Rodinný poklad, který se prostě už musel podařit.
Když jsem byla malá, dělaly se u nás doma věnečky z odpalovaného těsta. Jenže u nich je problém (pracujete-li v korporaci, použijte slovo „výzva“) v tom, že potřebujeme dobrou troubu. Pečou se totiž na neuvěřitelně vysokou teplotu, která nesmí klesnout, jinak totéž udělají vaše věnečky. No a postupně se rozbíjely v rodině všechny trouby, které to uměly. Teď jsme ale s maminkou usoudily, že zkusíme ještě troubu u nás doma, která tento test ještě nepodstoupila. A zvládla to! Podle našich hodnocení na cca 95%, ale myslím, že jsme moc kritické a spousta cukrářů by se pokrájela i za takový výsledek.
Pro dotazy: NE, cukrová poleva, ani čokoláda na naše věnečky nepatří, jen zlehka posněžit moučkovým cukrem 😀
Recept mám od maminky a ta…už ani nevím, od koho ho má. Možná od strýčka, co býval cukrář, kdo ví.
ODPALOVANÉ VĚNEČKY S VANILKOVÝM KRÉMEM
P těsto: 150 g mouky „00“ (dvojnulka je vyšší kvalita mouky, více lepku), 150 g másla (lepší oceníte), 300 g/ml vody, 4 střední vejce
P krém: 500 ml (bezlaktozového) mléka, 250 g změklého másla, moučkový cukr, 1 pudinkový prášek vanilkový, lžíce tuzemáku
PP: V hrnci rozehřejete máslo ve vodě. Až to vře, přimícháte mouku a „odpalujete“. Tzn. mícháte v hrnci těsto cca 10-15 minut, těsto je odpálené, až se nelepí na vařečku. Nesundáváte z plotny, necháváte na střední plamen, jen aby se to nepálilo, mícháte. Pokud tam zůstává kolem těsta trochu tuk, neděste se. To je typem másla, pravděpodobně se to vstřebá během chladnutí.
Až je těsto odpálené, nechte ho vychladnout tak, aby se do něj daly přidat vejce a nebyla z nich omeleta. Zchladnutí můžete urychlit tím, že dáme hrnec s těstem do dalšího hrnce s vodou a mícháme. Potom po jednom(!) přidejte vejce a než přidáte další, tak vždycky dobře vmíchejte. Nakonec máte krásné hladké těsto.
Těsto naplníte do cukrářského sáčku s špičkou, co umí hvězdičky. Já osobně mám tohle a šlo s tím pracovat krásně a jsem spokojená – Tescoma Zdobicí sáček DELÍCIA 30 cm, 10 ks, 6 trysek. Pokud to chcete jen vyzkoušet a nejde vám tolik o estetiku, klidně kydněte trochu těsta lžičkou, však ono se to nezblázní. A když se vám to bude líbit a půjde to ve vaší troubě, sáček si můžete pořídit. Jinak my děláme věnečky malé (jedno-dvoj hubkové), přibližně 4 cm v průměru. Naše správná výška pak vyšla na 2 plné otáčky při aplikaci těsta. Těsto stříkejte/kydejte na pečící papír. Ukončení těstového „hada“ lezoucího ze sáčku ven má svoje triky, které nejsem schopná po internetu předat (trochu wingardium leviosa trik se zápěstím). Nicméně nenechávejte tenkou špičku vzhůru, mohla by se pálit, kdyžtak to prstem přimáčkněte k zbytku věnečku.
Pečte v troubě předehřáté na 245-250 cca 10-12 minut. Během pečení se nesmí klesnout teplota, takže se ani nesmí otevírat dvířka. Pokud máte troubu, která peče například víc vzadu, dejte věnečky jen na část plechu, která bude rovnoměrně obsloužena. Hotové věnečky jsou zboku spíš žluté, nahoře a dole lehounce dohněda.
Princip celé této maškarády je v tom, že těsto uvnitř vytvoří velké bubliny a tam dáte náplň a strašně moc si pochutnáte. Věneček je na svoji velikost dost lehký (bez krému).
A co s krémem? No, to je potíž. Dělám pudinkem nastavovaný máslový krém…od oka (je to prakticky totéž jako používám zde, jen jiný alkohol). Takže normálně uvařím vanilkový pudink, teplý ho dám do robotu a nechám ho na nejnižší stupeň míchat dokud nevychladne (neudělá se škraloup a nemusím u toho stát, ale možností je více např. https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/1087-pudink-bez-skraloupu.html ). Pak vyšlehám máslo s rumem a pak po lžících zašlehám pudink „až se mi to zdá dost“ a zbytek pudinku sním (tzn. nikdy nedám všechen, použiju asi max polovinu). Osladím podle svojí chuti moučkovým cukrem (nesladím krémy moc a ještě si nikdo nestěžoval, ani babičky). Všechny suroviny MUSÍ mít stejnou pokojovou teplotu, jinak se vám to srazí. Chlazení pudinku tudíž může trvat až hodinu. Před použitím nechávám krém trochu vychladit (cca 30 min v lednici), ale ne moc, protože by ztuhl a pracovalo by se s ním špatně.
Krém naplníme do hotových věnečků. Buď opět použijeme cukrářský sáček, nebo (rustikálně) lžičku, nebo co jste zvyklí.
Kromě vanilkového krému můžete věnečky plnit klasickou šlehačkou, nebo třeba pařížskou (čokoládovou) šlehačkou – dobrou čokoládovou dokonce lze koupit i ve spreji, obvykle jsem to sehnala v Makru. Věnečky plněné šlehačkou ale jsou na přímou spotřebu.
Věnečky jsou hned/nějakou dobu po upečené křupavé a po odležení s krémem vláčné. Kouzlo mají obě varianty, rozhodně vyzkoušejte.