Bezlaktózové · Bezlepkové · Letní · Ostatní · Rychlé a snadné

DOMÁCÍ LEDOVÝ ČAJ LOUHOVANÝ ZASTUDENA

Když milujete ledový čaj a nechcete ho kupovat…

Kvůli vám a focení jsem dala do skleničky dokonce kostku ledu, což normálně nedělávám, Jak jinak ale demonstrovat, že ten čaj je opravdu ledový? 😀 Já si na cingrlátka u pití moc nepotrpím, prostě nalít do skleničky, která se mi líbí, a je to. Nerada piju studené, nemám ráda brčka/lžičky, ovoce/citrusy v nápojích – pokud je cílem, abych se tím bavila a hrála si s tím, tak to ano. Ale pokud se chci napít, jděte mi se vším k šípku 🙂 Když nezapomenu, tak všude hlásím, že nechci brčko a led 😀

Mám opravdu moc ráda „ledové“ čaje, i když bez ledu. To ale není to stejné, jako když necháte vychladnout čaj uvařený zatepla a něco do něj přidáte. Brrrrr – vadí mi „zrcadýlka“. A tak jsem si ochočila recept louhování čaje za studena, který byl v Apetitu v září 2013. No jo….ono to letí. A naučila jsem tohle už hodně lidí… Rády to připravují i děti. Nějak je to baví.

Čaj na tyhlety pokusy kupuji nejčastěji v Lidlu, protože je tam dobrý poměr cena/výkon. Nějakého drahého a dobrého čaje třeba z Cesty čaje by mi tady do toho bylo líto. I když pokud by se louhoval nějaký skvělý zelený čaj samostatně a nedochucoval, možná by to bylo prostě jen famózní…

Vodu používejte ideálně filtrovanou (např. já mám už pár let Britu), nebo kojeneckou, i když s normální to jde samozřejmě taky. Jde tam o usazeniny, toť vše.

LEDOVÝ ČAJ LOUHOVANÝ ZA STUDENA

P:

  • 4 pytlíky zeleného nebo černého pytlíkového čaje,
  • 750 ml vody + naběračka vody + možná ještě trochu,
  • naběračka krystalového cukru,
  • citronová šťáva dle chuti (čerstvá, nebo dobrá z lahvičky)

PP: Do litrové nádoby dáme louhovat do cca 750 ml studené vody 4 pytlíky čaje. Dáme na několik hodin/přes noc do lednice.

Stejné množství vody a cukru (naběračka vody + naběračka sukru) dáme do hrnce a svaříme, až jsou velké bubliny. Necháme vystydnout.

V originálním receptu byla ještě možnost dochutit tento cukrový sirup tím, že do něj vyvaříte některou z příchutí: 6 proužků kůry z biopomeranče, čtvrt litru ostružin, 2 svitky skořice, 3 lžíce sušené levandule, 1 rozpůlený vanilkový lusk, 3 snítky máty, 10 cm kus zázvoru nakrájený na plátky, 8 proužků kůry z biocitronu, 1 velká nakrájená nektarinka, 1 menší okurka salátovka (tu bych nevařila, jen přidala po vypnutí). A použili poměr 170 g cukru a 170 g vody. Samozřejmě po vychladnutí přecedit.

Z vylouhovaného čaje vyndáme pytlíky – NEŽDÍMAT, jinak si vyždímáte akorát taniny, což zhoršuje barvu i chuť. Jak vidíte, i za studena opravdu barví (louhuje se).

Do čaje přidáme dle chuti cukrový sirup a citronovou šťávu. Hotovo. Skladujeme v lednici a pijeme s nadšením 🙂

Cukrový sirup vám asi zbude. Já ho schválně dělám víc, abych ho měla na vícekrát. Dám ho do šroubovací sklenice a skladuji v lednici. Kromě tohoto čaje se dá použít třeba i do Pumpkin spice Late.

Tenhle ledový čaj zbožňuji. Nikdy ho neudělám dost. Připomíná mi chutí kupované varianty, ale vzhledem k rozdílům ve složení, tak tenhle bude asi mnohem lepší. MŇAM!

P.S. vzhledem k nízkému množství a typu surovin jsem recept neoptimalizovala pro nahrávání do https://www.rohlik.cz/chef/. Tam si totiž můžete nahrávat přes odkaz recepty a ono vám to automaticky nabízí vhodné suroviny k nákupu. A můžete je tam mít uložené a připravené na později.

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *