Ostatní · Sladké pečené · Slané a pečení · Zajímavosti

TRIKY S PEČICÍM PAPÍREM

Tolik radosti a taková blbina – jak správně dát pečicí papír do plechu, aby nedělal neplechu?

Kdysi jsem na tenhle trik narazila v nějakém videu Jamieho Olivera. Od té doby to používám, ale nikde jinde a u nikoho jiného jsem to neviděla. A lidé se tomu dost diví, když mne vidí to dělat. Tak se podělím, i když by mne to vlastně nenapadlo, že to nezná celý svět 🙂

S vkládáním pečicího papíru do plechu/formy je pěkná pruda. Na internetu je spoustu návodů, jak to vymazávat máslem, vystřihovat, skládat a já nevím co ještě. Mě na tohle neužije – plýtvat máslem, nebo si hrát na hodinu výtvarné výchovy, když se mi zrovna chce vařit….

Když tedy vezmete plech a pečicí papír, co se stane? Nic, leží si tak nějak nezávisle, případně se papír kroutí, protože byl v ruličce.

Odhodlaně zkusíte papír ohýbat a do plechu vložit, aby tam nějak držel. Po chvíli vztekání dostanete něco takového, což asi všichni známe. Nalévat do toho těsto sice nakonec nějak půjde, ale už jsme zažila jednodušší způsoby, jak si kazit den.

A tady přichází na řadu trik. Ustřižený kus papíru prostě zmačkáme do kuličky (zároveň fotit a zároveň mačkat oběma rukama do kuličky se dělá blbě) v umyvadle pod tekoucí vodou. Je to akce na několik sekund, papír tam nijak nemáčíme ani nelouhujeme. Když ho jen zmačkáte bez vody, tak to tak dobře nefunguje.

Nad dřezem roztřepeme namočenou kouli od přebytečných kapek a bez problému vyložíme plech. Najednou to drží v rozích a nikam nám to nezdrhá, ani se to nevrací do roviny.

Nakonec to zastřihnu na hraně plechu, abych to měla teda jako perfekto a nezavazelo mi to při vkládání do trouby. Používám to na všechna těsta, kde potřebuji i okraje. Na cukroví a jiné „ležáky“ samozřejmě ne. Voda tam prakticky nezůstane žádná, nelepivé vlastnosti papíru zůstávají. Všechno, jak má být.

Prostě dokonalost, protože předpokládám, že pár skladů na papíře vám nevadí a na těstu se neprojeví 🙂

Takže teď už zbývá si v klidu pustit „Teda, to muselo dát práce“, z plna hrdla se zasmát a mít navěky klídek.


A co jsem byla opravena, tak je rozdíl mezi pečicí x pečící. Vždycky jsem měla pocit, že správně je pečící. A pečicí, že je spíš hovorový jazyk.
https://www.pravopisne.cz/2014/08/pecici-%C3%97-pecici/?fbclid=IwAR3f1ZZihQJc8P_T3zTARPVjXAskxBL0Puf4CbQPcvY8EPQw-ZLh81TjQC4

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *