Bezlepkové · Jídlo · Ostatní · Vegan

SLZOVKA OBECNÁ

Když chcete velmi jednoduše dělat něco zdravého, přidejte do jídla slzovku.

Nedávno si k nám kamarádka přinesla nějaké jídlo v krabičce a měla u toho i nějakou „obilovinu“, co jsem neznala (ve skutečnosti je to tropická travina). Dala mi ochutnat a přišlo mi to dobré. Tak jsem zapátrala….

Jmenuje se to slzovka obecná. Najdete ji ale i pod názvem Jobovy slzy, nebo slzovka porcelánová, nebo bílá perla východu. Obsahuje množství hořčíku, vápníku, fosforu, manganu, zinku, železa, draslíku. Z vitamínů pak vitamíny skupiny B. Zcela chybí céčko.

Sehnat ji můžete ve zdravé výživě, já ji ulovila v mé časté Omeze na náměstí Svobody. Seženete si samozřejmě i na internetu, kde se cenově pohybuje od cca 60 Kč/250 g.

Suchá slzovka vypadá takto

Když ji uvaříte, změní se jen trošku.

Jak se vaří? Strašně jednoduše….půl hodiny namočíte ve studené vodě. Pak dáte do hrnce s větším množství vody a 50-60 minut vaříte. Hotovo. Na různých místech psali i delší dobu namáčení – hodinu až několik hodin, mně bez problému fungovalo půl.

Jak to chutná? Hmmmm….prý má být nahořklá, ale mě to teda moc nepřišlo. Spíš jsem to vnímala jako měkší kroupy. Zařadila bych ji spíš do neutrálních chutí.

Kam s ní: přimíchat do uvařené rýže/bulguru/kuskusu, nasypat nahoru na polévku/do polévky, přimíchat do kaše slané/sladké, přidat do ranního muesli, přisypat do jogurtu…

Není vhodná pro těhotné ženy a osoby s akutním respiračním onemocněním – vysušuje sliznice.

Denní dávka byla na jednom serveru napsaná jako 2 lžíce, ale nenapsali, jestli suché, nebo uvařené. A dřív se z ní mlela mouka, tak nevím, jestli je to nějaké moc velké doporučení.

Na co má pomáhat? Já mám pocit, že skoro na cokoliv a ještě vám sama umyje auto a vysaje koberec – vypadá, že je fakt super:
– detoxikace
– průjmy
– celkové zahlenění
– záněty močového měchýře
– akné a jiné hnisavé potíže kůže
– bolesti svalů a kloubů způsobené vlhkostí a větrem (používá se hodně v čínské medicíně)
– střevní paraziti
– otoky
– zápal plic a průdušek
– zvýšený LDL cholesterol

+ je bezlepková!

Když se jednou týdně uvaří trochu slzovky a bude přimíchávat do různých jídel, přijde mi to jako hodně jednoduchá věc, která může někomu udělat spoustu štěstí. Tak můžete taky vyzkoušet.

V přírodě by vypadala nějak takhle, fešanda

obrázek z https://www.bylinkovo.cz/slzovka-obecna/

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *