Zajímavosti

TĚHOTENSKÉ A PORODNÍ TIPY

Pár tipů, které bych ocenila vědět předem, nebo mne dost potěšilo, že jsem je věděla…

O mě se celkem ví, že jsem od února 2020 maminkou. A pár věcí bych opravdu bývala ráda věděla, nebo jsem hodně ocenila, že jsem je věděla. Pro někoho to může být automatika, někoho to třeba inspiruje. Ne všechno jsem použila. Zkusila jsem to nějak seskupit do témat, ale moc přesné to asi není.

Předporodní a přípravy

  • Věci, které potřebujete k porodu, nebo těhotenství, mají obvykle v lékárně, která je těsně u porodnice – například Temešváryho roztok na detekci plodové vody jde bez problému sehnat v lékárně na Obilním trhu v areálu porodnice. Takže když neřeknu jinak, tak všechno šlo sehnat v této lékárně.
  • Na cestu do porodnice je lepší poporodní vložka, než klasická. U té poporodní totiž zvládnou udělat test na přítomnost plodové vody, kdežto u klasické, která odvádí tekutinu atp. je s tím problém.
  • Pokud před porodem plánujete rekonstrukci bytu (mám pocit, že to dělá hodně lidí), nebo dokonce i když to neplánujete, zvažte 2 věci:
    – termostatická baterie do sprchy/vany/umyvadla, kde budete mýt miminko. Je to fakt poklad, že to drží teplotu vody a nemusíte se s tím pořád stresovat https://www.hornbach.cz/shop/Vodovodni-baterie/Termostaticke-baterie/S11585/seznam-zbozi.html – bidet / WC s bidetem / bidetovou spršku, což ocení hodně žen v šestinedělí (nemám to ze svojí hlavy) a jinak možná časem i ostatní obyvatelé domácnosti. Když pořídíte WC s bidetem, ani to nezabere víc místa, takže se určitě vejdete. https://zachody.heureka.cz/f:q:wc%20s%20bidetem%202v1/
  • Doma se můžou hodit voděodolné povlaky na matrace na postel (něco jako https://www.ikea.com/cz/cs/p/goekaert-ochranny-potah-na-matraci-10281212/ ). A taky zvažte, jestli máte dost ložního prádla. Co když dítě zašpiní postel jednou…dvakrát…denně? Máte do čeho povléknout?
  • Je možné, že se vám první doba porodní protáhne a budete potřebovat něco jíst, ale už klasické jídlo nepůjde. Zkuste předem, jestli pro vás nebude řešení nějaké tekuté jídlo typu Mana
    https://minniemalistka.cz/mana/
  • Pokud máte alergii (prostě trpíte na ucpaný nos), mějte s sebou v porodním zavazadle i nosní sprej. Jinak obyčejný pokyn „prodýchejte si“ bude trochu problém.
  • Obsah, strukturu a naskládání porodního zavazadla by měla znát osoba, která bude reálně z tašky ty věci vyndávat tzn. například pokud jde k porodu jako doprovod muž, tak ať on dává věci do tašky, ať ví, kde co je. Praktický je třeba sdílený seznam v Google Keep vč. poznámky o tom, kde kterou věc muž najde, pokud ještě není v zavazadle a je to něco speciálního.
  • Dobré recenze jsem slyšela na výrobky od Avent (Philips), ať už odsavačky mléka, nebo dětské chůvičky (my jsme pořídili Philips Avent Chůvička SCD506/52 a jsme spokojení https://detske-chuvicky.heureka.cz/philips-avent-chuvicka-scd506-52/?s=6/?s=6 )
  • Pokud nebudete mít v porodnici moc návštěv, zvažte vzít si s sebou jídlo, které budete chtít jíst. Ne vždy v porodnici dodrží dietu, kterou máte, nebo někdy už čtvrtý rohlík za den prostě nechcete…
    https://minniemalistka.cz/jak-se-ji-v-porodnici/
  • V porodnici kontroluji kdeco a chtějí si být jistí, že domů pouští „funkční osoby“. Takže nejen u dítěte, ale i po ženě chtějí vědět, zda v pořádku chodí na záchod. Může se stát, že budete trpět zácpou – věděli jste, že na to fungují švestky? Šup s sebou švestkový kompot do zavazadla.
  • Budete potřebovat vědět jméno, příjmení a adresu dětské doktorky, která pak převezme péči o miminko. To znamená nejen to, že si nějakou musíte najít před porodem, ale také to, že si nesmíte nechat omylem sebrat ten papír s poznámkami už na porodním sále, protože se vás na to bude ptát dětská sestra na pokoji 😀
  • V porodnici na Obilním trhu jsem dostala
    – noční košili (vracíte)
    – 10 jednorázových plen pro miminko (nevracíte)
    – 2 oblečky pro miminko (vracíte)
    – zavinovačku (vracíte)
    – čepičku (nevracíte)
    – 1 jednorázovou přebalovací podložku (nevracíte)
    – několik archů z netkané textilie (nevracíte)
    – na pokoji je krabice s cca 40 poporodními vložkami (nevracíte), ale nedoplňovali ji během pobytu.
    Takže si z toho udělejte obrázek, co potřebujete s sebou, když miminko spotřebuje denně průměrně 6 plenek. Že máte jednorázové vlhčené ubrousky a krém na zadeček (Bepanthen například), s tím oni počítají. Doporučuji náhradní balení jednorázových přebalovacích podložek – pro miminko i případně jako podložky do postele. Hodila se i dětská (malá) deka navíc, protože ze zavinovačky našemu dítěti lezly nohy ven…54 cm.
  • Toaletní papír na WC v porodnici mají, ale (na Obilním trhu) možná budete chtít svůj, protože ten nejtenčí, nejlevnější a jednovrstvý, který se trhá, se používá fakt blbě.
  • Z osobní zkušenosti velmi doporučuji porodní asistentku Ivu Korábovou. Zajímavou hrou osudu mne doprovázela u porodu nakonec ona, i když standardně dělá Vyškov a já byla na Obilním trhu (měla jsem mít původně jinou asistentku). Nicméně opravdu doporučuji i její předporodní kurzy. Já na žádný jít nechtěla, a to velmi silně. Nakonec mi tento konkrétní kurz doporučila osoba, které jsem důvěřovala, a tak jsem to šla zkusit. Ten kurz je v malém počtu žen (bylo nás 5) a Iva není „jen“ asistentka, ale i psycholožka. A rozhodně na kurzu neříká věci, které si nastudujete jednoduše z knížek, jak jsem si myslela. To byste těch knížek museli nastudovat fakt pekelně moc a ještě si to přebrat, co je relevantní atp. Iva je opravdu velmi příjemná a jsem ráda, že jsem na ten kurz šla a u porodu měla ji. A taky je i laktační poradkyně, takže o vás může pečovat i později.
    https://www.ivakorabova.cz/
  • Když zavádíte nějaký nový postup, nebo přidáváte (místo 1 šálku čaje z maliníku dáte 2, nebo masáž, nebo později nové jídlo apod), dělejte to zpočátku ráno a dopoledne, nikoliv večer. ať vám není blbě na noc.
  • Mějte s sebou na porodní sál huňatý ručník navíc na zakrytí miminka. A pro vás doporučuji spíš 2 ručníky, tak nějak pro strýčka příhodu.
  • Pro muže, kteří chtějí být u porodu, tak se hodí kniha Partner u porodu. Je starší, ale funkční. A kdo hledá, tak ji najde 🙂
  • Pokud v těhotenství tvrdne břicho, zkontrolujte, jestli dost pijete.
  • Záda i pohodu mi zachránilo to, že jsem od 2.měsíce těhotenství chodila na fyzioterapii. Pokud ženu bolí záda ze špatného sezení už před těhotenstvím, ještě pořád se to dá zachránit… A peníze vložené do fyzioterapie považuji u sebe za jedny z nejlépe investovaných během těhotenství.

