Věci

ŠPUNTY DO UŠÍ LOOP

Speciální špunty do uší, kdy si můžete dál povídat s lidmi, ale ztlumí se zvuky okolo vás

Kdo se kolem mne pohybuje, tak ví, že tyhlety špunty do uší testuji už cca 3 měsíce a velmi si je pochvaluji. Prý se podobné systémy vyvinuly kvůli osobám s autistickými poruchami. Nedivila bych se tomu, jakkoliv s tím zkušenost nemám.

Jak to vzniklo, že jsem si je pořídila? No…reklama na FCB. Já se přiznávám. Ale teď už by s ní mohli přestat, když je mám.

No a koupila jsem si všechny tři verze, které měli.

LOOP totiž má více variant

  • LOOP EXPERIENCE – moje oblíbené, hodí se všude tam, kde chcete slyšet hovor ostatních, víc o nich dole
  • LOOP EXPERIENCE PRO – jsou určené pro koncerty a místa s hlasitou hudbou, měly by totiž snižovat hluk, ale neničit zvukové křivky (neodebírat víc některé frekvence), zatím jsem neměla příležitost je zkusit
  • LOOP QUIET – tyhle mne neoslovily, lépe mi fungovaly pěnové špunty do uší. Když jsem je zkusila použít na spaní, neodtlumily dostatečně hluk a budila jsem se (u pěnových v pohodě spím).

Pro doplnění informací, pěnové špunty do uší používám tyhle od Moldex kolem 65 Kč za 5 párů. Je to prostě na „obyčejné“ odtlumení zvuku a vozím je všude tam, kde se potřebuji vyspat a je tam hlasito/chrápání atp. Zkoušela jsem různé, ale tyhle mi vyhovují nejvíc, ať už na některých krabičkách píšou i vyšší tlumení než tady těch (tyhle cca 35 dB). Doporučuji tento zvyk všem na cestování 🙂 Naučila jsem se to v Ostravě na Stodolní ulici 😀 Jo a taky doporučuji s sebou nosit víc jak jeden pár, protože ztratit během noci špunty do uší…

foto z rohlik.cz

Mimochodem – víte, jak si správně nasadit špunty do uší? Já jsem to dlouho nevěděla a zprvu jsem se ironicky smála, že je na obalu Moldex špuntů návod. Už se nesměju a jsem ráda, že tam byl. Někdy se hodí si návod přečíst. Ve zkratce – musíte se nejdřív zatahat za ucho.

Zadní strana obalu mých oblíbených pěnových špuntů Moldex

Já jsem svoje špunty LOOP kupovala na Amazonu (EXPERIENCE, EXPERIENCE PRO, QUIET), protože jsem nechtěla platit clo z Ameriky. Originální výrobce totiž sídlí tam a na jeho stránkách taky najdete podrobnější popis všech špuntů a lépe se asi zorientujete, které jsou pro vás ty vhodné.

LOOP mají výhodu, že si umí hrát i na estetiku. V uchu je viditelný takový kovově vypadají kroužek, který můžete mít v různých barvách – černá, stříbrná, červená, zlatá, tmavě modrá, bílá, mentolová…(nabídka je různá pro různé modely).

Ke každým špuntům jsou různé velikosti nástavců do ucha a u verze EXPERIENCE PRO jsou dokonce i různě měkčené a zároveň v různých velikostech. Já nosím XS a sedí mi krásně a vůbec nepadají. Nijak se neuvolňují, drží, netlačí. Jo a je to celé dost lehké.

různé nástavce u Experience PRO foto z https://www.loopearplugs.com/products/experience-pro


Zároveň tady i na dalších obrázcích vidíte krabičku, do které se šunty vejdou a můžete ji mít fakt jednoduše při sobě (3,5 x 3,5 x 1,5 cm) + má na sobě i poutko (šlo by na klíče).

Jak jsem s nimi spokojená a jak fungují v praxi? Naprosto boží! V jedné reklamě říkají, že nějaká reklamní paní je nosí na poslední hodinu dne, kdy jsou děti unavené a uvřískané. Nebo dětské herny. Nebo příliš hlasité produkce na trzích/jarmarcích. Ano, to je přesně to, kdy se to hodí. Ztlumíte si svět na svoji hladinu, ale neodepnete se z něj.
Já mám evidentně vyšší citlivost na hluk (viz i existence velkých pracovních noise cancelling sluchátek u mne doma) a je to pro mne mnohem víc vyčerpávající, než pro lidi s běžnou citlivostí. Mít dobrý sluch není vždy výhodou – už v dospívání jsem si brala špunty do uší na zábavy/diskotéky, ale byla jsem s tím fakt divná.
Nicméně tady tyhle špunty jsou výhodou v tom, že prostě nomálně slyšíte jiné lidi, když na vás mluví, takže to ani nikoho nenapadně, že to v uchu jsou špunty a ne divná naušnice 🙂 Protože odpovídáte. No a možná by se ani nezeptali, co to je (ještě se mi to nestalo), protože by nebylo jisté, jestli náhodou nemáte strojek.
Kdy s těmi sluchátky něco přeslechnu? Pokud je mám na sobě a na něco se soustředím a někdo mluví méně hlasitě vzadu za mnou a já to neočekávám, tak ho můžu přeslechnout. Takže to je dost slušné.
Jak moc to tlumí? No…papírově 18 dB. Takže samozřejmě slyšíte, že dítě vříská, ale už to nevyvolává fight and flight response a můžete se třeba i najíst u jednoho stolu ve větší skupině :-D.

Za mě trochu horší dostupnost LOOP je nejen v ceně (cca 770,- Kč/kus), ale i to, že si je prostě musíte objednat ze zahraničí, což ne všichni mají rádi a + třeba 300,- Kč poštovné. Na druhou stranu u mne to třeba je pomůcka k nezaplacení a podle všeho by to mělo vydržet opravdu velmi dlouho. Něco jako doživotní záruka na mechanismus, nástavce do ucha se můžou ošoupat, ty se dají dokoupit/zlámat.

Podobných špuntů do uší existuje více a jsou možná i dostupnější v ČR, ale tím, že jsem vyzkoušela tyhle a fungují mi, tak mám tendenci u nich zůstat. V nabídce mají podobné speciály napířklad Alpine, duté špunty od Flare, nebo se vyrábí i vojenské/střelecké od Peltoru. V cestovatelských obchodech, nebo jako párty pomůcky…tam bych to hledala, kdybych neměla LOOP.

Kolem a kolem vzato tahle drobná věcička opravdu výrazně zlepšila můj svět. Hned po vyzkoušení jsem si koupila náhradní, protože si nechci představit, že bych je ztratila. I když je pravda, že tyhle jediné mi nikdy nepadají. Doporučuji!

Edit 2024:

V roce 2024 jsem si koupila novou verzi 3v1 (Switch) tzn. že máte jedny špuntíky a přepínáte mezi Sleep, Experience a Experience Pro. Upřímně – ty samostatné mi přijdou o dost lepší. Sleep je pro mě pořád nanic. Moje nejoblíbenější stálice jsou pořád Loop Experience. A Experience Pro potřebuji výjimečně – nouzově jsem použila i Experience, když bylo na koncertě moc hlučně (suboptimální, ale lepší než muset odejít).

POZN. Úvodní obrázek z Ubuy.vn

Tohle sdílím!

1 komentář: „ŠPUNTY DO UŠÍ LOOP

  1. Já mám Loop Quiet na spaní a dost mi pomohly. Izolace je tak akorát, jen je musím opravdu pořádně zatlačit. Navíc jsem zjistil, že s Loopy mě dobře uspává zvuk vlastního dechu, který se se sluchátky zesílí uvnitř hlavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *