Je to vlastně linecké se slaným karamelem
Linecké bylo podle receptu na rohlíku (ZDE) s náhodnou nápovědou i odjinud (ZDE). Jak totiž víte, já oblíbený recept na vykrajované linecké nemám, jakkoliv peču občas podobné věci jako třeba jarní kytičky, sachr dortíčky, nebo dokonce makové slepované s lemon curd. Každopádně pokud chcete nejlepší linecké na světě, zkuste moje milované linecké podle tety Věry.
Co se týká použité soli, tak já mám doma pytlíček maldonské soli, Mám ho už dlouho a asi mi ještě dlouho vydrží (odhadem aspoň 8 let na 250 g balíček za 130 Kč). Nesolím s ní guláš, je to nahoru na steak, nebo na speciality. Ale ano, miluji maldonskou sůl. Cítím se jako britská královská rodina. Ti s tím možná solí i ten guláš 😀 Na fotce reálně vidíte, jak vypadají krystalky soli, které máte uvnitř. Jasně, některé se polámou, ale opravdu to tvoří takové malé a křehoučké pyramidky, které dělají ohňostroje chuti na jazyku. Těmi ohňostroji myslím, že to prostě není slané pořád stejně – chvilku jo a pak zase ne…puf!
Ještě taková věc – když peču taková linecká těsta, tak se mi někdy stane, že mi zbude těsto, které se mi nechce už potřetí rozvalovat. Jasně, že to nevyhodím (ale, no tak!). A tak to nacpu do formiček na tarteletky, upeču cca 15 minut na 160-170 stupňů. Nechám vychladnout a potom…dám na to krém, šlehačku, lemon curd, ovoce, nutellu…a mám deserty! A korpusy jsou vcelku trvanlivé, takže no stress. Všechno od oka 😀 Pravda, moje oko je poněkud cvičené, snad to bude dost jako návod. Jinak je samozřejmě řešené rozválet víckrát, ale snažte se to minimalizovat, protože kvůli přidávání mouky těsto tvrdne a není to ono.
A když řeknu A, musím říct taky B. Co jako proboha dělat se zbytkem toho karamelového Salka?? Přece to nebudeme jíst lžičkou přímo z plechovky (ehm) ? Inu, tak to mám pro vás taky řešení. Použijete recept na karamelový likér, ale uděláte ho 3/4 dávky tzn….300 g Salka (ten zbytek), 190 ml smetany, 190 ml mléka, špetka soli a 100 ml rumu. A jste vyřešení 🙂
LINECKÉ S KARAMELOVÝM KRÉMEM A SOLÍ
Potřeby na světlé linecké:
- 300 g hladké mouky
- 100 g moučkového cukru
- 1 žloutek
- 1 pořádná lžička citronové strouhané kůry
- 200 g změklého másla
Potřeby na tmavé linecké:
- 300 g hladké mouky
- 100 g moučkového cukru
- 1 žloutek
- 1 pořádná lžička citronové strouhané kůry
- 200 g změklého másla
- 40 g kakaa
Karamelový krém:
- 100 g karamelového salka (toho hustého)
- 80 g změklého másla
- 2 špetky maldonské soli
Ostatní potřeby:
- hladká mouka na rozvalování těst
- pečící papír na plechy
- trochu maldonské soli do krému nahoru
- dle preferencí trošku moučkového cukru na posněžení hotových slepených cukroví
Postup:
Všechny ingredience na světlé těsto dáme do nádoby k robotu s hnětací metlou. Rovnou tu nádobu položím na váhu a vážím to v tom.
Zpracujte na těsto. Vypadá to trochu nespojeně, ale to jen na první pohled.
Těsto vyklopte na pracovní plochu a stačí jen pár pohybů a spojíte to dohromady do krásné koule. Tu dám vždycky do lednice v nějaké krabičce (folii) a nechám zaležet. Ideální by teda byla chladná špajzka (komora), ale tu nemám.
A teď netřeba vůbec umývat nádobu a prostě do toho dejte věci na kakaové těsto.
Zpracujtev robotu na těsto.
Postupujte stejně tzn. vyklopte těsto na pracovní plochu, spojte a dejte do lednice v krabičce /folii odpočinout.
Nechte aspoň hodinu, nebo třeba 2 dny v lednici. Před vyvalováním musíte aspoň 30 minut předem vyndat z lednice, nebo s tím nehnete.
Vemte nejdřív světlé těsto. Vyválejte cca 3 mm tenké těsto a pracovní ploše poprášené hladkou moukou budete vykrajovat.
Vykrájejte vykrajovačkami. Ideální verze je mít tak 4 vykrajovačky, co jdou k sobě… třeba kytička a kytička s dírou + kolečko a kolečko s čtyřlístkem. Nebo jakkoliv,a le asi chápete princip. A od každé vykrajovačky udělejte čtvrtinu každého těsta. Teď tedy to světlé. Vždycky prvně světlé, ať nemusíte umývat pracovní plochu.
Dejte na plech vyložený pečícím papírem a pečte cca 10 minut na 160 stupňů. Netřeba dávat moc od sebe, kousky nenabudou.
Upečeno je ve chvíli, kdy je těsto na okrajích růžové. Nic víc, nic míň.
To stejné proveďte s kakaovým těstem. Jak vidíte, tak zatímco se peče světlé, už připravuji tmavé. Holt, mám jen dva velké plechy 🙂 A to stačí…
Jak se pozná upečenost u kakaového těsta? Blbě! Proto pečete nejdřív to světlé, abyste věděli, jak dlouho. Ale jinak platí, že pokud můžete horké upečené kakaové cukroví posunout prstem celé (nepromáčknete se), tak bude hotové. To mě jednou naučila jedna milá dáma.
Jak budete mít upečeno, nechte vychladnout a až budete mít vychlazeno, můžete připravit na promazání.
Až budete chtít krémovat (aha, mazat krémem), tak dejte změklé máslo do nádoby a vyšlehejte. Pak přidejte karamelové Salko a dvě špetky maldonské soli. Vyšlehejte, až z toho bude jednolitý propojený krém s úžasnou karamelovou chutí a špetkou soli občas.
Teď promazávejte krémem a spojujte vždy tmavý spodek a světlý vršek a opačně.
Těstovala jsem, zda to sypat moučkovým cukrem, nebo ne, ale shodli jsme se s přítelem, že je to lepší bez toho. Za první – čím míň cukru, tím líp. A za druhé se mi líbí, jak víc vynikne ten kontrast. Vy si to taky udělejte, jak chcete.
A co je nutné nezapomenout, tak nahoru do toho krému ve slepeném cukroví dejte krystalek maldonské soli…ať se to ví, co jste tam dali.
No a teď to nejezte! Ne, vážně…nechte to alespoň 1 den zaležet, ať se to prolne, jinak budete mít suchou sušenku a uprostřed krém, to není ono. Já to dávám do plastové krabice, která je fakt vzduchotěsná (Tupperware Super Star, mám jich víc a mám je asi tak 15-20 let), takže to mám venku na balkoně a nebojím se o to + nezavazí to v lednici.
A co ta hotová záležitost? Já jsem byla tak překvapená! Upřímně jsem čekala, že to bude sladký a nic. Jenže ta sůl v tom to celé mění a „zachraňuje“. Já normálně nedělám cukroví s máslovým krémem, ale tohle by fungovalo 🙂 Takže jo, doporučuji! A samozřejmě můžete to spojit s tvorbou klasického lineckého a kreativně to promázavat a marmeládou atp.
Kdybyste měli pocit, že dělám nějakou propagaci slaného karamelu…všechno popřu 😀