Kojení

  • Když uslyšíte, že v rámci podpory laktace, má žena dokrmovat cévkou, nenechte se vyděsit předem. Je to hadička https://kojim.webnode.cz/news/jak-a-kdy-dokrmovat/ . A lze to použít místo doplňkového způsobu krmení, který je drahý až běda https://medela.cz/krmeni/48-medela-suplementor-
  • Na podporu laktace se doporučují byliny Pískavice řecké seno a Benedikt lékařský. A řeklo mi to několik laktačních poradkyň, tak to už musí být pravda 🙂 Stálo to dohromady přes 450 Kč.

Poporodní

  • Od spousty žen jsem slyšela to stejné „nejlepší poporodní vložky jsou komunistky, ty v té síťce“. Taky je měli jen na Obilňáku. Balení je opravdu „jako kdysi“ a vypadají nějak takto https://www.galenica.cz/Vlozky-porodnicke-20×7-5-cm-d1217.htm
  • Po porodu i během něj se může pro rychlé zotavení hodit rehydratační roztok Kulíšek. Zabírá až magicky. http://www.kulisek-ors.cz/
  • I pokud máte nadstandard, tak jídlo dostává pouze hospitalizovaná žena…doprovod svačinky s sebou. No a žena možná taky… https://minniemalistka.cz/jak-se-ji-v-porodnici/
  • Pokud bude mít žena u porodu šití, zmiňovali zákaz sezení v tureckém sedu, jinak nic.
  • Příroda umí zázraky – i když se to nezdá, tak 10 minut venku (i kdyby snad na balkoně) udělá obrovský rozdíl v náladě a pohodě. Mluvilo o tom víc lidí a i ze zkušenosti to potvrzuji.
  • Co se týká toho, že i s miminkem potřebujete něco jíst, tak samozřejmě
    – můžete si vařit sami (jako můžete, ale radši odpočívat, jestli do toho můžu kecat)
    – může vám někdo každý den uvařit/nachystat
    – můžete si nechat jídlo vozit https://minniemalistka.cz/dovazka-jidla/
    – můžete mít navařené jídlo, které bude čekat v mrazáku, nebo v lednici zavařené ve sklenicích
    – můžete zkusit přípravu jednotlivých komponent jídla předem(ať už osobně, nebo někdo pro vás)
    https://minniemalistka.cz/food-prep/

