Bezlaktózové · Bezmasé a málomasé · Hosté · Slané a pečení

ROHLÍČKY OBZVLÁŠTĚ VYPEČENÉ – DOMÁCÍ ROHLÍKY

Už jarní lockdown nás donutil vrátit se k pekařským kořenům. Pečení domácího pečiva bylo tak oblíbené, že sehnat droždí bylo obtížné nebo dokonce i nemožné. I já jsem pekla a krom chleba jsem se naučila péct i rohlíky, které byly docela jednoduché a moc dobré. S návratem do práce jsem s pečením přestala, ale když jsem nedávno v Bille viděla, jak se lidé holýma rukama hrabou v bedýnce s rohlíky jak bába v koksu, tak jsem se rozhodla k pečení domácího pečiva hezky rychle vrátit. A moc ráda se s Vámi o můj osvědčený recept podělím.

Co budeme potřebovat?

  • 500 g hladké mouky
  • 260 g vlažné vody
  • 30 g rozpuštěného sádla
  • 2 čajové lžičky soli
  • 20 g čerstvých kvasnic (nebo jeden pytlík instantních kvasnic)
  • 1 lžička na cukru
  • voda v rozprašovači

Jak na to?

Do misky dáme kvasnice a cukr a rozmačkáme, až nám vznikne kašička. Přidáme vodu a lžičku hladké mouky, vše smícháme dohromady a necháme 15 minut odpočívat než vznikne bublinková čepička.

Do mísy si přes sítko přesypeme mouku. Prý je těsto daleko víc kypré a nadýchané, když se mouka přesítuje. Jednou jsem na to zapomněla a vlastně jsem žádný rozdíl nezaznamenala, ale stejně sítuji dál, pro ten pocit… K mouce přidáme sůl, přilijeme kvasnice a sádlo a hněteme. Já hnětu v ruce, prý se při ručním hnětení dostane do těsta více vzduchu a zase je pečivo nadýchanější a proto byly koláče našich babiček nedostižitelné. Chci tomu věřit, tak hnětu ručně. Je to docela tělocvik, těsto totiž zpracováváme, dokud se na něm netvoří něco, jako puchýřky.

Takto zpracované těsto dáme zpět do mísy, přikryjeme potravinářskou fólií, aby neokoralo a necháme odpočívat při pokojové teplotě asi 50 minut.

Po odpočinku těsto přemístíme na pracovní plochu, uděláme z něj delší šišku. Tuto šišku si rozdělíme na 10 přibližně stejných dílů.

Postupně každý díl vyválíme do tvaru trojúhelníku, ze kterého si umotáme rohlík. Těsto je lehce lepivé, což je super pro vyválení rohlíku. Nepodsypávejte, nebojte, rohlík se Vám bude dobře rolovat, nebudete ho muset seškrabávat z linky.

Rohlík postupně rolujeme od základny trojúhelníku směrem k vrcholu.

Hotové rohlíky naskládáme na plech a necháme dalších 50 minut pod utěrkou odpočívat, krásně nám nakynou.

Během posledních 20 minut kynutí si již zapínám troubu. Do spodní části trouby si umístíme hluboký plech a necháme ho taky pořádně nahřát. Troubu rozpálíme na 250 °C.

Než rohlíky vložíme do trouby postříkáme je vodou z rozprašovače a posypeme hrubozrnou solí nebo mákem (já vím, co je život, tak dávám oboje).

Nyní přichází část, která vyžaduje trošku zručnosti. Do hrnečku si připravíme horkou vodu. Plech s rohlíky vložíme do trouby. Do níže položeného již značně rozehřátého plechu vylijeme horkou vodu z hrnku. Rychle zavřeme troubu, aby neunikla pára. Nastavíme budíček na 5 minut a napjatě čekáme.

Po pěti minutách otevřeme troubu a vyvětráme páru, protože pokud bude v troubě stále pára, tak se nám rohlíčky nikdy nevypečou dozlatova.

rohlíky po pěti minutách pečení- krásně nadýchané

Pečeme dalších cca 9-12 minut až jsou krásně zlatavé. Je lepší mít rohlíky trošku tmavší než trošku světlejší, pozná se to pak na chuti.

Po vytažení z trouby vždy okamžitě rohlíky přeskládám na mřížku (pokud nemáte tak aspoň třeba na utěrku) a postříkám vodou z rozprašovače na kytky. Ta se téměř okamžitě odpaří a rohlíky zůstanou hezky lesklé.

Rohlíky jsou samozřejmě nejlepší čerstvé, ale i druhý den chutnají moc dobře. Já je začala péct na jaře 2020 v kranténě a zachutnaly mi tak moc, že jsem si musela následně zajistit permanentku do fitka, abych se ještě vešla do svatebních šatů. 🙂

Dobrou chuť!

POZNÁMKY OD MINNIE

Vyzkoušela jsem rohlíky hned a byly opravdu geniální. Ona totiž Ivet měla ten recept rozepsaný hrozně dlouho a já se na ně opravdu těsila. A zbožňuji její koment „hrabat se v tom, jak bába v koksu“.

Měla jsem evidentně víc savou mouku jak Ivet, takže jsem musela dolít vodu. A asi jsem jí měla dolít ještě trochu víc (odhadem 40-50 ml), protože jsem měla těsto hutnější a podle mého odhadu a porovnání fotek i trochu hůř kynulo (mohlo to být i tím, že jsem flákač…). Ale fungovalo i tak.

V čem jsem se flákala – nechci vás navádět k lenosti, protože podle mne recept od Ivet je zcela správně a měla jsem to udělat taky tak. No jo…jenže mě se nechtělo 😀 A pokud je možná trochu méně nadýchaný rohlík daň za moji lenost, ale můj postup znamená, že aspoň nějaký rohlík bude, tak to beru. A kromě toho mne teď bolí ruce (mateřská klasika), tak nemůžu hnětat.

Takže jsem použila pytlíčkové sušené kvasnice, sesypala jsem všechny suché ingredience do robotu (ani jsem to nepřesívala – oups), zapnula a nechala to promíchat hnětacím hákem. Pak jsem přilila vlažnou vodu a rozehřáté sádlo (ne horké). Nechala jsem zpracovat na těsto. A dala jsem kynout. A zbytek jsem šla podle pokynů, to zas jo.

Rohlíky po vytažení na mřížku, aby zchladly

Moje představa je, že rohlíky mají být trochu světlejší, i když teda chutnají božsky. Tyhle jsem pekla 5 minut s párou, 9 minut bez páry v mojí troubě na 250 stupňů. Takže příště asi 5 + 8 minut. Ale tohle je zcela individuální na každé troubě.

Upečený rohlík
Jen namazat máslem

Domácí komentář „Proč kupujeme rohlíky, když je umí tak dobře péct Minnie?“ 😀 Takže asi tolik k výsledku….

P.S. recept celkem funguje při nahrávání do https://www.rohlik.cz/chef/. Je potřeba to jen malinko upravovat. Tam si totiž můžete nahrávat přes odkaz recepty a ono vám to automaticky nabízí vhodné suroviny k nákupu. A můžete je tam mít uložené a připravené na později.

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *