Jídlo

TCHIBO KÁVOVÉ LIMONÁDY

Jak mi chutnaly kávové limonády od Tchiba a bonus matcha?

Tyhle kávové limonády produkuje Tchibo, které je známé nejen kávou, ale i spotřebním zbožím. V každém případě jsem kolem těchto plechovek chodila tak dlouho, až jsem je musela vyzkoušet. Stojí všechny cca 30 Kč (na rohlik.cz) za 250 ml.

Obsah kofeinu je různý, proto ho píšu u každé plechovky zvlášť. Nicméně je důležité si uvědomit, kolik také nápoje vypijeme. Srovnání množství kofeinu jsem čerpala odtud.

Já mám ještě taky moc ráda Cascaru, což je taková „kávová limonáda“, ale úplně jiného druhu. Cascara je nápoj, který chutná jako šípkový čaj, ale je v něm kofein. Vyrábí se ze sušené dužniny kolem kávového zrnka. Aktuálně se v EU běžně neprodává, protože není v seznamu potravin a někdo si toho všiml. Doufám, že ji brzy přidají, protože jsem si ji ráda kupovala (někde ji ale navzdory zákazu seženete, třeba tady).

Mazagrande, coffee lemonade with fresh citruses flavour (citrus mix) – Obsah kofeinu 22 mg/100 ml, v 250 ml tedy 55 mg, což odpovídá cca 0,75 espressa. Jemná kombinace citrusů (spíš cítím jemný grep) a kávy. Kávovou chuť cítím pořád a i jako chuťový ocas. Citrusy spíš během pití. Není to nějak moc sladké. Jemně perlivé. Příjemné, chutnalo mi to.

Mazagrande, coffee lemonade with cranberry flavour (brusinková)– Obsah kofeinu 22 mg/100 ml, v 250 ml tedy 55 mg, což odpovídá cca 0,75 espressa.. Chuť je spíš nějaká ovocná, než typicky brusinková (chybí typická lehká svíravost). Převládá spíš káva, ale příjemně. Není to nějak moc sladké. Jemně perlivé. Příjemné, chutnalo mi to.

Mazagrande forte, coffee lemonade with citrus flavour (citrusová) – obsah kofeinu 36 mg/100 ml, což odpovídá 90 mg, tedy asi tak 1,2 espressa. Převládající chuť a vůně byla spíš káva, ale citrusy se také ozvaly. Jemně perlivé, sladké jen trochu. Množství kofeinu v kombinaci s bublinkami mi ale tak nevyhovovalo, takže bych si ji znovu nekoupila.

Mazagrande, coffee lemonade with citrus flavour (citrusová) – obsah kofeinu 11 mg/100 ml, což pro 250 ml odpovídá cca 0,4 espressa. Převládající chuť byla spíš káva, nepůsobilo to na mne vyváženě. Jako kdybyste chtěli lehounce sladkou kávu a někdo vám tam přidal bublinky a divnou vůni. Jemně perlivé. Tahle mne tolik neoslovila.

Mazagrande, limited edition Adam Ondra, coffee lemonade with orange and ginger flavour (pomeranč a zázvor) – obsah kofeinu 32 mg/100 ml, v 250 ml tedy 80 mg, což odpovídá cca jednomu espressu. Na plechovce píšou 1,5 espressa, takže evidentně máme různé informace (já čerpala odsud). Nebylo to moc sladké, opět příjemně perlivé. Zázvor byl rozhodně cítit, pomeranče tak nějak trochu vzadu. Dobré.

Tady si nemůžu odpustit, abych nepřipomněla, kdo že to je ten Adam Ondra. Je to mladý brňák a jeden z nejlepších lezců na světě (wikipedie). Jak si poradil se Špilberkem můžete kouknout tady.

Matcha tea YOKO – Že mám ráda matcha čaj, to se o mě ví (matcha palačinky, matcha latte, matcha pudink). Takže jsem vyzkoušela i tuhletu limču. No…limča…bio matcha čaj s třtinovým cukrem. Obsah kofeinu odpovídá 16 šálkům zeleného čaje, má to 24,5 mg/100 ml, tedy pro 330 ml láhev je to 80 mg kofeinu, což by odpovídalo cca 1 espressu. Je to ale přece jen trochu jiný materiál. Pro mne třeba zelené čaje (a zvlášť matcha) mají jiný nástup účinných látek – takový příjemnější a s menším kopancem, než káva. Takže to působí, že mám přirozeně víc energie – nikoliv, že jsem si dala například kávu. A taky to má u mne delší účinkovou výdrž, než káva – vyzkoušeno už z dob studií.

Jinak mne tenhle čaj trochu nazlobil, protože jsem si nevšimla, že ve složení je i kyselina jablečná. Reálně to pak má ovocnější vůni a pro mne chuť jako na jablečném moštu. A protože mi jablečný mošt moc nechutná a hlavně mi nedělá dobře (asi alergie či co), tak jsem byla zklamaná a mohla jsem ho vypít jen trošku, protože evidentně kyselina jablečná a mošt pro mne fungují stejně. Dala jsem ochutnat kamarádce a té mošt nevadí, takže naopak s tím byla moc spokojená. Tak to asi je tak to nejzajímavější. Jinak složení pěkné, láhev skleněná, bio, vegan friendly….dostatečně hipsterské + cena 50 Kč za 330 ml, takže vše na svém místě 😀

Obecně mi z toho vyplynulo, že v těch kávových limonádách přece jen je nějaký rozdíl a je to taková vtipná alternativa ke kávě. Možná si to ještě někdy koupím a budu vědět, že mi nejvíc chutná citrus mix a (překvapivě) brusinka.

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *