou ti uchazeči o službu, kteří ji málo využívají, nebo ji dosud nevyužili
– fronty bývají 10-20 zájemců (což podle mne přesně nevypovídá o tom, kolik lidí odmítnou, protože jedna věc je fronta předem a druhá věc je, kolik lidí se celkem dostaví)
– poplatky odpouští, když je ohrožen život klienta a je volná kapacita
– ani částka 100,- Kč za nocleženku nepokrývá výdaje na to, co je službou poskytováno
KONEC AKTUALIZACE

Proč mne tak zajímaly detaily fungování? Protože vím, že existuje špatná verze využití nocleženky, kterou někomu dáte:
– obdarovaný se nedostane do noclehárny kvůli omezené kapacitě (nestačí jen vystát frontu),
– dáte ji někomu, kdo má psa…od letošní zimy máme novinku, ale tady nevím nic o praktickém fungování. Pochybuji, že osoba bez domova „opustí“ svého psa a nechá ho v noci venku, což by vedlo k tomu, že nocleženku nevyužije, ale prodá. https://www.brnan.cz/udalosti/dobra-zprava-pro-bezdomovce-v-nocleharnach-mohou-prespat-i-se-psy?fbclid=IwAR1fruAz-GbgYyyLSNaxI6W04MHL_EpRx0JUPCI8s2RO2rF4GZTo7ew-SNw
– obdarovaný ji vymění s někým jiným za peníze, nebo rovnou za alkohol. Nedává ekonomický smysl dát za nocleženku víc jak 45 Kč, ale na „krabičák“ (nekvalitní víno v nápojovém kartonu) dvacka stačí. Původní obdarovaný pak stráví noc opět na ulici, nebo třeba v krizovém centru (například na Masné http://www.css.brno.cz/msksp/kontakt13), kde sice nemá pohodlí postele, ale neumrzne. Krizové centrum má v době mrazů k dispozici místnost s židlemi, kde není zima a lze tam strávit noc.
– …..určitě i další případy, ale toto konkrétně mám z ověřeného zdroje.

Co tedy já a nocleženky?
Já jsem si chtěla koupit neadresné nocleženky a pak také pár papírových poukazů. Chtěla jsem „mít důvod“ zastavit se na popovídání s lidmi bez domova a poslechnout si jejich příběhy a poskytnout jim nějakou konkrétní a relevantní pomoc. Přiznám se ale, že když mi nejsou poskytnuty informace k projektu, který chci podpořit, nedám tam ty peníze. Ztratím důvěru. A oni tím ztratí peníze. Obojí možná zbytečně, protože projekt nocleženek mi přijde rámcově dobrý a prospěšný. Nicméně….HOWGH.
AKTUALIZACE
Přece jen mne to nějak nepřesvědčilo, ještě tápu. Dostala jsem od kamarádů spoustu dalších tipů, tak prosonduji nejdřív ty ostatní. Až když nenajdu nic lepšího, tak se k nocleženkám vrátím.
KONEC AKTUALIZACE

O tom, jestli si lidé bez domova svůj úděl „zaslouží“, nebo dokonce, že si ho „vybrali“ bych dnes debatu vést nechtěla. Kdysi jsem byla na druhé straně barikády – za svůj vývoj se nestydím, za tehdejší názory možná maličko. Teď už na nějaké rovné šance všech nevěřím. Abychom měli opravdu rovné šance, někteří potřebují pomoc. A jsem ráda za různé osvětové akce, které mohou i dalším lidem přiblížit nelehkou situaci ostatních.
https://www.idnes.cz/xman/adrenalin/bezdomovec-praha-reporter-smlsal.A191125_201829_xman-adrenalin_smls#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=xman&utm_content=main

Přispíváte na něco? Máte ověřený tip, kde podpořit? Podělte se, hledám inspiraci. Zvažuji teď například Lékaře bez hranic. https://www.lekari-bez-hranic.cz/

P.S. Znáte web s fotografiemi zdarma https://www.pexels.com/ ?

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *