Ostatní · Zajímavosti

SMYSLUPLNÉ ROZHOVORY

Jak fungují setkání „Smysluplné rozhovory“ a k čemu je to dobré?

Během loňského roku jsem zašla na jedno setkání Smysluplné rozhovory. Prostě mě zajímalo, co s tím tak nadělají a co to vlastně je 🙂 Byla jsem asi trochu skeptická, což ode mne nebylo zrovna fér. Nicméně tím spíš jsou výsledky pozitivní.
https://smysluplnerozhovory.cz/

Smysluplné rozhovory jsou vlastně (intuitivně podle názvu) o tom, že se nebavíte o počasí, ale o něčem opravdu zajímavém. A nemusí to být zrovna poslední výzkumy v genetice. Můžou to být „obyčejné“ otázky, které ale vlastně moc často nepokládáte. Výsledkem pokládání jiných než cheap-chat otázek je velmi příjemný pocit sblížení a propojení, kterého můžete pak dosáhnout nejen s cizími lidmi na nějaké akci, ale hlavně to přenést mezi svoje blízké, když se vám to bude líbit. Vlastně to trochu připomíná projekt „36 otázek, po kterých se zamilujete“
http://36questionsinlove.com/
https://www.youtube.com/watch?v=RKu6hTp2lHo

Setkání probíhají podle situace a počasí – v parku, v čajovně… V mém případě to byla čajovna, kde jsme měli pro sebe salonek. Potkalo se nás tam cca 8 + lektor Vítek. Vítek se představil, vysvětlil nám něco o sobě a pak se ještě řešil „co se řekne tady, zůstává soukromé“. Pak klasické malé kolečko, kde jsme se představili. No a potom už Vítek vytáhl svůj paklík kartiček s otázkami. Každý si postupně tahal otázku a mohl, nebo nemusel odpovědět. A po něm mohl odpovědět někdo další, když chtěl. A to je vlastně celé. Příspěvek na akci byl 100,- Kč/osobu. Vydrželi jsme tam asi 3,5 hodiny.

Jaké otázky tam například můžete potkat?
– Jakou dosud nejvíce spontánní věc jsi udělal/a?
– Čeho si nejvíce vážíš na svých přátelích?
– Kdybys zítra zemřel/a, je něco, čeho bys litoval/a?
– Co pro Tebe znamená domov?
– Jaké by sis přál/a mít vlastnosti?
– Co nového jsi nedávno zkusil/a a bavilo Tě to?
– Na koho v současné době nejvíc myslíš a proč?
– …………………..

Když je to tak strašně jednoduché, proč to teda neděláme a bavíme se o počasí? Asi nejsme zvyklí. Takže se mi líbí, že se někdo snaží tohle ostatní učit. Pro některé z nás to asi bude „co to jako má být nového“, ale věřím, že to někoho může inspirovat.

Protože o to byl zájem, Vítek připravil i sadu kartiček, kterou si můžete koupit. Za mne trochu vyšší cena (350 Kč) za cca 60 kartiček, ale na druhou stranu tomu nápadu věnuje fakt hodně, takže bych to nevyčítala. Samozřejmě si můžete kartičky nachystat sami doma podle sebe – schválně jsem zvědavá, kolik jich taky vymyslíte sami 🙂 Je to trochu těžší, než se zdá.
https://smysluplnerozhovory.cz/produkt/karty-smysluplne-rozhovory/

Kdybyste chtěli najít nějaký termín setkání a inspirovat se, jak to může vypadat, tak je najdete vypsané na FCB, nebo na naucmese.cz
https://www.facebook.com/smysluplnerozhovory/
https://www.naucmese.cz/kurz/smysluplne-rozhovory

Taky už přeskakujete hovory o počasí?

P.S. Znáte fotobanku zdarma https://unsplash.com/

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *