Bezlaktózové · Bezlepkové · Maso

KUŘE NA KOLOTOČI

Vy neberete kuře na kolotoč? Tak to se vám ale dost divím!

Před cca 2 roky jsme si domů pořídili novou troubu a sice jsme to nechtěli, ale zrovna námi vybraný typ měl k sobě v rámci příslušenství i otočný gril. A když už to tam bylo, tak jsme to vyzkoušeli. A vlastně se to dost osvědčilo, takže čas od času prostě vezmeme kuře „na kolotoč“.
Mechanismus v troubě není nijak složitý. Je k tomu jedna „podezřelá“ kovová mřížka navíc, která podpírá rožeň. Vzadu v troubě je standardně zakrytá díra, kam se rožeň strčí. Pak máte rožeň a dva kovové bodce, kterým se kuře fixuje. A máte k tomu plastový držáček, který si vždycky namontujete na konec rožně, abyste ho mohli vytahovat a nebýt fakír (tzn. nemuset sahat na horkou tyčku).

Trik 1 – potřebujete kuře dost pevně zafixovat drátem. Ideálně mít drát třeba předtím vyvařený, nebo jinak dostatečně očištěný, i když přítel říká, že po několika hodinách pečení to snad žádná vyvařitelná bakterie nehodlá přežít. Takže prostě – kuře na rožni nejen zajistíte bočními napichovadly, ale i drátem pořádně kolem dokola. Jak vidíte, na upečeném kuřeti už trochu „vlaje“, i když byl předtím napevno.

Trik 2 zvaný recept – Kuře jen nasolíte, dáte na rožeň a cca 3 hodiny necháte otáčet pod grilem v troubě na 160 stupňů. Kdybyste měli pocit, že je málo kůrčičky, tak na konci přidejte teplotu, ale jinak s tím není potřeba nic dělat. Nám to funguje a kuře se pak úplně rozpadá (ten drát tam není jen tak) a přitom má kůrčičku. Drát odstraníme kleštěmi (kombinačky snad doma máte) až v servírovací nádobě. Nedáváme žádnou marinádu, takže možná i proto nám to nijak neprská a trouba je pak normálně čistá.

Trik 3 – Pod kolotočované kuře dejte plech s vodou, do kterého bude odkapávat šťáva z kuřete.

Trik 4 – Je praktické mít na manipulaci 2 lidi, protože 1 člověk vytahuje rožeň s kuřetem a druhý člověk pod tím drží plech, abyste nepokapali celou troubu.

Trik 5 – Je nádherné, když k tomu máte různé přílohy jako například salát, chleba, rýži (https://minniemalistka.cz/jak-uvarit-ryzi/), dresink, naložené okurčičky a jalapenos…

Trik 5 – S kachnou nám to nefungovalo, možná byla moc velká (2,3 kg), takže se sice vešla, ale nějak se jí to točení nelíbilo a měla tendence se posunovat o patro níž do záchytného plechu, pokud bychom ji tam nedali sami. A kdybychom měli jiný tvar rožně, tak bychom tam nabodali samá křidýlka a stehýnka….

Tak se osmělte, prohledejte příslušenství k troubě a dopřejte kuřeti lunapark. Jediné, co si pohlídejte, abyste měli mezi jedlíky nejen milovníky kůžičky/křidýlek/stehýnek, ale i někoho, kdo si rád dá kuřecí prsa 😀

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *