Bezlaktózové · Ostatní · Rychlé a snadné · Vegan

OVESNÉ MLÉKO

Další z otestovaných rostlinných mlék v domácí výrobě

Když mi jednou v objednaném nákupu nepřivezli bezlaktozové mléko, vyzkoušela jsem kešu mléko.

Nesolené kešu ořechy doma ale mívám spíš výjimečně, takže jsem chtěla vyzkoušet i nějakou jinou variantu. Nehledě na výživové hodnoty, které jsem nesrovnávala, tak při srovnání cenovém je to s ovesným mlékem dost rozdíl. Ovesné mléko by ale také mělo být prospěšné – vitamíny B a E a taky minerály, jako jsou hořčík, měď, mangan, selen a železo, také nějaké zdravé/pomalé sacharidy a (dle míry procezení) i vláknina.

Receptů je na internetu spoustu. Liší se většinou jen drobně, ale může to dělat dost rozdíl – ať už poměr surovin, nebo přidaná sůl/cukr, délka namáčení, promývání atp. Já jsem se inspirovala těmito dvěma recepty a něco mi poradila kamarádka. Opět jsem použila poloviční dávku, protože pro sebe tolik mléka naráz nepotřebuji.
https://jarmilasweet.cz/domaci-ovesne-mleko/
https://fitrecepty.info/recepty/podle-kategorie/napoje/ovesne-mleko-zakladni-recept-1182/

No a než jsem si vybrala recept, který mi vyhovoval nejvíc, tak jsem zkusila několik variant:

  • 4. místo – 100 g vloček na 500 ml vody, máčet 30 minut v teplé vodě, scedit přes utěrku – dost slizovaté, vůbec mi nechutnalo, výtěžnost byla menší než jsem čekala, ale tento první pokus jsem neměřila, suverénně nejhorší varianta
  • 3. místo – 60 g vloček na 500 ml vody, máčet 60 minut ve studené vodě, po máčení propláchnuté, vymačkané přes utěrku – předposlední místo, protože to nechutnalo prakticky nijak, výtěžnost 400 ml mléka a 200 ml hustého zbytku v utěrce
  • společné 2. místo – 60 g vloček na 500 ml vody, máčet 15 minut ve vroucí vodě, po máčení propláchnuté, vymačkané přes utěrku – je zajímavé, že taky byla stejná výtěžnost jako u mléka z 3. místa (400 ml mléka a 200 ml hustého zbytku v utěrce), ale mělo to chuť, jen bylo trochu slizovitější než 1. místo
  • společné 2. místo – 60 g vloček na 500 ml vody, bez namáčení, necezené – je to spíš o vkusu, protože vločky jsou tam prostě trochu cítit, ale nebylo to nepříjemné a mělo to dobrou chuť, výtěžnost samozřejmě největší tzn. 550 ml a nemusíte to cedit
  • 1. místo – 60 g vloček na 500 ml vody, bez namáčení, vymačkané přes utěrku – nejmenší výtěžnost tzn. 300 ml mléka a 100 ml zbytku, nebylo slizovité, mělo příjemnou chuť, nevyžadovalo extra přípravu….

Tadáááááááá, máme vítěze. Že mi to trvalo. Nicméně myslím, že máme vítěze dva – na vaření (typicky na ty palačinky) moc ráda použiju mléko z druhého místa s větší výtěžností.

Doma to u mne při pokusech vypadalo trochu jak v alchymistické laboratoři. Samozřejmě měření zbytkových produktů je nepřesné, protože něco zůstalo v utěrce. Jinak během testování nedošlo k vyhození žádných vločkových tekutin – přecezené zbytky se přesunuly k babičce pro zvířata. A výsledná pokusná mléka jsem smíchala a udělala z nich výtečné palačinky (tak by se daly využít i přecezené zbytky, ale já už jich měla víc), rozhodně byste v nich nepoznali, že tam není klasické mléko. Za takových podmínek dělám tyhle experimenty ráda.

Zaujaly mne i rozdílnosti při namáčení vloček. Tohle jsou vločky namočené 15 minut v horké vodě.

A tohle jsou vločky namočené 60 minut ve studené vodě.

Odborného testování se ujalo hned několik dobrovolníků. Zajímavé bylo, že jsme se ve 3 lidech s hodně různými chuťovými preferencemi zcela shodli na hodnocení – něco na tom asi bude.

Odbočka: A co se týká Fitreceptů.… Kromě toho, že mají web s recepty
https://fitrecepty.info/recepty/podle-kategorie/
tak mají také kuchařky, které jsou opravdu skvělé!
https://fitrecepty.info/shop/
A kromě toho mají ještě aplikaci Fitrecepty, která obsahuje podle všeho stejné recepty jako jsou na webu. Je to zdarma a je super. Doporučuji.
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.pixelmate.fitrecepty&hl=cs
No a jejich recepty se hodně často podobají těm, které už známe, ale mají v sobě nějakou malou příjemnou obměnu. Odsud mám třeba inspiraci na palačinky s matcha čajem.
https://minniemalistka.cz/matcha-palacinky-matchacinky/

OVESNÉ MLÉKO na pití ( na 300 ml mléka)

P: 60 g ovesných vloček, 500 ml vody

PP: Ovesné vločky a vodu dejte do mixéru a mixujte cca 3 minuty na nejvyšší výkon. do mísy si dáme síto, vložíme čistou bavlněnou utěrku a nalijeme do ní směs. Chvíli můžeme nechat vykapávat samovolně, ale stejně budeme muset pak utěrku sbalit a vymačkávat. Druhá varianta je ta, že necháte mléko chvíli ustát a slijete si horní část jako mléko a dole se usadí hustší část, pak nemusíte ani cedit 🙂

OVESNÉ MLÉKO na vaření ( na 550 ml mléka)

P: 60 g ovesných vloček, 500 ml vody

PP: Ovesné vločky a vodu dejte do mixéru a mixujte cca 3 minuty na nejvyšší výkon.

Ovesné mléko obecně má výhody, že je levné, dostupné a rychlé. Nevýhodou je „řidší“ chuť – poměr se podle mne celkem těžko chytá…buď je to moc ovesné, nebo řídké, nebo to slizuje 😀 Obvykle se proto používá spíš na vaření a pečení. Mě vítězný postup poradila kamarádka, která velmi dobře umí vařit rostlinnou stravu. Prostě….být lenošná a nenamáčet 🙂

Pro mne je super, že mám k dispozici nějaké vyzkoušené alternativy rostlinných mlék. Už se mi stalo, že mi přišla veganská návštěva a já zapomněla, že jsem nekoupila příslušné mléko a přitom jsem s tím počítala. Tak už i tohle budu umět řešit, protože ovesné vločky mám doma asi pořád. A je to tedy něco, co nemusím připravovat předem, což je skvělé.

P.S. Samozřejmě, že vím, že se rostlinným, mlékům nesmí říkat „mléko“, ale „nápoj“, ale mě to neruší.

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *