Neobvyklá surovina a k tomu omáčka s kapary
Už před nějakou dobou jsem na webu Coolinářka našla spoustu skvělých receptů. Nejvíc mne ale uchvátily Vepřové jazyky s kaparovou omáčkou. Recept je to vlastně stejný jako u Coolinářky. Je pravda, že jsem podobné recepty vídala ve starších kuchařkách vcelku běžně, takže to byla moc hezká připomínka.
A pak jsem se zmínila přítelové mamince a ona chodívá kolem řeznictví, kde jazyky mají. Takže jednou mi je přítelův tatínek přinesl. Jupí! Nedařilo se mi je sehnat. Mimochodem je to řeznictví na Křížové v Brně a je to prostě dobré řeznictví. Ne takové to moderní a nablýskané, kde už mají jen steaky. Prostě všechny kusy masa – samozřejmě ne každý den.
Já mám moc ráda vnitřnosti, ale musí to být dobře připravené. Na nějaké „smradlouše“ tedy opravdu nejsem zvědavá. Umím jíst skoro všechno – ano, jako holka původem z vesnice vyznávám, že pokud už máme zvíře na maso, nemělo by se z toho vyhazovat skoro nic. Dělám dokonce vynikající pajšl (vnitřnosti na smetaně), ale ten zrovna ráda nemám 😀 Moje oblíbené recepty jsou často se srdíčky jako třeba hovězí srdíčka na smetaně, nebo kuřecí srdíčka v sojové omáčce. Hovězí jazyk mám taky ráda, ale obvykle se prodává uzený, což mi nevyhovuje.
Už jsem pár lidí „převedla“ na vnitřnosti tak, že jsem jim je prostě uvařila 🙂 Jazyk totiž vypadá pro někoho blbě, jen když je v celku. Když jsou pak nakrájené kusy jemných masíček v omáčce, tak to nikoho nevzrušuje. A z hovězích srdíček uděláte klidně kostky, co si nezadají s klasickým hovězím. Ale rozumím, že to není úplně pro každého. Jen chci naznačit, že pokud je to o chuti, možná jste neměli dobře připravené…
Omáčka je s kapary. Až je budete kupovat, dejte si pozor na rozdíl. Tady se používají květy (to menší), které jsou objemově asi jako zrnko kávy. Ještě existují i plody, které odpovídají spíš velikosti menší olivy.
VEPŘOVÝ JAZYK S OMÁČKOU, cca 4 porce
Potřeby na vařené jazyky
- 3 vepřové jazyky (to je i s podjazyčím cca 1,5 kg, ale ještě se to oloupe a okrájí, NEjsou uzené)
- 1 cibule
- 2 pytlíčky vývarového koření NEBO 3 bobkové listy, 1 lžička celého nového koření, 1 lžička celého pepře
- 1 mrkev
- 1 petržel
- kousek celerové bulvy NEBO 2 stonky řapíkatého celeru
- 2 lžičky soli
- voda
Potřeby na omáčku:
- 1 cibule
- 250 ml (bezlaktozové) smetany
- kaparové květy ve slaném nálevu, odhadem 2 lžíce
- sůl
- 1 lžíce másla/ghí
- 2 lžíce hladké mouky
- cca 600 – 700 ml vývaru z jazyků
+ knedlík/rýže/těstoviny/chleba k podávání
Postup: Do hrnce dejte jazyky a pak vlastně všechno to jako kdybyste dělali vývar – zelenina, koření, trochu soli a zalijte vodou. Já jsem tam přihodila i náhodné kusy další zeleniny jako když dělám zeleninový vývar. Přiveďte k varu a vařte cca 2,5 hodiny na velmi mírném ohni. Pokud umíte a máte tlakový hrnec, teď se to hodí.
Jazyky vyndejte, dejte na chvíli do ledové vody. Půjdou pak lépe loupat.
Vývar přeceďte od zeleniny a koření. Vývar samotný budete ještě potřebovat – nevylévat! Vyvařenou zeleninu a koření ale vyhodit můžete. Vývar nechte ideálně vychladnout. Pokud nebudete dokončovat, pak vychlazený i přesuňte do lednice.
Maso oloupejte a odstraňte „nehezké“ části, které byste nejedli. Může tam být i kost (jazylka se jí říká). Pokud nebudete dokončovat hned, tak teď můžete jazyky dát chladit a pak dát do lednice. Druhý den je nakrájíte a buď prohřejete v omáčce, nebo ohřejete v páře a servírujete vedle omáčky.
V hrnci orestujte na lžíci másla najemno nakrájenou cibuli.
Až je taková sklovitá, přidejte mouku a chvíli opražte a u toho míchejte.
Pak odstavte bokem. Přilévejte ideálně studený vývar a rozmíchávejte směs metlou (ideální verze pro hladkou omáčku, najdete i jiné postupy, kde to tolik neřeší). Až je mouka rovnoměrně rozprostřená a je tam cca půl litru vývaru, tak můžete vrátit na sporák a zas vařit.
Vařte asi 10 minut a průběžně dolejte tolik vývaru, až to má skoro konzistenci omáčky.
Pak přidejte smetanu a kapary a nechte krátce společně provařit.
Ochutnejte, dosolte dle chuti.
Jazyky nakrájejte. Takhle vypadají kousky masíčka, když jsou hotové. To už není tak děsivé, co?
Pokud vám to nevadí, přidejte do omáčky nakrájené kousky jazyků a nechte je tam prohřát. Pokud potřebujete maso „vidět“, ohřejte jazyky na pařáčku na knedlíky v páře.
A pokud nemáte dva pařáčky a neděláte to ve velkým, tak to můžete vyřešit „na patra“ 😀 Jazyky potřebují trochu déle v páře (5-10 minut) a pak na chvilku přidejte knedlíky.
Jako přílohu mám nejradši knedlík, takže je tady vidíte. Vy si dejte, co máte nejradši vy 🙂
Já prostě miluju taková jídla. Pokud zároveň i nepřipravujete knedlík, tak je to jídlo velmi rychlé ve smyslu toho, kolik času spotřebujete reálně na přípravu. Pomalé je v tom, že se jazyky dlouho vaří, ale u toho mě nepotřebují.
Pro mne absolutní lahůdka a vyváženost kaparů a velejemného masa. Mňam! Sežeňte si jazyky a dejte si to. Stojí za to.