Miminko

  • Když dítě v porodnici během noci pláče a už jste vyzkoušeli všechno, můžete zkusit ještě „Mohla by mi dětská sestra prosím donést dokrm?“. Na tuto možnost mne nikdo neupozornil a nějak mne to osvítilo v 5 ráno samo. Pokud dokrmujete ze stříkačky, tak i tam je miminko schopno ji vysát samo (aniž byste stlačovali píst) – pozorujte bublinky, záleží to i na typu stříkačky a úhlu, jak mu to dáte do pusy. Ale není to ideální volba, ze stříkačky to jde moc snadno a kazí to dítěti snahu pít z prsu. Spíš je to taková první pomoc. Jsou na to i speciální „udělátory“
    https://medela.cz/krmeni/39-medela-nastavec-na-strikacku-finger
  • Kamarádka mi řekla zajímavý vzorec na zjištění toho, co miminku chybí. Minimálně zpočátku to funguje: zima, teplo, plína, hlad…a já přidávám plynatost.
  • Proti plynatosti je několik reálně fungujících postupů (díky vědeckému zdroji vím, že nekecám) a nějaké jsou ty, které neuškodí
    – masáž bříška (najděte si videa a postupy)
    – polohování miminka (např. klasické nošení „na tygříka“ https://www.babyweb.cz/fotonavod-prendavani-z-klubicka-do-tygrika )
    – Espumisan kapky před každým jídlem miminka https://www.zbozi.cz/vyrobek/espumisan-kapky-100-mg-ml-1×30-ml/
    – probiotika (z více stran vč. kamarádky lékarnice doporučena značka Biogaia https://www.biogaia.cz/probiotika-biogaia/co-je-to-biogaia )
    – kojící žena popíjí fenyklový čaj (překvapivě to není tak hnusný, jak jsem myslela)
    – nahřívací polštářek na bříško miminku
    – omezování skladby stravy kojící ženy je v současné době velkým otazníkem (prý to nesouvisí…hmmm, no nevím), ale obecně se nedoporučuje jíst nadýmavé potraviny (luštěniny, cibule, brokolice, zelí, kapusta, prý i jablka)
    – nezkoušela jsem, ale z okolí vím, že někdo používal rektální rourku https://bolavebrisko.cz/rektalni-rourka/
    – některým dětem způsobuje plynatost Vigantol, který dětská doktorka předepíše kvůli vitamínu D, můžete zkusit nějakou jeho alternativu.
  • Budou se vám hodit typicky 2 rychlozavinovačky, 2 dětské deky…protože když jednu věc dítě dočasně diskvalifikuje, tak potřebujete mít něco, do čeho ho zateplíte místo toho.
  • Sahejte často na ručičky a nos (studené rovná se zima), nebo zezadu na krk (horké/zpocené rovná se teplo), podle toho přidávejte a ubírejte vrstvy.
  • Ať už budete používat jakékoliv druhy plínek, doporučuji mít k dispozici i klasické čtveraté plínky z bavlny, protože se hodně hodí. Dítě tím podkládáte, přehazujete přes něj, utíráte, filtrujete oblečení dalších lidí od slin a ublinknutí apod. Je to měkké, a možná to ještě mají doma vaši rodiče po vás… https://pleny.heureka.cz/f:14409:765462/
  • Budete potřebovat na miminko čepičku, to mne třeba vůbec nenapadlo. Nicméně v porodnici mu jednu dali, takže přenos domů bez problému a doma už byly.
  • Oblečení na miminko je fajn si donést až pro odjezd domů. Ne, že byste ho nemohli mít s sebou už při příchodu do porodnice, ale možná ještě nebudete vědět, jakou velikost potřebujete 🙂 No, kdyžtak berte radši větší, to se dá ohrnout.
  • Pokud nebudete chtít používat jednorázové čistící ubrousky na miminko, můžete zkusit Mycí olej Medvídek. K němu si koupíte někde v drogerii prázdnou plastovou lahvičku se sprejem (mají i originál sadu, ale dražší). Patří 1 lžička Medvídka na 25-30 ml filtrované/převařené vody. Naředěná směs se má spotřebovat do 28 hodin, nejdéle do 7 dnů. Já dělám těch 25-30 ml vody a vyjde mi to na 1-2 dny.
    https://eone.cz/cs/podplenkova-pece-o-mininka/478-medvidek-myci-olej-na-zadecky.html?fbclid=IwAR3RCuU_qfBrapfD9qyjc0e2kkvjfs4yooG84z6Y-fEnrAx-Oq2ZJD8tBMw
    K mycímu oleji samozřejmě potřebujete něco, na co ho nastříkáte, abyste tedy měli ten „vlhčený ubrousek“. Buď si můžete nastříhat a zaobroubit (kvůli třepení) ty klasické čtvercové pleny, nebo někde koupit za drahý peníz něco předpřipraveného látkového (oboje pratelné, nejspíš nesušičkovatelné), nebo můžete použít Perlan. Perlan seženete v arších/roli, nebo už nastříhaný na čtverce (to mají i na rohlik.cz). Perlan se dá několikrát (ne do konekonečna) normálně vyprat na 60 stupňů, usušit a použít znovu. Pouští ale trochu bílé žmolky, takže ho perte jen se světlým prádlem a nezapomeňte občas vyčistit filtry od pračky. Do sušičky nedávat.
    https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=PERLAN
  • Prý je dobrá mast na mazání zadečku Bepanthen (říkali i v porodnici), ale ne ten se zinkem, ten vysušuje.
  • Nůžky s kulatou špičkou jsem považovala za zbytečnost, ale velmi se osvědčily (teda kromě toho, že stříhat zásadně ve spaní). Jinak ke stříhání nehtů v porodnici řekli, že prvních 14 dnů ani omylem, dětská doktorka o pár dnů později řekla, že přečnívající kousky nehtů jsou možné. Obecně je problém s tím, že děti mají zpočátku nehtíky přirostlé ke kůži a je potřeba počkat. Takže se to těch prvních 14 dnů řeší
    – mazáním nehtíků Bepanthenem (nebo něčím podobným)
    – rukavičkami
    – maximálně odstřihnutím špiček, které 100% přečnívají.
  • Tradiční místo v Brně na ohmatání, vyzkoušení, půjčení a pomoc s nosítky všeho druhu http://rcmatata.weebly.com/

…bylo by toho spousta, co jsem se dověděla na kurzu, ale tohle mi přišlo jako takové jednotlivé zajímavosti.


V mém případě bylo těhotenství, porod i šestinedělí s nadstandardně hladkým průběhem a velkou podporou blízkých. Pokud by pro někoho známého bylo podporou, kdybych mu to popovídala, tak jsem k dispozici pro soukromé rozhovory/telefonáty… Jinak si to nechávám spíš pro sebe, aby to netrápilo ty, kdo neměli takové štěstí. Jsem sama neskutečně vděčná. Asi bych měla chodit už jen po kolenou. Spíše se trochu děsím, kdy se to pokazí.

P.S. Foto ilustrativní. Znáte fotobanku zdarma? https://unsplash.com/

Tohle sdílím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *